Nemocnice musí zřídit speciální linku a nouzový tým

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo nemocnicím vytvořit speciální telefonní linku a tým, který bude zasahovat při náhlém zhoršení pacientova stavu. Úřad dnes o vydání metodického pokynu informoval v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Záchranná služba, ilustrační foto
doporučujeme

Velkou pozornost vyvolal nedávno případ z pardubické nemocnice, kdy chlapec zůstal po operaci mandlí v bdělém kómatu. Pomoc krvácejícímu dítěti provázely zmatky a průtahy, policie v kauze z roku 2017 obvinila letos nemocnici a tři zdravotníky.

V metodickém pokynu doporučuje ministerstvo každému poskytovateli akutní lůžkové péče, včetně jednodenní, vytvořit resuscitační tým pro zásahy mimo běžná oddělení intenzivní a specializované péče a každoročně všechny zdravotníky školit v nácviku řešení krizových situací.

"Náhlé zhoršení zdravotního stavu pacienta mimo oddělení intenzivní akutní lůžkové péče nebo specializované ambulantní péče je předvídatelnou rizikovou situací, na jejíž řešení musí být poskytovatelé zdravotních služeb systémově připraveni," uvedl v tiskové zprávě ministr Adam Vojtěch (za ANO).

Tým by měl být dostupný v souladu s doporučeními Evropské resuscitační rady na lince 2222. Členem týmu musí být lékař a zdravotnický pracovník vykonávající nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu. Zajišťovat ho může i zdravotnická záchranná služba na základě smlouvy.

Resuscitační týmy by mohly zabránit podobným situacím, jako je případ z pardubické nemocnice. V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, nebyla mu zřejmě včas poskytnuta pomoc a následně upadl do bdělého kómatu. Rodina podala na nemocnici několik žalob a žádá odškodné. Česká televize uvedla před několika měsíci dokument z cyklu Infiltrace, který na záznamech bezpečnostní kamery ukázal tehdejší zmatky při záchraně krvácejícího chlapce na chodbě ambulance ORL.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exředitel IZIP dostal šest let natvrdo. Spáchal obří podvod, konstatoval…

12.12.2019 15:11 Pražský městský soud dnes dal někdejšímu řediteli společnosti IZIP Jiřímu Paškovi a jednateli firmy…

Kryptovirus dál paralyzuje nemocnici v Benešově, lékaři zvládnou jen běžné…

12.12.2019 15:08 Aktualizováno Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují…

Skončí exředitel IZIP ve vězení? Žalobce žádá nepodmíněný trest

10.12.2019 15:33 Státní zástupce dnes navrhl soudu, aby poslal někdejšího ředitele společnosti IZIP Jiřího Paška a…

Polovina českých pacientů nedodržuje předepsanou léčbu

07.12.2019 15:24 Polovina diabetiků a pacientů s vysokých cholesterolem nebo krevním tlakem přiznala, že nedodržuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama