Potíže s nedostatkem testů se týkají hlavně menších firem

Potíže s nedostatkem testů na covid-19 pro zaměstnance se týkají hlavně menších podniků nad 50 zaměstnanců, které neměly zkušenosti s testováním a dodavatele zahltily množstvím objednávek. ČTK to dnes řekl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Velké podniky nad 250 zaměstnanců se podle něj dopředu zásobovaly a testovaly zaměstnance, i když jim tuto povinnost stát ještě neukládal.

Ilustrační foto
doporučujeme

Malé objednávky jsou náročnější na vyřízení a mohou se kvůli nim prodlužovat čekací lhůty na testy pro samotestování zaměstnanců ve větších firmách, kterým stát testování ukládá jako povinnost. "Podnikatelé věří, že případné výpadky v zásobování testů budou krátkodobé a že stát dokáže rychle reagovat na situaci, pokud by se objevil jejich nedostatek," dodal Diro.

Mnozí podnikatelé testování ve svých firmách zahájili ještě před povinným nařízením a většina podnikatelů přistupuje k testování velmi vstřícně, míní výkonná tajemnice Unie malých a středních podniků Radomíra Harantová. Úskalí ale vidí v omezeném množství antigenních testů na trhu, kterým ministerstvo průmyslu udělilo výjimky. Ministerstvo slibuje, že seznam bude rozšiřovat, zatím si ale podle ní dává načas. "Při tak vysoké spotřebě testů by měl stát podnikatelům zajistit přístup k jejich většímu objemu a diverzitě a zároveň podpořit výrobu a distribuci testů především od českých výrobců," podotkla.

Povinné testování musely minulý týden zahájit firmy. Velké nad 250 zaměstnanců měly s testováním začít ve středu a dokončit ho do 12. března. Střední podniky s 50 až 249 pracovníky s testováním měly začít v pátek. Od této středy se bude povinnost týkat i úřadů s 50 a více pracovníky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi rozvolňováním by měl být rozestup 14 dní, tvrdí Havlíček

11.04.2021 13:48 Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní,…

České sportovní prostředí se bouří proti Arenbergerovi. ČOV žádá dodržení…

11.04.2021 12:27 České sportovní prostředí se bouří proti tomu, že oproti původnímu oznámení se od pondělka neuvolní…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

V nemocnicích bylo v sobotu 5271 nakažených pacientů

11.04.2021 10:17 V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama