Prymula označil informace o škodlivosti nošení roušek za nesmysl

Informace o škodlivosti nošení roušek kvůli vydechovanému vzduchu, které se v poslední době šíří zejména na sociálních sítích, označil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) za nesmysl. Do roušky se nevejde celý objem vydechovaného vzduchu z plic a navíc je částečně propustná, řekl na středečním neveřejném jednání výboru pro zdravotnictví v Poslanecké sněmovně. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu.

Studie podle něj poukazují na to, že účinnost nošení roušek může být až 80 procent, některé pracují s údajem 50 procent. "Zcela 'fejkové' jsou zprávy o tom, že člověk vdechuje zpátky vydechovaný vzduch. Když si představíme, jak blízko máme masku, tak ten objem tam určitě nenacpeme a maska je poměrně velmi propustná," řekl Prymula. Při výdechu vyjde z plic asi půl litru vzduchu.

Kritici nošení roušek uvádějí, že při dýchání před roušku člověk zpět vdechuje vydechovaný oxid uhličitý. Při jeho vysoké koncentraci v krvi může docházet k příznakům jako je ospalost nebo závratě. "Vydýchané bakterie, viry, hleny a nečistoty se v roušce zachytí a vy je vdechujete zpátky," napsal například už v březnu na blogu lékař Jan Hnízdil, který se věnuje psychosomatické medicíně. Odpůrci oponují, že roušky používají i zdravotníci při mnohahodinových operacích.

Ministr také připomněl, že v názoru na nošení roušek nebyla konzistentní ani Světová zdravotnická organizace (WHO). Na konci března Prymula jako končící náměstek ministra novinářům řekl, že jejich odmítání má zřejmě vést k tomu, aby jich nebyl nedostatek pro zdravotníky.

"WHO vydává řadu prohlášení, která jsou možná motivovaná trochu politicky. Politika zatím je, že celosvětově je nedostatek ochranných prostředků. Snaží se, aby ochranné prostředky dominantně zůstaly pro zdravotníky," uvedl tehdy.

V současné době WHO nedoporučuje roušky pro děti do 12 let, s čímž ministr souhlasí. Proto také Česko nenařídilo jejich nošení na prvním stupni základních škol. Zahraniční studie podle něj ukazují, že děti do deseti let vylučují podstatně méně viru. "Děti starší deseti let už vylučují prakticky stejně viru jako dospělý," dodal.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog) Roušky a respirátory ministerstvo zdravotnictví WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy