Ve čtvrtek přibylo 10 000 nově nakažených, o třetinu méně než před týdnem

V Česku denní nárůst případů koronaviru dál zpomaluje, ve čtvrtek přibylo 10.025 nově nakažených, asi o třetinu méně než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu vyslovili hygienici u dalších zhruba 1845 lidí, což bylo v mezitýdenním srovnání o tisícovku méně.

Dál ubývá i počet hospitalizovaných s covidem, ve čtvrtek vyžadovalo nemocniční péči 3200 nakažených, o týden dříve jich bylo podle aktualizovaných statistik téměř 4000. V těžkém stavu je 235 pacientů s covidem, o 33 méně než před týdnem. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Počty nově potvrzených případů covidu klesají v mezitýdenním srovnání 17 dní v řadě. V přepočtu na 100.000 obyvatel připadalo v Česku ke čtvrtku 702 nových případů za poslední týden, zatímco ve středu to bylo 754. Nejrozšířenější je nyní koronavirus v Plzeňském kraji se sedmidenní incidencí 851, následuje Jihomoravský kraj s 839 nakaženými na 100.000 obyvatel za poslední týden. Naopak nejnižší incidence je nadále v Karlovarském kraji, kde dosahuje hodnoty 497. Bezpečné hodnoty jsou podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška do 250, Česko by se na ně mohlo dostat v druhé polovině března, řekl tento týden.

Nynější vlna covidu způsobená variantou omikron má podle Duška kulminaci za sebou. Další eskalace či zahlcení nemocnic nejsou pravděpodobné, míní. V letošním roce byla podle statistik ministerstva zdravotnictví zátěž nemocnic nejvyšší 14. února, kdy nemocniční péči vyžadovalo 4297 nakažených. V tomto týdnu to bylo nejvíce - 3800 v pondělí. Od té doby počty hospitalizovaných klesají. Nemocnice ale hlásí pacienty často zpětně, počty hospitalizovaných z posledních dní proto při dalších aktualizacích ještě většinou rostou.

Klesá i počet provedených testů, ve čtvrtek jich laboratoře provedly přes 45.000, před týdnem to bylo téměř 87.000. Podíl pozitivních testů v mezitýdenním srovnání stoupl u všech typů testů. U lidí testovaných kvůli kontaktu s nakaženým pozitivita mírně vzrostla na téměř 19 procent, mezi testovanými kvůli příznakům stoupla o procentní bod na 39 procent a u preventivních zhruba o čtyři procentní body na 15 procent.

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku téměř 3,56 milionu případů koronaviru, většina se vyléčila, 38.491 zemřelo. V posledních týdnech je úmrtí kolem 50 denně, v lednu činil denní průměr 33.

Proti těžkému průběhu nemoci může lidi ochránit očkování. Zájem o něj ale v posledních týdnech klesá. Zatímco ještě v prvních lednových dnech bylo denně v Česku očkováno kolem 100.000 lidí, na začátku února to bylo kolem 30.000 a tento týden mezi 7000 až 8000 lidí denně. Ve čtvrtek zdravotníci podali téměř 7800 dávek vakcíny proti covidu, o týden dříve jich bylo přes 11.200. Lidé nyní nejčastěji chodí pro třetí posilovací dávku, ve čtvrtek ji dostalo přes 5800 lidí. Naopak první očkování podstoupilo asi 400 zájemců. Dokončené očkování má v Česku přes 6,84 milionu lidí, posilující dávku dostaly zhruba čtyři miliony z nich.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 7 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 7 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy