Univerzita Karlova představila sadu pro diagnostiku covid-19 a chřipky

Nové sady pro diagnostiku covid-19 a typy chřipky A a B dnes představili zástupci Univerzity Karlovy a spolupracujících společností. Kompletní testy budou dostupné na podzim, podle tvůrců mají zrychlit proces testování. Jednatel dceřiné společnosti UK GeneSpector Michal Pohludka uvedl, že by využití sady mohlo zvýšit současnou kapacitu laboratoří. Cena testu by podle zástupců univerzity neměla překročit 1200 korun.

Ilustrační fotografie

Nyní u PCR testu ministerstvo zdravotnictví stanovilo maximální cenu 1674 korun a 82 korun za odběr. Kompletní společný produkt pro testování na covid-19 i chřipku má být podle UK dostupný v říjnu.

Podle tvůrců bude cdoba od příchodu vzorku do laboratoře po získání výsledku v sérii po 94 vzorcích trvat méně než hodinu a půl. Už dříve rektor UK Tomáš Zima uvedl, že standardní doba u PCR testu je nyní kolem dvou hodin.

Ohledně sady pro odběr výzkumníci využili roztok, který inaktivuje viry a zároveň umožní bezpečné uchování vzorku při pokojové teplotě. Autor současné technologie Stanislav Kmoch z 1. lékařské fakulty UK uvedl, že pro transport vzorků na dlouhé vzdálenosti je využíván už roky. Na jaře se ukázalo, že by mohl najít uplatnění i v testování covid-19.

"To, co my jsme se snažili poskytnout, je komplexní řešení. To znamená od momentu výtěru poskytnout odběrovou zkumavku s univerzálním odběrovým médiem, s rychlou izolací RNA a s následnou detekční koncovkou tak, aby se to dalo dělat stejným způsobem v případě jednoho vzorku v akutním případě nebo 1500 vzorků v populačním testováním," řekl ČTK Kmoch.

Na odběrovou sadu navazuje izolační a detekční kit, kdy izolace virové RNA, tedy nejnáročnější krok v rámci testování, byla podle UK zkrácena pod deset minut.

Ohledně toho, nakolik by mohl test zvýšit kapacitu laboratoří, uvedl, že to ovlivňuje řada jiných faktorů, například technologické vybavení pracovišť. "Nechci říkat v jaké to bylo nemocnici. Zaškolení trvalo jeden den a od dalšího dne už byli schopni místo 50 dělat 150 vzorků denně za stávajícího personální a dalšího obsazení. Toto to umožňuje," řekl Kmoch.

Na vývoji testu spolupracoval Kmochův tým a firmy Generi Biotech, Spadia Lab a ZKV Career. Ty v srpnu založily novou dceřinou společnost UK GeneSpector, která bude nově vyvinuté testy dodávat.

Krátce po oznámení o vývoji testu projekt UK zkritizovala brněnská biotechnologická firma GeneProof. Ta podle jejího ředitele Radka Horvátha vyvinula v dubnu společný test na chřipku a covid-19, který je možné provést z jednoho vzorku. Stát však o něj podle jeho slov neměl zájem. Zástupci firmy kritizovali, že UK vyrábí stejné řešení za státní peníze. O výrobě nového odběrového setu tento týden informovala také společnost Bioinova. I ten podle informací zástupců společnosti využívá roztok pro inaktivaci virů.

Sobotních 1157 případů nákazy je o víkendu nejvíce od začátku května

17.10.2021 09:23 Aktualizováno Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Laboratoře prokázaly v sobotu 1157 nových případů koronaviru,…

V pátek přibylo v Česku téměř 1800 případů covidu, nejvíc od začátku května

16.10.2021 09:39 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku…

Ve školách byly tisíce pozitivních žáků, čtyři školy jsou zcela uzavřeny

15.10.2021 16:10 Aktualizováno Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do…

Karanténu půjde po týdnu ukončit testem. Ty budou možná od prosince hrazené

15.10.2021 15:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo…

Povinnost testovat děti na táborech byla v rozporu se zákonem, rozhodl NSS

15.10.2021 09:28 Letní povinnost testovat děti na táborech na koronavirus, případně prokazovat jejich očkování nebo…

Ve čtvrtek přibylo přes 1500 nakažených koronavirem

15.10.2021 08:53 Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19, nejvíce v tomto týdnu…

Stát zkrátil platnost covid testů. PCR platí jen 72 hodin, antigenní jeden…

14.10.2021 21:59 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Podle premiéra…

Zájem o třetí dávku očkování v domovech pro seniory mají spíš klienti

14.10.2021 16:29 Zájem o třetí dávku očkování mají v domovech pro seniory na Ústecku ve větší míře klienti,…

VZP chce od ministerstva detaily k využití milostivého léta

14.10.2021 14:58 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce získat k tzv. milostivému létu pro dlužníky výklad…

Pětina hospitalizovaných s covidem je z jednoho kraje. V karanténě končí…

14.10.2021 13:54 Ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje je hospitalizováno 77 pacientů nakažených…

Související:

Právě se děje

reklama