Trest za zmatek s rouškami. Tým epidemiologa Maďara bude spadat pod hlavní hygieničku

Epidemiolog Rastislav Maďar a jeho ministerská pracovní skupina budou nově spadat pod řízení hlavní hygieničky Jarmily Rážové. Důvodem jsou nynější zmatky při zavádění povinnosti nosit roušky kvůli epidemii koronaviru. Maďar původně prosadil plošné zavedení roušek ve školách nebo obchodech. Tato opatření ale někteří kritizovali. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes oznámil jejich zmírnění.

Rastislav Maďar
doporučujeme

"Pan docent Maďar chtěl, aby plošná opatření byla bez ohledu na semafor. My jsme ale chtěli, aby opatření byla řízena semaforem a dalšími daty z chytré karantény, protože jinak semafor nemá smysl," řekl serveru Seznam Zprávy hlavní architekt takzvané chytré karantény Petr Šnajdárek. Roušky ve školách budou podle dnešního oznámení od září povinné jen tehdy, pokud se zhorší epidemiologická situace. Opatření se bude vázat na druhý, oranžový stupeň rizika na takzvaném semaforu, který hodnotí okresy podle míry rizika nákazy nemocí covid-19.

Maďar vede pracovní skupinu pro uvolňování karanténních opatření. Nezúčastnil se ale schůzky, kterou svolal premiér Andrej Babiš (ANO) a jíž se vedle Rážové a Šnajdárka zúčastnili také členové týmu chytré karantény a další epidemiologové.

Premiér pak Maďarovi vytýkal, že jeho skupina téměř nespolupracuje s poradním orgánem vlády. "Ano, je pravda, že kritika ze strany premiéra na pana Maďara padla. Vadilo mu, že činnost jeho skupiny není více propojená s centrálním řídícím týmem," sdělil epidemiolog a člen Maďarova týmu Roman Chlíbek.

Podle Šnajdárka se na jednání dospělo k závěru, že není možné, aby Maďarova skupina prosadila svůj navzdory nesouhlasu Rážové. Proti chystaným opatřením byli i někteří členové Maďarova týmu, a to včetně Chlíbka: "Na jednání naší skupiny padla řada názorů, že nesouhlasíme s tím, aby se to ve středu vyhlásilo v tomto znění. Nechtěl jsem, aby roušky ve školách byly povinné," dodal.

Maďarova skupina nyní bude spadat pod centrální řídící tým, který vede Rážová. Maďar ani Rážová se k tomu zatím nevyjádřili. Chlíbek podotkl, že se možná také změní personální složení Maďarovy skupiny.

Od září nebudou roušky povinné ve školách, obchodech, restauracích nebo například v kadeřnictvích. Lidé je budou muset nosit, jen když bude v regionu vyšší riziko nákazy nemocí covid-19. Změny dnes oznámil Vojtěch. Stalo se tak pouhý den poté, co pravidla pro nošení roušek představil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula omezí aktivity na maximálně 20 lidí, ve školách chce zrušit…

27.09.2020 12:10 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) předpokládá, že ohlášené omezení volnočasových aktivit…

V sobotu přibylo opět téměř 2000 nakažených koronavirem

27.09.2020 07:57 Denní nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku v sobotu zpomalil z pátečních téměř…

Nadějný lék proti koronaviru? Z Česka přichází pozitivní zpráva

26.09.2020 22:02 Aktualizováno Olomoucký Ústav molekulární a translační medicíny společně se svými kolegy z kanadské společnosti…

Covid ukázal, že jsme nezvládali ani chřipku. Hamáček nám může udělat v…

26.09.2020 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR - Vyhrožovat policií nezávislému kontrolnímu úřadu považuje bývalý mluvčí ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama