Analytici se neshodují, jak ovlivní vyřazení Číny z Dukovan vzájemný obchod

Analytici se neshodují, jak ovlivní vyřazení Číny z plánovaného tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany vzájemný obchod obou zemí. Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz ČTK. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing tento týden na dotaz ruské agentury TASS uvedla, že Praha by se podle Pekingu v otázce Dukovan měla vrátit k pravidlům fungování volného trhu. Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon, který vylučuje z tendru na výstavbu nového bloku ruské a čínské firmy.

Hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň míní, že na běžný čínský obchod s ČR nebude mít nepozvání Číny do tendru zásadní vliv. "Dokonce se může stát, že tento postup může lehce prospět investicím od nestátních čínských firem. Zahraniční investoři se totiž dlouhodobě potýkají s tím, že český stát neplní své sliby, a politiku mění až retroaktivně. Tady český stát postupuje mnohem standardněji – svou politiku někoho z investičního programu vyloučit oznamuje tentokráte již dopředu, ne až zpětně. To je vítané znamení pro investory nejen čínské, ale i nečínské," uvedl.

Jiný pohled má hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. "Do budoucna lze očekávat reciproční opatření, která poškodí české firmy v Číně. Je tedy zřejmé, že vyhrocování česko-čínských vztahů má negativní vliv na náš byznys," řekl ČTK. "Velký úspěch škodovek na čínském trhu se stává minulostí, problémy hlásí i Home Credit. Do České republiky pak téměř přestali jezdit čínští turisté a ochlazování vztahů je zřejmé i na rétorické úrovni čínských představitelů. Těm se nelíbí hlavně postoj některých vysokých představitelů naší země vůči Tchaj-wanu," uvedl Křeček.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk sdělil, že zatím je možné o dopadech nepozvání Číny do dukovanského tendru pouze spekulovat. "Ale jak minulost ukázala, dá se předpokládat, že tento postoj nenechá čínská strana bez odezvy," uvedl Daněk. Podle Bartoně je nicméně Čína ve své obchodní diplomacii citlivá spíš na zmínky o lidských právech než jaderných reaktorech. "Už z toho, že se ministerstvo zahraničí politicky řízené ekonomiky dovolává volného trhu, je nabíledni, že jde čistě o formální, povinnou reakci. Závažnou zprávou by spíše bylo, kdyby Čína takto na podepsání zákona o jejím vyloučení nereagovala," dodal Bartoň.

Odborný web BusinessInfo.cz s odkazem na data Českého statistického úřadu uvádí, že Čína je pro ČR druhým největším obchodním partnerem, druhým největším dovozcem a 17. největším exportním trhem. V roce 2020 dosáhl vývoz z České republiky do Číny 61,7 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 8,9 procenta. Čínský dovoz do ČR v roce 2020 činil 715,9 miliardy Kč a meziročně se zvýšil o deset procent. "Faktem je, že velká část českého zboží se do Číny dostává přes další země formou reexportů, stejně tak se čínské zboží do ČR reexportuje přes asi 75 zemí," dodává web.

Související

Jaderná elektrárna Temelín Komentář

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.
Vláda ČR

Vláda chce nová pravidla pro nominace prezidentských kandidátů. Řešila i Dukovany

Poslanci a senátoři už nebudou moci před volbami prezidenta republiky podpořit kandidaturu více než jednoho prezidentského kandidáta. Návrh na změnu zákona o volbě prezidenta republiky projednala vláda na středeční schůzi. Zabývala se také nezbytnými přípravami dopravní infrastruktury potřebnými k zahájení a následnému průběhu výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech.

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Dukovany Čína

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 9 hodinami

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy