Domovy pro postižené se mění pomalu, stále připomínají spíš velké ústavy

Domovy pro lidi se zdravotním postižením se v Česku mění jen pomalu a stále připomínají spíš velké ústavy než domácí prostředí. Za deset let se průměrný počet lůžek v těchto zařízeních zmenšil jen o osm na předloňských 59. Tří a vícelůžkových pokojů v domovech postupně ubývá. V roce 2018 jich ale stále v nabídce byla téměř tisícovka.

Vyplývá to ze statistických ročenek za vybrané roky, které zveřejňuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Nejnovější dostupné údaje jsou právě za rok 2018.

Na nedůstojné podmínky v domovech pro lidi s postižením dlouhodobě poukazuje Jednota pro deinstitucionalizaci (JDI), která zastřešuje dvě desítky organizací a téměř tři desítky expertů. "Stále tisíce lidí v domovech pro osoby se zdravotním postižením v ČR žijí společně ve vícelůžkových pokojích se sdílenou koupelnou a skupinovými pravidly. To de facto vylučuje jakékoli soukromí, ale i běžný život," sdělila ČTK předsedkyně JDI Terezie Hradilková.

Pro přechod z ústavní do domácí péče je podle JDI potřeba dostupná pečovatelská služba, osobní asistence, chráněné bydlení i podpora pečujících. Pomoci mohou i malá zařízení pro několik lidí. JDI na podobu péče v Česku upozornilo po nedávném požáru zařízení pro handicapované Kompas ve Vejprtech, při kterém zahynulo osm lidí. Organizace a experti vyzvali radnici, aby obyvatelům vyhořelého domova zajistila důstojnější bydlení a moderní služby. V domově bylo v době neštěstí 35 klientů.

V Česku platí od října 2009 úmluva OSN o právech postižených, která má zaručovat respektování soukromí či samostatnosti. Česká strategie rozvoje sociálních služeb do roku 2025 počítá s přeměnou velkých ústavů na menší komunitní zařízení, aby lidé mohli žít s podporou terénních služeb či asistence v domácím prostředí. Kapacita ústavů se snižuje postupně a klienti se přesouvají do vstřícnějšího prostředí. Na konci roku 2008 žilo v domovech podle údajů státu 14.604 handicapovaných, zatímco o deset let později 11.630.

Za desetiletí také přibylo jednolůžkových pokojů. V roce 2008 fungovalo v Česku 225 domovů pro postižené s 15.113 lůžky a jednolůžkových pokojů nabízely jen 1418, dvoulůžkových 2739 a tří a vícelůžkových 2080. V roce 2018 už bylo jednolůžkových pokojů 2531, tedy skoro o 80 procent více než před deseti lety. Počet tří a vícelůžkových pokojů se naopak snížil o více než polovinu, v roce 2018 jich zůstávalo 974.

Stát zmenšil svých pět domovů. V roce 2008 v nich bylo 893 lůžek, takže v průměrném státním ústavu tehdy mohlo žít až 178 handicapovaných klientů. Předloni už bylo ve státních zařízeních jen 626 lůžek. Průměrný státní ústav pro postižené měl ale i tak velký počet míst, a to 125.

Krajských domovů od roku 2008 do roku 2018 zhruba o dvě desítky ubylo. Předloni jich fungovalo 141 s 9475 lůžky. Průměrná kapacita tak byla 67 lůžek, o sedm méně než před deseti lety. Obecních zařízení o šest přibylo na 28 a zajišťovaly 1171 lůžek. Velikost průměrného obecního domova se tak za desetiletí zmenšila o šest míst na 41. Předloni bylo v provozu také víc církevních a jiných zařízení, a to 30. V jednom v průměru žilo 24 lidí.

Související

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda se má po roce 2024 valorizovat, rozhodla vláda. NBÚ povede Čuřín

Minimální mzda by se v blízké budoucnosti měla valorizovat pravidelně na základě výpočtu stanoveného zákonem, a nikoli ad hoc rozhodnutím vlády. Počítá s tím návrh novely zákoníku práce, který dnes odsouhlasil. Kabinet rozhodl také o navýšení příspěvku zaměstnavatelům na zaměstnávání osob se zdravotním postižením a jmenoval nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu.
CZK

NRZP vadí nevyplácení příspěvku na péči ze Slovenska

Češi a Slováci žijící v Česku, kteří pobírají slovenský důchod a neobejdou se kvůli svému stavu bez pomoci, nedostávají příspěvky na péči. Slovensko jim svou dávku neposílá, české úřady jim podporu nepřiznávají. Řada lidí má tak problém si potřebné opatrování zajistit. Na tiskové konferenci na to dnes upozornila Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Navrhuje, aby příspěvek začala poskytovat ČR. Problém se podle odhadů rady týká 400 až 500 osob ve vážném stavu. Vyjádření ministerstva práce ČTK zjišťuje.

Více souvisejících

zdravotně postižení Ministerstvo práce a soc. věcí sociální péče Česká republika

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 1 hodinou

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 5 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

Írán vyhrožuje Izraeli útokem na jaderná zařízení

Generál íránských Revolučních gard Ahmad Haghtalab ve čtvrtek pohrozil, že pokud Izrael zaútočí na íránská jaderná zařízení, Teherán v odvetě zaútočí na izraelské.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy