V náchodském babyboxu našli chlapečka, dostal jméno Ambrose

Do babyboxu v Náchodě dnes někdo odložil novorozeného chlapce. Dostal jméno Ambrose. Zařízení je v nemocnici od roku 2009 a odložené dítě přijalo poprvé. ČTK o tom informoval zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

BabyBox
doporučujeme

Nemocnice dítě přijala dnes ráno. Zdravý chlapec vážil 3,5 kilogramu a měřil 50 centimetrů. "Maminka jej na cestu do světa oblékla a pupečník mu převázala tkalounem," uvedl Hess.

Babybox v Náchodě je v pořadí 21. v ČR. Schránku zaplatila dárkyně Hana Hornochová. Novorozence proto Hess pojmenoval po jejím synovi Ambrosovi. "S výměnou původní náchodské bedýnky jsem váhal, protože patřila mezi poslední bezdětné babyboxy. Teď už mi nic nebrání, abych požádal Zdeňka Juřicu, výrobce babyboxů nové generace, aby v Náchodě instaloval babybox nový," dodal Hess.

Letos lidé odložili do babyboxů 13 dětí. V České republice funguje 76 babyboxů a dosud bylo do těchto speciálních schránek odloženo 115 děvčátek a 97 chlapců. Většinou jde o novorozence, výjimečně odloží rodiče dítě starší, v babyboxu byl jednou i téměř dvouletý chlapec, který byl loni v lednu odložen v babyboxu v Pelhřimově.

Babyboxy jsou jednou z možností, jak se v tajnosti vzdát nechtěného dítěte. V ČR je síť nemocnic, které umožňují anonymní porod. Po něm matky mohou předat k adopci, která si ji až do konce šestinedělí může rozmyslet. Podle lékařů má utajený porod výhodu v tom, že je známá historie dítěte, jeho původ i zdravotní stav matky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se vyhnout nákaze a přežít lockdown? Flegr zveřejnil 12 stěžejních bodů

22.10.2020 22:23 Aktualizováno Počet nakažených novým typem koronaviru je alarmující a Česko od čtvrtka přechází do lockdownu.…

Ve středu zemřelo nejvíc nakažených covidem za den, přes sto lidí

22.10.2020 19:20 Ve středu byl v Česku zaznamenán rekordní podíl lidí pozitivně testovaných na nemoc covid-19 i…

Prymula: Koronavirus unikl z laboratoře, ale nebyl vyroben. Zdroj neuvedl

22.10.2020 18:59 Koronavirus unikl z laboratoře v Číně, je to téměř jisté, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví…

Česko má to nejhorší teprve před sebou, míní Prymula

22.10.2020 18:17 Polní nemocnice na výstavišti v pražských Letňanech bude zřejmě podle vyjádření ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama