Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční číslo opět roste

Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Důvodem zhoršení indexu je nárůst reprodukčního čísla (R), které udává kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

21:43 - Hygienici v jižních Čechách zaznamenali k dnešnímu večeru za posledních 24 hodin 437 nově potvrzených případů koronaviru, o 67 méně než minulou středu. Laboratoře otestovaly 1230 vzorků. Sedm lidí nově zemřelo. Počet aktuálně pozitivních stoupl o 430 na 7358 lidí. 

21:06 - Lidé s pozitivním testem na koronavirus by měli dostávat jednorázovou finanční podporu, navrhují vědci z evropské iniciativy Contain Covid-19 a iniciativy Sníh. Zájem a dostupnost testování by podle nich mohly zlepšit také příjemnější způsoby odběru, například kloktáním ze slin, a testy v lékárnách, firmách nebo školách, které by stát podpořil z rozpočtu. 

20:42 - Do města Manaus, které je metropolí brazilského státu Amazonas, dorazil konvoj nákladních vozů s kyslíkem z Venezuely. Ve městě kolabuje zdravotnický systém kvůli nárůstu počtu nákaz koronavirem. Lékaři z přetížených nemocnic popisují, že pacienti musejí sdílet kyslíkové nádoby a někteří se udusili, když kyslík došel.

20:15 - Lyžařská střediska ve Francii se pro návštěvníky nejspíš neotevřou ani v únoru, uvedla francouzská vláda po setkání se zástupci sektoru. Epidemická situace ve Francii se nelepší, za poslední den se v zemi potvrdilo 26.784 nových případů nákazy koronavirem.

19:50 - Premiér Andrej Babiš (ANO) a lídři Rakouska, Dánska a Řecka chtějí ve čtvrtek na videosummitu Evropské unie probrat co nejrychlejší schválení vakcín Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a zrychlení produkce v Evropě. Napsali to v dopise předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi, uvedl Babiš na twitteru. Očkování a dostatek vakcín jsou podle něj klíčové pro zvládnutí epidemie.

18:42 - Vysočina dnes přijala dalších 4680 dávek očkovací látky. Část dostanou lidé nad 80 let, kteří se registrovali v celostátní registru zpřístupněném 15. ledna. Je pro ně zatím vyčleněno 450 dávek. Vysočina, kde se očkuje v krajem zřizovaných nemocnicích či v sociálních zařízeních, k dnešnímu dni použila všech 5850 dávek.

18:30 - Za posledních 24 hodin v Británii zemřelo 1820 lidí s koronavirem, Londýn tak dnes již druhý den v řadě oznámil rekordní počet úmrtí, informovala agentura Reuters. V úterý zdravotnické úřady ohlásily 1610 mrtvých. Vládní poradce Patrick Vallance přirovnal aktuální situaci v britských nemocnicích k válečné zóně.

18:10 - Hrát pro pětinu hlediště a za podmínky povinného testování diváků je podle ředitele Národního divadla Jana Buriana za hranicí udržitelnosti. Existuje na tom podle něj shoda mezi řediteli většiny českých divadel a kulturních organizací. ČTK to dnes sdělil mluvčí ND Tomáš Staněk. 

17:42 - Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek se na začátku ledna nechal přednostně očkovat v nemocnici Královské Vinohrady proti koronaviru. Upozornil na to dnes server iROZHLAS.cz s tím, že Kabátek nepatří do skupin, které se mají přednostně očkovat. "Chtěl jsem chránit svoje okolí," řekl Kabátek serveru.

17:24 - Testování pendlerů, kteří denně dojíždějí za prací přes hranice, je nutné chápat jako součást hygienického plánu boje s pandemií. ČTK to dnes řekl šéf německého mikrobiologického Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler, který zdůraznil, že nehledě na hranice je třeba omezit cestování jen na nezbytné případy, jinak se koronavirus bude šířit dále.

17:10 - Dodávky očkovacího séra firem Pfizer a BioNTech se příští týden sníží na 60 procent původně dojednaného objemu a v dalších týdnech lze počítat se zhruba 80 procenty. Na jednání zdravotnického výboru pražského magistrátu to řekl ředitel Městské polikliniky Praha a krajský koordinátor očkování David Doležil.

17:01 - Distribuci vakcíny proti koronaviru od společnosti Moderna bude v Česku zajišťovat firma Avenier, která je součástí skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Zvítězila ve výběrovém řízení. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Milan Řepka.

16:54 - Prezident Miloš Zeman dostal dnes odpoledne v Ústřední vojenské nemocnici v Praze vakcínu proti koronaviru. V tiskové zprávě o tom ČTK informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman byl očkován látkou firem Pfizer a BioNTech. Prezident v nemocnici zůstane následující dva dny kvůli plánované preventivní zdravotní prohlídce.

16:14 - Mobilní aplikace eRouška má nově citlivější algoritmus než dosud, měl by vést k vyššímu počtu upozornění na rizikové kontakty. Její provozovatelé o tom informovali na facebooku. Mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Jakub Trnka na dotaz ČTK doplnil, že formálně bude stále upozorňovat na setkání delší než 15 minut na menší vzdálenost než dva metry. V roce 2020 si aplikaci nainstalovalo 1,5 milionu lidí.

15:15 - Před očkováním lidí starších 85 let proti nemoci covid-19 by měl jejich celkový zdravotní stav nejprve zhodnotit lékař. V klinických studiích, které se zabývaly účinností nyní používaných vakcín, bylo totiž jen velmi málo lidí ve věku nad 85 let. Na svém webu o tom informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). 

14:40 - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné do 29. ledna. Původně měl končit ve čtvrtek. Zároveň posunulo začátek příjmu žádostí do třetí výzvy z 22. ledna na 1. únor s ohledem na plánované zvýšení limitu čerpání z veřejné podpory, tzv. dočasného rámce, Evropskou komisí. Na twitteru to dnes uvedl šéf MPO Karel Havlíček (za ANO).

14:12 - Krematoria v Česku v současnosti pracují pod svou celkovou maximální kapacitou a epidemii koronaviru nového typu zvládají, uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) po dnešním jednání Ústředního krizového štábu. Pomohlo podle něj uvolnění emisních limitů a zákaz dovozu těl ke spalování ze zahraničí. Snížil se také tlak na nejzatíženější zařízení, kterým bylo v prvních lednových dnech krematorium v Ostravě. Fungovat začal i dispečink, který v případě přetížení některých lokalit zajistí převoz nebožtíků ke spálení do jiného kraje, uvedl.

13:55 - V Česku musí podle předsedy Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) pokračovat stávající opatření proti covidu-19. Prioritní musí být snížení tlaku na zdravotnický systém, řekl novinářům po dnešním jednání ÚKŠ. Pokračování nouzového stavu, o kterém bude ve čtvrtek hlasovat Sněmovna, považuje za nezbytné. Doufá v to, že vnitro v horizontu týdnů vypořádá připomínky k ústavní novele, která by zavedla vedle nouzového stavu i mírnější stav nebezpečí.

13:18 - Dodavatel vakcíny Pfizer a BioNTech Česku dosud nesdělil, kolik dávek pošle do země příští týden. Znamená to obrovské komplikace, řekl dnes ČTK premiér Andrej Babiš. Firma podle něj zrušila celý harmonogram dodávek, omezila množství pro tento týden a slíbila, že objednané vakcíny vrátí v polovině února.

13:04 - Jednotka intenzivní péče (JIP) v Nemocnici Boskovice na Blanensku je plná, pacienty překládá do brněnských nemocnic. Je to katastrofa, řekl dnes ČTK jednatel nemocnice Dan Štěpánský. Nemocnice se brzy zapojí do očkování seniorů.

12:49 - Před očkováním lidí starších 85 let proti koronaviru by měl jejich celkový zdravotní stav nejprve zhodnotit lékař. V klinických studiích, které se zabývaly účinností nyní používaných vakcín, bylo totiž jen velmi málo lidí ve věku nad 85 let. Na svém webu o tom informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). 

12:32 - Vakcína od firem Pfizer a BioNTech je nejspíše účinná i proti nakažlivější variantě koronaviru, která byla prvně zaznamenána v Anglii. Podle agentury Reuters to vyplývá z dnes zveřejněné studie na základě dalšího laboratorního testování.

11:50 - Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nechce rozvolňovat epidemická opatření, po souhlasu Sněmovny s prodloužením nouzového stavu prodlouží nyní platná. Babiš také zvažuje možnost, zda po vzoru Německa a Rakouska nezavést v hromadné dopravě a obchodech povinnost nosit chirurgické roušky a respirátory.

11:26 - V Zimbabwe ve středu zemřel ministr zahraničí poté, co se nakazil koronavirem. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na mluvčího prezidenta. Od léta je to již třetí člen kabinetu, který zemřel v souvislosti s infekcí. 

10:38 - V Rusku za uplynulý den přibylo 21.152 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 597 úmrtí. O den dříve to bylo 21.734 nových případů a 586 úmrtí, uvedly dnes tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb. "Je to druhý den po sobě, co je nových případů méně než 22.000," konstatoval list Kommersant na svém webu.

10:23 - KSČM ve Sněmovně pravděpodobně podpoří vládní žádost o prodloužení nouzového stavu. Předseda komunistů Vojtěch Filip po dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) novinářům řekl, že by měl nouzový stav platit, dokud je nutná pomoc vojáků v nemocnicích či sociálních ústavech. S předsedou vlády projednával i možnosti využití vakcín proti covidu-19 z Ruska a Číny i to, jak budou fungovat lyžařské areály o jarních prázdninách.

9:54 - Mobilní tým Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně provedl očkování proti nemoci covid-19 dosud v 18 domovech seniorů a podobných zařízeních, jichž jsou v regionu desítky. Zdravotníci denně očkují 200 až 250 lidí, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Očkování podstupují klienti i personál. V Brně začal tým i druhé kolo očkování. Mobilní týmy mají i jiné nemocnice v kraji, například Fakultní nemocnice Brno.

9:40 - Počty nových případů nemoci covid-19 v Praze dále ve srovnání s předchozími týdny klesají. V úterý přibylo 905 nakažených, což bylo zhruba o 50 méně než předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie koronaviru v Česku loni v březnu bylo v Praze zaznamenáno už zhruba 101.000 případů covidu-19 a zemřelo 1320 nakažených.

9:25 - Jihomoravský kraj zahájil dnes v Těšanech na Brněnsku u seniorů nad 80 let očkování proti covidu-19. Celkem se k dávce ve zdravotním středisku přihlásilo skoro 50 lidí. Nemusejí se registrovat ani chodit do nemocnice, řekl novinářům hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj by se projekt měl týkat více než 160 obcí, kde tvoří polovinu obyvatel senioři nad 80 let. Na čtvrtek a pátek měl kraj naplánované další obce, podle hejtmana je však nedostatek vakcín, což celou akci brzdí.

8:48 - Novým koronavirem se v Česku od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900.000 lidí. V úterý přibylo do statistik 9558 nových případů, o 1239 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v úterý klesl na 6608 případů z pondělních téměř 7000. 

8:01 - Prezident Miloš Zeman se dnes nechá očkovat proti koronaviru. Očkování absolvuje v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze, kde má zároveň v plánu celkovou preventivní zdravotní prohlídku. V nemocnici proto zůstane minimálně do čtvrtka.

7:50 - V pondělí mělo R hodnotu 0,76, v úterý stouplo na 0,82. Ostatní tři sledovaná kritéria se naopak zlepšila. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo se na začátku ledna dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby mírně roste. Na stejné či vyšší hodnotě jako toto úterý bylo reprodukční číslo naposledy minulou středu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Políček dezinformátorům: S firmou vyrábějící ivermektin spolupracuje Bill…

07.03.2021 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Když zazní A, mělo by zaznít i B. V případě ivermektinu je to ale problém, některá média…

Policie dohlížela na demonstrace, přibylo 9 tisíc nakažených

07.03.2021 21:53 Aktualizováno Sedmým dnem platí v Česku přísná opatření proti šíření koronaviru, epidemická situace v zemi je…

Blatný by si ivermektin nevzal. Látku podle něj není možné používat plošně

07.03.2021 15:50 Aktualizováno Experimentální lék ivermektin, který se zvažuje jako možný lék na covid-19, není možné používat…

Všechny laboratoře budou muset centrálně odesílat vzorky, sdělil Blatný

07.03.2021 14:48 Aktualizováno Podle připravovaného opatření budou muset všechny laboratoře v ČR posílat výsledky testů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama