Opatření snížilo pohyb mezi okresy hlavně o víkendu

Protiepidemické opatření, kterým vláda zakázala pohyb mezi okresy, snížilo pohyb mezi okresy hlavně o víkendu. Z Prahy lidé proti normálu vyjížděli méně až o 70 procent. Pohyb a setkávání obyvatel se omezil od začátku března i jinde, asi o čtvrtinu méně lidí než obvykle bylo o víkendech i v parcích, v únoru jich bylo naopak o pětinu víc. V tiskové zprávě na webu to dnes uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Vychází z dat mobilních operátorů a Google Mobility Report.

"Cílem opatření snižujících mobilitu obyvatel je redukce počtu rizikových kontaktů, zejména při hromadném setkávání osob napříč regiony. Zásadní je omezení zejména volnočasové víkendové mobility a hromadného setkávání osob v letoviscích, rekreačních oblastech a jiných atraktivních místech," napsalo ministerstvo.

Dodržování takových opatření se podle modelů promítá na brzdění epidemie podle ministerstva nejméně ze 30 procent. Od poloviny února se přitom pohyb lidí mezi okresy zvyšoval. "Hypotéza je, že si po oznámení plánu uzávěry obyvatelé okresů ještě na poslední chvíli chtěli vyřídit mimo okres, co potřebovali," píše se v tiskové zprávě.

Například z okresu Praha lidé vyjížděli před uzávěrou asi o deset procent méně než obvykle, po uzávěře o 42 procent méně. O víkendech před uzavřením okresů vyjíždělo z Prahy asi o šest procent lidí víc než před pandemií, poté se proti normálu počet cest mimo Prahu snížil o 70 procent proti dlouhodobému průměru.

Epidemická situace se na začátku roku nejvíc zhoršila v Karlovarském a Královéhradeckém kraji, poté se vlna nových případů šířila i do Středočeského, Plzeňského a Pardubického kraje. Po zavedení přísných opatření na začátku března byl podle ministerstva dopad na Vysočinu a moravské regiony asi o 40 procent nižší než u těch nejvíce zasažených.

"V tomto efektu se samozřejmě synergicky promítá vliv všech přijatých opatření současně a nelze přesně separovat vliv samotné redukce mobility mezi okresy," uvedlo ministerstvo. Data mobilních operátorů ale ukazují na východě země pokles mobility.

Do práce cestovalo v březnu asi o 28 procent lidí méně než obvykle. Úřad předpokládá, že ještě více lidem bylo umožněno pracovat z domova. V Praze byl pokles až 40 procent. Lidé ale do práce cestují stále více než na začátku epidemie na jaře 2020. Ve stanicích veřejné dopravy se lidé pohybují asi o 43 procent méně než v době před pandemií, proti konci února byl pokles ještě asi o dalších 10 procent.

V místech jako jsou venkovní prostory a parky se mobilita hned na začátku března snížila proti dlouhodobým hodnotám před pandemií o 18 procent. Proti konci února to bylo skoro o třetinu. V týdnu po 14. března se pohyb lidí v parcích dál snižoval až o 21 procent ve všední dny a o 27 procent o víkendech.

Data o dopadech opatření na pohyb obyvatel dostali před rozhodováním o pokračování nouzového stavu i poslanci. Někteří je kritizovali, například podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše vláda nedokáže přesně říct, která z opatření za poklesem počtu nově infikovaných stojí.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy