Sněmovna zřejmě rozšíří hrazení některých dobrovolných očkování z pojištění

Hrazení některých dobrovolných očkování ze zdravotního pojištění se patrně rozšíří, snížit by se mohly doplatky pacientů za moderní bionické klouby. Poslanecké pozměňovací návrhy doporučil sněmovní zdravotnický výbor připojit do vládní novely, která mimo jiné mění úhrady moderních léků a upravuje dohodovací řízení nebo práci revizních lékařů zdravotních pojišťoven.

Eurozpravy.cz

Dolní komora by mohla o podobě předlohy hlasovat na schůzi, která začne v úterý.

Hrazené očkování proti klíšťové encefalitidě my měli mít podle doporučení výboru lidé starší 50 let a proti invazivním meningokokovým infekcím děti do jednoho roku věku místo do šesti měsíců a nově také od dovršení 14. do dovršení 15. roku věku. Změny by se mohly týkat rovněž hrazení očkování proti lidskému papilomaviru a proti chřipce. Proti chřipce mají mít podle podpořené úpravy hrazené očkování i zdravotníci a další odborní pracovníci ve zdravotnictví.

Spor se v dolní komoře vede o postavení pacientských organizací. Zdravotnický výbor podpořil pozměňovací návrh, aby mohly mít výhradně právní podobu spolku. Část opozice prosazuje, aby mohly veřejnost zastupovat také ústavy či obecně prospěšné společnosti, jejichž hlavní činnost spočívá v pomoci pacientům a ochraně jejich práv a zájmů. Sněmovní plénum by mělo tyto úpravy podle stanoviska výboru zamítnout.

Nejzásadnější je ve vládní novele podle dřívějších informací z ministerstva zdravotnictví změna úhrad drahých inovativních léčiv a přípravků na vzácná onemocnění ze strany pojišťoven. Měla by tuto léčbu více zpřístupnit. Zákon upravuje také třeba proces dohodovacího řízení, ve kterém zástupci jednotlivých segmentů zdravotní péče vyjednávají se zdravotními pojišťovnami o úhradách péče na celý rok.

Zdravotní sestry podle novely dostanou pravomoc předepisovat některé pomůcky a praktičtí lékaři nové léky. Předloha také zvyšuje hraniční věk ženy pro hrazené umělé oplodnění o rok na 40 let. Dostupnější péči by mohla přinést pacientům s vážnými ortodontickými vadami, jako jsou rozštěpy a vrozené nebo systémové vady.

Sněmovna by podle doporučení výboru měla novelou upravit právo na přítomnost rodiče při celodenní hospitalizaci dítěte. Naopak by neměla uzákonit dispenzační taxu, tedy odměnu poskytovateli lékárenské péče za výdej léku, a zřejmě ani hrazení těch služeb porodním asistentkám, které ženám v šestinedělí neindikoval lékař.

Témata: EZ

Ve středu přibylo v Česku o čtvrtinu více nakažených než před týdnem,…

24.06.2021 10:51 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 161 potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před…

Počty nakažených v Praze rostou. Hygienici apelují na dodržování opatření

24.06.2021 08:51 Pražští hygienici apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní protikoronavirová…

Vojtěch: Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste

23.06.2021 18:56 Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste, v ostatních regionech klesá. Na dnešním…

Česko objednalo na letošek milion vakcín proti chřipce. Je to více než loni

23.06.2021 12:36 Česko objednalo na letošek zhruba milion vakcín proti chřipce, což je o 13 procent více než loni.…

Za úterý přibylo dalších 131 nakažených. Reprodukční číslo se drží nad 0,8

23.06.2021 09:15 Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Na 100.000…

Uzavření škol a obchodů bylo nezákonné, rozhodl NSS

22.06.2021 21:57 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zpětně označil za nezákonná další tři opatření ministerstva…

Ministr Vojtěch: Stravování v nemocnicích by se mělo výrazně změnit

22.06.2021 12:47 Pacienti v nemocnicích by v následujících měsících měli začít dostávat moderní, chutnou a zdravou…

V pondělí přibylo v Česku 121 případů nákazy, je to méně než před týdnem

22.06.2021 09:19 Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o…

Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci. Nastane už v sobotu

21.06.2021 18:00 Aktualizováno Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula…

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými…

21.06.2021 17:22 Aktualizováno Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou…

Související:

Právě se děje