Tuzemské nemocnice požadují miliardy korun na kybernetickou bezpečnost

Zdravotnická zařízení v Česku by potřebovala do roku 2023 investovat do kybernetické bezpečnosti více než čtyři miliardy korun. Vyplývá to z loňského průzkumu ministerstva zdravotnictví mezi více než 160 nemocnicemi. Na dnešní konferenci Academy of Health Care Management to uvedl poradce pro elektronizaci zdravotnictví ministerstva Matěj Adam.

Nemocnice, ilustrační foto
doporučujeme

Podle něj se čtyři miliardy mohou zdát jako velká částka, je ale potřeba si uvědomit, že je určená pro velké množství zařízení, a také důležitost jejich ochrany v době koronavirové epidemie. V minulém roce se počet útoků na tuzemská zdravotnická zařízení zvýšil o desítky procent.

Ministerstvo má kybernetickou bezpečnost celého sektoru jako jednu ze svých priorit vedle rozvoje standardizace elektronického zdravotnictví, vytvoření centrální struktury pro e-health a podpory telemedicíny.

Resort počítá s tím, že v rámci národního plánu obnovy půjdou na zajištění kybernetické bezpečnosti pražských nemocnic dvě miliardy korun. Mimopražští poskytovatelé základních služeb by měli z programu IROP získat přes 2,04 miliardy Kč.

Podle celosvětových dat společnosti Kaspersky směřoval loni každý desátý vyděračský útok na nemocnice. V Česku šlo loni například o nemocnici v Benešově, zatím poslední útok se odehrál v jedné menší tuzemské nemocnici na začátku ledna. Škodlivý program v ní zašifroval data uložená na zařízeních připojených k interní síti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svrčinová potvrdila nabídku na funkci hlavní hygieničky

04.03.2021 13:30 Ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová dostala nabídku stát se hlavní…

Praha zjistí od nemocnic, zda mají dostatek personálu

04.03.2021 13:18 Vedení hlavního města osloví pražské nemocnice, zda potřebují doplnit personál, případně jaké…

SÚKL eviduje 1119 podezření na nežádoucí účinky vakcín

04.03.2021 11:15 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zaznamenal k úterku 1119 podezření na nežádoucí účinky…

ONLINE: Čínskou a ruskou vakcínu neproplatí pojišťovna, zahraničí ji neuzná

04.03.2021 10:58 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama