Covid-19: Psychologické sociální pasti a české roušky

Sociální psychologie zná již přes 50 let fenomén sociální pasti. Jde o situaci, kdy jednotlivci upřednostňují okamžitý vlastní prospěch, a tak způsobí významnou škodu své společnosti, na kterou vesměs dodatečně i sami doplatí. Klasickým příkladem je tzv.Tragedie obecní pastviny. Louka by v pohodě uživila stádo, kdyby do něj každý vesničan přispěl jedinou krávou. Každý je ovšem v pokušení poslat na pastvu krávu navíc – zdvojnásobil by tím svůj podíl a ostatní by to ani nepocítili. Ukáže se ale, že podobných sobců je tolik, že to pastvinu nakonec zničí poctivcům i sobcům najednou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

Toto schéma skvěle vykládá, jak dochází k zničení životního prostředí, proč se vracejí choroby dříve již očkováním potlačené, proč máme žalostně nízkou volební účast anebo proč se neobejdeme bez revizorů jízdenek. Koncept sociální pasti by nejspíš zmařil i plán účinně nosit roušky na základě dobrovolnosti svobodných občanů. Vždyť prostě doporučit, ať roušky (které primárně chrání druhé) nosí, kdo chce, nedává smysl, jejich nošení musí být z epidemiologického i morálního důvodu masové.

Ale nosili bychom je, i kdyby nakrásně byly k dostání? Kdyby většina lidí byla přesvědčena o jejich smyslu, o tom, že vytvářejí systém altruistické sebeobrany? Proto, že nám všem roušky dávají příležitost přispět k aktivní ochraně, nejen pasivně čekat, až se stanem obětí? I to je totiž psychologická hodnota, kterou si moc neuvědomujeme.

Jakpak je to s motivací k tomu nosit či nenosit roušku? Jak silně koho motivuje strach ze sankcí, víra ve vlastní bezpečnost, anebo solidarita s naším okolím? V anglosaském prostředí prý od nošení roušek odrazuje hrdost – doslova obava ze “ztráty neohrožené tváře” – to je ale falešný image, vždyť běžné roušky nositele chrání málo; věrnější image by se měl opírat o solidaritu či “coolness”. Smím se laskavého čtenáře zeptat, co hlavně motivuje k nošení roušky Vás a s jakými pocity je to provázeno? Všem přeji pevné zdraví a ať si již brzy můžeme naše  roušky schovat na památku.

Uvítáme komentář pod článek, případně i odpověď na anketu zde.

Autorem textu je PhDr. Martina Klicperová, CSc., Psychologický ústav AV ČR

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mariánský sloup se vrátil na Staroměstské náměstí, přihlíželi Duka či…

04.06.2020 17:47 Aktualizováno Na pražské Staroměstské náměstí se dnes po téměř 102 letech vrátil mariánský sloup. Stavbu jeho…

Greenpeace podává trestní oznámení na OKD, v souvislosti s ohniskem v Dole…

04.06.2020 17:03 Počet nakažených covidem-19 v souvislosti s ohniskem v Dole Darkov těžební společnosti OKD v…

Matka dle soudu unesla malou dceru z Prahy do Rakouska, padl trest

04.06.2020 16:40 Za únos a zavlečení pětileté dcery z pražské Uhříněvsi do Rakouska uložil dnes soud matce dívky…

Po volbách 1990 vypukla řada sporů. Dosud o nich víme jen málo, přiznává…

04.06.2020 15:50 O první polistopadové volby se nyní historici zajímají jako o proces výměny elit i z hlediska…

Související:

Právě se děje

Další zprávy