Průměrný věk lidí, kteří zemřeli v souvislosti s covidem-19, je letos o dva roky nižší než u loňských obětí. Mladších než 70 let je pětina z asi 13.000 obětí epidemie, loni to bylo 16 procent ze zhruba 12.000. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Důvodem může být takzvaná britská mutace, která je nebezpečnější, i částečná ochrana osmdesátníků očkováním.
V loňském roce byla polovina zemřelých starších 80 let, další třetina lidé od 70 do 79 let, nad 60 let pak dohromady 95,7 procenta. Podobný byl podíl zemřelých nad 60 let i v necelých prvních třech měsících letošního roku, bylo to 94,8 procenta. Lidí nad 80 bylo mezi zemřelými o sedm procentních bodů méně, o téměř čtyři procentní body víc bylo sedmdesátníků a o tři procentní body víc lidí ve věku 60 až 69 let.
Lékaři z oddělení pečujících o pacienty s covidem-19 upozorňují už zhruba od poloviny února na to, že do nemocnic směřují a v nich i častěji umírají mladší pacienti než dříve. Od začátku března umíralo v průměru víc než 193 lidí denně, v deseti z prvních pětadvaceti březnových dní pak bylo obětí více než 200. Nejvíc zemřelých data o úmrtích, která se ale často později doplňují, hlásí letos z 8. března, kdy to bylo 234 lidí.
Od prosince se v Česku šíří britská mutace koronaviru, v současné době už je jeho převažující formou. Podle studie v časopise British Medical Journal má smrtnost, tedy pravděpodobnost úmrtí při nakažení, o 64 procent vyšší než původní varianta koronaviru. Vážné průběhy nemoci mají častěji než loni mladší a zdravější lidé.
Loni v prvních měsících epidemie byli častými oběťmi koronaviru lidé žijící v lůžkových zařízeních sociální péče. První byl 22. března pětadevadesátiletý muž, který žil v jednom z pražských domovů pro seniory, zemřel v Nemocnici Na Bulovce. Případů nákazy tehdy bylo zhruba 1100.
Zaměstnanci a obyvatelé domovů pro seniory a dalších podobných zařízení byli spolu se zdravotníky mezi prvními, kdo se mohli nechat začátkem letošního roku proti covidu-19 očkovat. Od poloviny listopadu se tamní zaměstnanci pravidelně testovali antigenními testy. Na konci ledna ČTK ředitel ÚZIS Ladislav Dušek řekl, že nákaz tam byly už jen řádově desítky. V polovině března o tom, že se ohniska v těchto zařízeních prakticky nevyskytují, hovořila na výboru sněmovny pro zdravotnictví také pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
Od poloviny ledna se mohou nechat očkovat také lidé starší 80 let, kteří žijí mimo tyto domovy. Podle čtvrtečních dat o očkování dostalo alespoň jednu dávku přes 277.000 z nich, což je téměř 63 procent lidí z této věkové skupiny. U 178.000 z nich bylo očkování ukončeno podáním druhé dávky, proočkováno plně je tak přes 40 procent obyvatel starších 80 let.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v polovině března mluvil o tom, že v této věkové skupině ubývá díky očkování úmrtí i vážných stavů vyžadujících hospitalizaci. Postupně přibývá také očkovaných mezi 70 až 79 let, kteří se mohou registrovat od začátku března. Podle posledních čísel jich má zhruba třetina alespoň jednu dávku.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , úmrtí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo
před 1 hodinou
Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu
před 2 hodinami
Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů
před 3 hodinami
Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi
před 4 hodinami
Ženu z Rychnovska viní i z druhé vraždy miminka. Tělo ukryla už před lety
před 4 hodinami
Česko čeká každoroční revoluce na železnici. Začne platit nový jízdní řád
před 5 hodinami
Nešťastný pátek třináctého? V historii tomu tak někdy skutečně bylo
před 6 hodinami
Počasí o Vánocích je v nejistotě. Meteorologové řekli, co bude svátkům předcházet
před 6 hodinami
Trump je proti útokům Ukrajiny na ruském území. Zvažuje letecké údery na íránská jaderná zařízení
před 7 hodinami
Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?
před 7 hodinami
Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident
před 8 hodinami
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
před 9 hodinami
KLDR na pokraji kolapsu. Jak se Kim Čong-un dokáže udržet u moci navzdory ekonomickým problémům?
před 9 hodinami
Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál
před 10 hodinami
Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou
před 10 hodinami
Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr
před 11 hodinami
Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa
před 11 hodinami
Ledovkové počasí je zpět v Česku. Udeří už dnes večer
před 11 hodinami
O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění
před 11 hodinami
Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý
Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo.
Zdroj: Libor Novák