V Česku denní nárůst případů koronaviru dál zpomaluje, ve čtvrtek přibylo 10.025 nově nakažených, asi o třetinu méně než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu vyslovili hygienici u dalších zhruba 1845 lidí, což bylo v mezitýdenním srovnání o tisícovku méně.
Dál ubývá i počet hospitalizovaných s covidem, ve čtvrtek vyžadovalo nemocniční péči 3200 nakažených, o týden dříve jich bylo podle aktualizovaných statistik téměř 4000. V těžkém stavu je 235 pacientů s covidem, o 33 méně než před týdnem. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Počty nově potvrzených případů covidu klesají v mezitýdenním srovnání 17 dní v řadě. V přepočtu na 100.000 obyvatel připadalo v Česku ke čtvrtku 702 nových případů za poslední týden, zatímco ve středu to bylo 754. Nejrozšířenější je nyní koronavirus v Plzeňském kraji se sedmidenní incidencí 851, následuje Jihomoravský kraj s 839 nakaženými na 100.000 obyvatel za poslední týden. Naopak nejnižší incidence je nadále v Karlovarském kraji, kde dosahuje hodnoty 497. Bezpečné hodnoty jsou podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška do 250, Česko by se na ně mohlo dostat v druhé polovině března, řekl tento týden.
Nynější vlna covidu způsobená variantou omikron má podle Duška kulminaci za sebou. Další eskalace či zahlcení nemocnic nejsou pravděpodobné, míní. V letošním roce byla podle statistik ministerstva zdravotnictví zátěž nemocnic nejvyšší 14. února, kdy nemocniční péči vyžadovalo 4297 nakažených. V tomto týdnu to bylo nejvíce - 3800 v pondělí. Od té doby počty hospitalizovaných klesají. Nemocnice ale hlásí pacienty často zpětně, počty hospitalizovaných z posledních dní proto při dalších aktualizacích ještě většinou rostou.
Klesá i počet provedených testů, ve čtvrtek jich laboratoře provedly přes 45.000, před týdnem to bylo téměř 87.000. Podíl pozitivních testů v mezitýdenním srovnání stoupl u všech typů testů. U lidí testovaných kvůli kontaktu s nakaženým pozitivita mírně vzrostla na téměř 19 procent, mezi testovanými kvůli příznakům stoupla o procentní bod na 39 procent a u preventivních zhruba o čtyři procentní body na 15 procent.
Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku téměř 3,56 milionu případů koronaviru, většina se vyléčila, 38.491 zemřelo. V posledních týdnech je úmrtí kolem 50 denně, v lednu činil denní průměr 33.
Proti těžkému průběhu nemoci může lidi ochránit očkování. Zájem o něj ale v posledních týdnech klesá. Zatímco ještě v prvních lednových dnech bylo denně v Česku očkováno kolem 100.000 lidí, na začátku února to bylo kolem 30.000 a tento týden mezi 7000 až 8000 lidí denně. Ve čtvrtek zdravotníci podali téměř 7800 dávek vakcíny proti covidu, o týden dříve jich bylo přes 11.200. Lidé nyní nejčastěji chodí pro třetí posilovací dávku, ve čtvrtek ji dostalo přes 5800 lidí. Naopak první očkování podstoupilo asi 400 zájemců. Dokončené očkování má v Česku přes 6,84 milionu lidí, posilující dávku dostaly zhruba čtyři miliony z nich.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo
před 1 hodinou
Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu
před 2 hodinami
Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů
před 3 hodinami
Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi
před 3 hodinami
Ženu z Rychnovska viní i z druhé vraždy miminka. Tělo ukryla už před lety
před 4 hodinami
Česko čeká každoroční revoluce na železnici. Začne platit nový jízdní řád
před 5 hodinami
Nešťastný pátek třináctého? V historii tomu tak někdy skutečně bylo
před 5 hodinami
Počasí o Vánocích je v nejistotě. Meteorologové řekli, co bude svátkům předcházet
před 6 hodinami
Trump je proti útokům Ukrajiny na ruském území. Zvažuje letecké údery na íránská jaderná zařízení
před 7 hodinami
Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?
před 7 hodinami
Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident
před 8 hodinami
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
před 8 hodinami
KLDR na pokraji kolapsu. Jak se Kim Čong-un dokáže udržet u moci navzdory ekonomickým problémům?
před 9 hodinami
Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál
před 9 hodinami
Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou
před 10 hodinami
Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr
před 10 hodinami
Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa
před 10 hodinami
Ledovkové počasí je zpět v Česku. Udeří už dnes večer
před 10 hodinami
O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění
před 11 hodinami
Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý
Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo.
Zdroj: Libor Novák