Soud chce začít řešit třetí kauzu Dbalého z Homolky, hledá termín

Třetí obžaloba na někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého tvrdí, že kvůli úplatkům přijímaným od dodavatelů poškodil společně s dalšími obviněnými nemocnici o nejméně 17,8 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který má ČTK k dispozici. Pražský městský soud se chtěl případem začít zabývat příští měsíc, naplánované termíny ale nyní zrušil a náhradní prozatím nestanovil.

"Předsedkyně senátu zrušila termín nařízeného hlavního líčení kvůli omluvě jednoho z obhájců, který doložil kolizi, tedy nařízené hlavní líčení v jiné věci," vysvětlila mluvčí soudu Markéta Puci.

Obžaloba viní ve třetí větvi nemocničních zakázek vedle Dbalého také jeho bývalého náměstka Michala Toběrného a Jana Valtra, jenž figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník vlivného lobbisty Iva Rittiga. Dbalému a Toběrnému hrozí za přijímání úplatků a porušování povinností při správě cizího majetku pět až 12 let vězení, Valtrovi za podplácení maximálně šest let. Obžalobě původně čelil i někdejší primář neurochirurgie na Homolce František Tovaryš, soud však letos v říjnu jeho stíhání zastavil kvůli duševní chorobě.

Kauza se týká období let 2006 až 2011 a zahrnuje nemocniční veřejné zakázky na dodávku zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie, dodávku hybridního zobrazovacího zařízení, poskytování poradenských služeb a poskytování správy a vývoje aplikací. Státní zástupce Zdeněk Matula tvrdí, že obžalovaní si mezi sebou předali úplatky ve výši minimálně 15 milionů korun.

Dvě z těchto zakázek v hodnotě 74 a 94 milionů korun získala v letech 2007 a 2008 společnost Hypokramed. Podle obžaloby za to její jednatel Vratislav Roubal přislíbil Dbalému a Toběrnému jako úplatek celkem devět milionů, jež jim také předal. Obžaloba také popisuje, že Roubal s předáním peněz otálel, Dbalý jej musel upomínat a pohrozil mu, že jeho firmě pozastaví proplácení faktur.

Zakázka na správu a vývoj aplikací v nemocnici získala firma Janiga Labs, a to už krátce před Dbalého nástupem na místo ředitele. Obžaloba uvádí, že Dbalý požádal prostřednictvím Tovaryše jednatele Ladislava Janigu o pravidelné poskytování úplatků za to, že nemocnice uzavřenou smlouvu nevypoví. Janiga pak údajně svému známému Tovaryšovi měsíčně předával 55.000 korun a Dbalému posílal dalších 50.000, a to od října 2006 až do ledna 2010, tedy úplatky tvořily celkem 4,3 milionu. Dbalý si pak údajně od Janigy vyžádal navíc ještě 1,5 milionu korun za prodloužení smlouvy.

Poslední část obžaloby se týká Valtra, s nímž se údajně Dbalý v roce 2009 dohodl, že jeho společnosti Gereo zadá zakázku na poradenské služby, pokud mu Valtr bude ve čtvrtletních intervalech odevzdávat 75.000 korun. Poradenství se týkalo zajištění úklidových prací, ostrahy objektu nebo dodávek nemocničního prádla. "Nemocnice disponovala dostatečným odborným aparátem a poskytování poradenských služeb tohoto druhu od externího dodavatele nepotřebovala," konstatoval státní zástupce. Smlouva byla podle něj pro nemocnici nevýhodná i proto, že Gereo si mohla každý měsíc nárokovat paušální odměnu bez toho, že by od ní Dbalý vyžadoval zprávy o odvedené činnosti.

Firma následně získala i další smlouvu o poradenství mimo jiné v oblasti zajištění dodávek energií a IT služeb. Matula tvrdí, že nemocnici vznikla kvůli zaplaceným fakturám škoda 2,95 milionu a že Valtr předal Dbalému celkem 625.000 Kč. Valtr je spolu s lobbistou Rittigem obžalovaný také z praní špinavých peněz v tzv. jízdenkové kauze pražského dopravního podniku, od letoška pak ohledně tohoto podniku čelí obžalobě ještě za fakturaci fiktivních služeb.

Dbalý si má za první část korupční kauzy odpykat devět let vězení, za druhou 8,5 roku. Součástí rozsudků je i propadnutí majetku a peněžitý trest 10,9 milionu korun. Ani jeden z verdiktů není pravomocný. V Česku se tresty nesčítají, takže Dbalému hrozí maximálně propadnutí majetku a 12 let vězení, což je horní hranice trestu za přijímání úplatků. Druhou větev případu by měl ještě v listopadu projednat odvolací soud. Termín zasedání u první větve kauzy zatím nestanovil.

Související

Soud s exředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým

Dbalý si odpyká deset let, soud potvrdil propadnutí majetku

Pražský vrchní soud dnes uložil bývalému řediteli pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému celkový trest deseti let vězení a potvrdil mu trest propadnutí majetku. Zamítl lékařovo odvolání v kauze ovlivnění zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože. Verdikt, podle kterého bral Dbalý za zmanipulování nemocničních tendrů úplatky, je pravomocný.

Více souvisejících

Vladimír Dbalý (exředitel nemocnice Na Homolce) soudy

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy