K porušování cen loni nejvíce docházelo ve zdravotnictví

Nejvíc případů porušování cenových předpisů zjistily loni úřady při kontrolách ve zdravotnictví. Při 257 kontrolách zjistili 133 případů pochybení. Cenové předpisy porušovali také podnikatelé v případě označování zboží a v energetice. Stojí to ve zprávě o cenových kontrolách za loňský rok, kterou vláda předložila Sněmovně.

Celkový počet cenových kontrol loni opět kvůli pandemii covidu klesl a stejně poklesl i objem uložených a zaplacených pokut.

Kontroly ve zdravotnictví mají na starosti Specializovaný finanční úřad a Státní úřad pro kontrolu léčiv. Na ceny zdravotních výkonů se zaměřilo 120 kontrol, což bylo o 16 více než o rok dříve. Úředníci našli 59 pochybení a uložili za ně celkové pokuty za 1,3 milionu korun. Proti roku 2020 to byl nárůst o 190.000 korun. Jedním z prohřešků bylo zahrnutí ekonomicky neoprávněných nákladů do cen a nebo zahrnutí nákladů nedoložených v účetnictví. Někteří poskytovatelé nerozdělovali náklady mezi stomatologii a dentální hygienu, jiní do nich zahrnovali třeba náklady na životní a penzijní pojištění jednatele společnosti nebo dárky a vstupenky.

Energetiky se týkalo 248 kontrol a pochybení našli kontroloři v téměř polovině případů, počet zjištěných porušení byl 119. V elektroenergetice a plynárenství šlo hlavně o nedodržení ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem při vyúčtování dodávky služeb elektřiny. V teplárenství šlo třeba o zahrnování ekonomicky neoprávněných nákladů. V případě podporovaných zdrojů energie zjistila Státní energetická inspekce hlavně neobvykle vysokou hodnotu ročního využití instalovaného výkonu, což je nejčastěji způsobeno chybným postupem při odečtu měřidla nebo vyšším instalovaným výkonem, který neodpovídá licenci. Celkově padly v energetice pokuty za 10,8 milionu korun.

Kontroly se loni stejně jako v dřívějších letech týkaly také pohřebnictví. Úředníci podnikli 41 kontrol a pochybení našli téměř v polovině případů a uložili pokuty celkem za 426.000 korun.

Celkový počet cenových kontrol loni kvůli covidu opět poklesl na 1684 kontrol. Počet zjištěných pochybení klesl meziročně ze 417 na 364 případů. Objem uložených pokut klesl na 20 milionů korun, zatímco v předcovidovém roce 2019 to bylo ještě 135 milionů korun. Z nich potrestaní nakonec uhradili osm milionů Kč.

Rekordním rokem v pokutování byl rok 2007, kdy celkový objem pokut vzrostl na 3,2 miliardy korun. Ovlivnila to hlavně pokuta ocelářské firmě Mittal Steel za 2,7 miliardy korun za údajné předražování koksu. Firma se ale obrátila na soud, který její žalobu uznal a ministerstvo financí poté řízení ukončilo.

Dodržování cenových předpisů má na starosti řada institucí. Může je kontrolovat třeba ministerstvo financí, které dohlíží na vodárenství. Celníci dohlížejí na ceny cigaret, Český telekomunikační úřad na ceny poštovních služeb a Specializovaný finanční úřad kontroluje vedle zdravotnictví například pohřebnictví nebo dopravu. Pohřebnictví mají na starosti i krajské a obecní úřady. Pražské taxikáře kontroluje pražský magistrát. Loni zjistil předražování v pěti případech a uložil pokuty za celkem 220.000 korun.

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

Zdravotnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy