Stát neustoupí. Kadeřníci musejí štít i roušku přežít

Kadeřníci i nadále musí podle epidemiologa Rastislava Maďara akceptovat současné nošení roušky a štítu. Pro klienty představují riziko. Štít je podle něj důležitý především, když se k kadeřník k zákazníkovi přiblíží.

Ilustrační foto
doporučujeme

Pokud je dál, štít na sobě nemusí mít. Řekl to dnes na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Iniciátor výzvy vládě za zrušení povinnosti štítů, majitel pražského kadeřnického salonu Robert Starý, bude ve svém apelu pokračovat, bude požadovat další stanovisko, řekl dnes ČTK.

"Dozvěděli jsme se, že některé kadeřnice vyměňují štíty za brýle. To je naprosté nepochopení toho, jaké je tam epidemiologické riziko," uvedl Maďar. Kadeřníci podle něj poměrně dlouho z bezprostřední blízkosti dýchají do prostoru hlavy a horních dýchacích cest klientů. Rouška po nějaké době navlhá a zvyšuje se tak její průchodnost. Proto byl jako dodatečná bariéra přikázán štít.

Kadeřníci mají dvojí ochranu podle Maďara chápat jako součást své práce, stejně jako je tomu u zdravotníků. Podle něj si navíc kadeřníci mohou mezi jednotlivými klienty štít na chvíli sundat. "De facto ten štít je důležitý, když se přiblíží, na tu blízkou vzdálenost, když je dál, tak ten štít na sobě nemusí mít," uvedl dále.

Kombinace roušky a štítu však podle Starého kadeřníky ohrožuje na zdraví. Špatně se jim dýchá, ještě závažnější riziko je podle něj u lidí s nízkým tlakem. Někteří kadeřníci tak kvůli tomu omdleli nebo se jim spustila krev z nosu. Dalšími komplikacemi je zhoršení pleti či vznik oparů, řekl dnes Starý. Štít je podle něj komplikací pro kolegy, kteří nemohou nosit kontaktní čočky, pod štítem mají brýle, které se jim neustále mlží. "Neměl jsem ještě možnost seznámit se s vyjádřením pana Maďara. Budu se tomu věnovat o víkendu, případně budu žádat další stanoviska," uvedl dále. K jeho výzvě na zrušení štítů se podle něj připojilo už kolem tisícovky kadeřníků.

Kadeřnictví, holičství či barber shopy se po nucené pauze znovu otevřely v pondělí, a to za přísných bezpečnostních a hygienických pravidel. Dvojí ochrana obličeje platí také pro kosmetičky, manikérky, pedikérky či maséry.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Testy na covid-19 musí zlevnit. Výsledek by měl být do 24 hodin, žádají…

12.08.2020 14:15 Aktualizováno Testy na covid-19 se musejí podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) zlevnit. Jejich cena by se…

Česko je v počtu sebevražd nad světovým průměrem. Během pandemie riziko…

12.08.2020 12:53 Česká republika je dlouhodobě nad světovým průměrem v počtu sebevražd. V roce 2018 si vzalo život…

V Moravskoslezském kraji přibylo 35 lidí s koronavirem, nákaza zasáhla i…

12.08.2020 09:42 V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 35 lidí nakažených koronavirem. Je to více než v pondělí.…

Nárůst případů covidu v ČR se v úterý zdvojnásobil, přibylo jich 288

12.08.2020 07:55 Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v úterý oproti pondělí zdvojnásobil,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama