V karanténě je v Česku stejný počet jako před začátkem stavu nouze

V karanténě kvůli ochraně před šířením koronaviru jsou v Česku nyní zhruba 3000 lidí. Počet klesá. Je přibližně takový jako na začátku epidemie před dvěma měsíci krátce před vyhlášením nouzového stavu. Lidí v izolaci ubylo za poslední den ve všech krajích. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnily Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a ministerstvo práce. Od začátku března zatím do karantény s e-neschopenkou šlo 51.229 lidí.

Česko je v nouzovém stavu od 12. března. Školy se uzavřely o den dřív. Od pátku 13. března se omezil provoz restaurací. Od soboty pak vláda rozhodla o jejich uzavření a zavřená zůstala i většina obchodů. Od pondělí 16. března do Česka nemohli cizinci a Češi a lidé ze zahraničí, kteří v ČR žijí, se nedostali za hranice. Postupně se nařízení uvolňují. Nouzový stav by měl skončit 17. května.

Za poslední den ubylo lidí v karanténě ve všech krajích. Počet se mírně zvedl v okresech Blansko, Mělník, Nymburk, Rakovník a Znojmo, citelněji pak v Prostějově. V některých místech zůstal beze změn. Za poslední den do karantény v Česku nastoupilo podle ministerstva 156 lidí. V květnu lékaři do izolace poslali zatím 1617 osob. V dubnu to bylo 13.614 lidí a v březnu 35.998.

Množství těch, kteří se do karantény dostali, rostlo postupně každý den do 26. března. Tehdy bylo doma s karanténní e-neschopenkou zhruba 22.400 osob. Od té doby celkový počet klesá. Zvedne se mírně vždy jen těsně po víkendu či volných dnech.

Šíření nákazy má v Česku bránit takzvaná chytrá karanténa, kterou stát spustil 1. května. Místo plošných opatření by měla umožnit omezení v místech, kde by se infekce objevila. K využití dat z mobilů a platebních karet, která mají usnadnit dohledání kontaktů z posledních dnů, musí dát lidé souhlas. Zapojit by se dál měla mobilní aplikace eRouška či sdílení polohy přes Mapy.cz.

Pracovníkům v karanténě má zaměstnavatel platit 60 procent základu jejich příjmu. Stát mu případně proplatí 80 procent této náhrady do 39.000 korun. Příspěvek se stanoví ze superhrubé mzdy.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Česká republika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 55 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 59 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy