Jak se sametová revoluce šířila bez internetu. Google ukáže 17. listopadu sbírku dokumentů

Společnost Paměť národa připravila pro internet výstavu Studentské revoluce připomínající události z let 1939 a 1989, kdy tuzemské dějiny ovlivnili studenti a studentská hnutí. Virtuální výstavu zpřístupní 17. listopadu na platformě Google Arts & Culture.

Demonstrace 17. listopadu 1989, Staroměstké náměstí
doporučujeme

Její autoři dnes na on-line tiskové konferenci řekli, že výstava vznikla u příležitosti Mezinárodního dne studentstva a má připomenout odvahu a hrdinství studentů z obou přelomových roků.

Záměrem tvůrců bylo, aby výstava byla srozumitelná pro publikum na celém světě. Představuje originální dokumenty, třeba deset požadavků studentů z listopadu 1989, s nimiž vstupovali do stávky. Jsou to dokumenty psané ručně nebo na stroji, aby dnešní mladí lidé viděli, jak se revoluce šířila bez internetu, počítačů, uvedla spoluautorka výstavy Markéta Reszczynská.

Natočené jsou osobní vzpomínky pamětníků z řad studentských vůdců, třeba Moniky Pajerové, Václava Bartušky či Milana Podobského známého jako Fefík. Doplňují je vzpomínky studentů, kteří revoluci pomáhali šířit mimo Prahu, a také ručně vyráběné dobové plakáty vznikající po nocích ve školách.

"Doufáme, že i globální publikum se seznámí s českými kořeny Mezinárodního dne studentstva a že příběhy přinesou i naději do současných temnějších dnů," uvedla manažerka Google Arts & Culture pro střední a východní Evropu Liudmila Kobyakova. Platforma Google Arts & Culture poskytuje světovým galeriím, muzeím, archivům a dalším institucím technologie, aby mohly své kulturní bohatství sdílet s globálním publikem, doplnila. Platforma funguje od roku 2011, dnes má přes 2000 partnerů z celého světa a zahrnuje přes šest milionů artefaktů.

Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná on-line od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století a zažili nacismus a komunismus. Sbírku Paměť národa spravuje nezisková organizace Post Bellum (latinsky: po válce), založená v roce 2001.

Ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa dnes uvedl, že Paměť národa obsahuje 10.000 výpovědí a je třetí největší sbírkou svého druhu na světě za sbírkou režiséra Stevena Spielberga, který zdokumentoval příběhy desetitisíců přeživších holokaust, a za sbírkou newyorského muzea holokaustu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel publicista Antonín Jaroslav Liehm, po roce 1968 emigroval

04.12.2020 18:44 Zemřel publicista, překladatel a filmový kritik Antonín Jaroslav Liehm, bylo mu 96 let. ČTK to dnes…

Nezletilý chlapec v Praze přežil pád zřejmě z 19. patra

04.12.2020 18:04 V Praze na Hájích dnes odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád…

Praha reaguje na rozvolnění, prodlouží provoz metra

04.12.2020 17:55 Praha kvůli rozvolnění protiepidemických opatření ode dneška prodlouží provoz metra o hodinu a…

Testování je nutné pro udržení otevřených obchodů, říká Blatný

04.12.2020 17:22 Lidé by se měli nechat testovat na covid-19, aby bylo možné i nadále zachovat otevřené obchody a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama