Analytici se neshodují, jak ovlivní vyřazení Číny z Dukovan vzájemný obchod

Analytici se neshodují, jak ovlivní vyřazení Číny z plánovaného tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany vzájemný obchod obou zemí. Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz ČTK. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing tento týden na dotaz ruské agentury TASS uvedla, že Praha by se podle Pekingu v otázce Dukovan měla vrátit k pravidlům fungování volného trhu. Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon, který vylučuje z tendru na výstavbu nového bloku ruské a čínské firmy.

Hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň míní, že na běžný čínský obchod s ČR nebude mít nepozvání Číny do tendru zásadní vliv. "Dokonce se může stát, že tento postup může lehce prospět investicím od nestátních čínských firem. Zahraniční investoři se totiž dlouhodobě potýkají s tím, že český stát neplní své sliby, a politiku mění až retroaktivně. Tady český stát postupuje mnohem standardněji – svou politiku někoho z investičního programu vyloučit oznamuje tentokráte již dopředu, ne až zpětně. To je vítané znamení pro investory nejen čínské, ale i nečínské," uvedl.

Jiný pohled má hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. "Do budoucna lze očekávat reciproční opatření, která poškodí české firmy v Číně. Je tedy zřejmé, že vyhrocování česko-čínských vztahů má negativní vliv na náš byznys," řekl ČTK. "Velký úspěch škodovek na čínském trhu se stává minulostí, problémy hlásí i Home Credit. Do České republiky pak téměř přestali jezdit čínští turisté a ochlazování vztahů je zřejmé i na rétorické úrovni čínských představitelů. Těm se nelíbí hlavně postoj některých vysokých představitelů naší země vůči Tchaj-wanu," uvedl Křeček.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk sdělil, že zatím je možné o dopadech nepozvání Číny do dukovanského tendru pouze spekulovat. "Ale jak minulost ukázala, dá se předpokládat, že tento postoj nenechá čínská strana bez odezvy," uvedl Daněk. Podle Bartoně je nicméně Čína ve své obchodní diplomacii citlivá spíš na zmínky o lidských právech než jaderných reaktorech. "Už z toho, že se ministerstvo zahraničí politicky řízené ekonomiky dovolává volného trhu, je nabíledni, že jde čistě o formální, povinnou reakci. Závažnou zprávou by spíše bylo, kdyby Čína takto na podepsání zákona o jejím vyloučení nereagovala," dodal Bartoň.

Odborný web BusinessInfo.cz s odkazem na data Českého statistického úřadu uvádí, že Čína je pro ČR druhým největším obchodním partnerem, druhým největším dovozcem a 17. největším exportním trhem. V roce 2020 dosáhl vývoz z České republiky do Číny 61,7 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 8,9 procenta. Čínský dovoz do ČR v roce 2020 činil 715,9 miliardy Kč a meziročně se zvýšil o deset procent. "Faktem je, že velká část českého zboží se do Číny dostává přes další země formou reexportů, stejně tak se čínské zboží do ČR reexportuje přes asi 75 zemí," dodává web.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Nový problém pro dostavbu Dukovan. Francouzi se hodlají odvolat

Problémy kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany budou pokračovat. Francouzská EDF připravuje odvolání proti zatím nepravomocným rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který na přelomu října a listopadu rozhodl o návrzích zmíněné společnosti a firmy Westinghouse. Řízení o návrzích obou podniků byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Účastníci však mohou podat rozklad. 
Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Dukovany Čína

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 10 minutami

před 35 minutami

před 59 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy