Bellingcat: Na Vrběticích se podílelo nejméně 8 lidí, bomba mohla jít přes Maďarsko

Výbušné zařízení, které explodovalo ve Vrběticích, se mohlo do Česka dostat prostřednictvím dvou agentů ruské vojenské rozvědky GRU s diplomatickým krytím, kteří přiletěli do Maďarska z Moskvy.

Eurozpravy.cz

V rozhovoru pro televizi ČT24 to řekl šéf investigativní skupiny Bellingcat pro Rusko Christo Grozev. Do operace se tak podle něj zapojilo nejméně osm lidí. Speciální jednotka GRU 29155, která je z výbuchu podezřelá, je podle Grozeva zřejmě rozpuštěná.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu 17. dubna informovali o důvodném podezření, že za dvěma výbuchy v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byla GRU. Při explozích zemřeli dva čeští občané, škody byly vyčísleny na zhruba jednu miliardu korun. Rusko odmítá, že by se na explozích podílelo.

Skupina Bellingcat a týdeník Respekt už dřív uvedly, že za výbuchy ve Vrběticích bylo nejméně šest agentů GRU včetně velitele komanda 29155, jehož členové mimo území Ruska provádějí násilné akce. Podle Grozeva další dva příslušníci stejné jednotky, kteří používali jména Kalinin a Kapinos, v době nasazení agentů v Česku přiletěli do Budapešti přímou linkou z Moskvy. "Podle naší teorie, kterou stále ověřujeme, přivezli s sebou právě tito dva lidé sofistikované výbušné zařízení v kufříku na palubě letadla. Jak víme, zavazadla diplomatů nepodléhají kontrolám. Celkem se tedy do české operace zapojilo nejméně osm lidí," řekl Grozev.

Jednotka 29155 měla podle Grozeva kolem 30 lidí. "Jednotka 29155 je podle našeho zjištění zřejmě rozpuštěná. GRU pravděpodobně teď cvičí nové členy, ale každopádně ti stávající už nejsou aktivní," řekl Grozev. Kroky některých bývalých členů komanda podle něj vedly do vrcholných pozic v ruské exekutivě. Mezi agenty GRU, kteří jsou z podílu na vrbětických explozích podezřelí, jsou také Anatolij Čepiga s Alexandrem Miškinem, které Británie podezřívá z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury v roce 2018.

Česko kvůli informacím o zapojení GRU do vrbětických výbuchů vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády v Praze, Moskva vzápětí označila za nežádoucí osoby 20 pracovníků českého velvyslanectví. Později české ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu desítek dalších pracovníků ruské ambasády z Česka do konce května. Rusko následně oznámilo, že chce srovnat i počet místních zaměstnanců velvyslanectví v Praze a Moskvě.

Témata: EZ

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Hasiče zaměstnala bouřka na Hranicku, evakuovali i cestující z vlaku

28.07.2021 21:40 Zatopené zahradnictví, popadané stromy i evakuaci cestujících z vlaku zapříčinila bouřka, která…

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO

28.07.2021 16:40 Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v…

Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni, ukázal průzkum

28.07.2021 15:05 Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji…

NSS zrušil opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách

27.07.2021 22:04 Aktualizováno Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách…

Česko žádá o uznání statusu země bez výskytu ptačí chřipky

27.07.2021 14:57 Česká republika zažádala Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE) o uznání statusu země bez…

Pandemické období se negativně podepsalo na vztazích, naznačuje studie

27.07.2021 10:55 Náročné období pandemie koronaviru se negativně podepsalo na partnerských vztazích. Podle pilotní…

Odhad nákladů na obnovu majetku po tornádu na Jižní Moravě činí 5,3…

26.07.2021 20:27 Odhad nákladů na obnovu majetku v Jihomoravském kraji, který poničilo tornádo, činí podle…

Soud nepravomocně rozhodl o přípustnosti vydání Garejeva do Ruska

26.07.2021 12:27 Aktualizováno Vydání podnikatele Ildara Garejeva k trestnímu stíhání do Ruska je přípustné, rozhodl dnes…

Lipovská podala na Dvořáka a Soukupa trestní oznámení

26.07.2021 12:21 Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra…

Související:

Právě se děje