ROZHOVOR | Koronakrize? Dostaneme se do hlubší recese než v roce 2009, varuje pro EZ ekonom Křeček

Kvůli kotonakrizi se Česká republika pravděpodobně dostane do hlubší recese, varuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a.s. Jedním dechem ale dodává, že tato krize ale bude trvat kratší dobu než za z let 2008 a 2009.

Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu Karel Havlíček už zmínili, že by stát mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do problémů. O které podniky by mohlo jít? A je to podle vás opravdu nutné?

Odkupování společností je jednou z nejtěžších disciplín ve finančním světě. Bojím se, že to státní úředníci nezvládnou, nejsou na to trénovaní. Hrozí, že stát bude vstupovat do společností za nevýhodných podmínek. Navíc stát není moc dobrý hospodář, proto bych se k tomuto kroku uchyloval jen ve zcela výjimečných případech, kdy by hrozil zánik skutečně klíčových společností.

Mluví se o tom, že hospodářské recesi se kvůli koronaviru nevyhneme. Jak velká by podle vás mohla být? Bude situace horší než třeba v letech 2008 a 2009?

Pravděpodobně se dostaneme do hlubší recese, která však bude trvat kratší dobu. V případě, že uplatníme chytrá opatření, díky kterým přečkáme nejhorší měsíce, můžeme z celé záležitosti vyjít bez obřích šrámů. Obávám se však, že aktuálně navrhovaná opatření jsou příliš byrokratická a k mnohým lidem a firmám se vůbec nedostanou.

Jak se současná situace dle vašeho názoru podepíše na státním rozpočtu a jeho deficitu?

Deficit výrazně vzroste. V letošním roce bude pravděpodobně vyšší než 200 miliard korun. Státní rozpočet bude muset počítat s nižšími příjmy z daní a odvodů. Naopak výdaje prudce vzrostou. Politici by se určitě měli zamyslet nad strukturou státního rozpočtu. Myslím, že bychom nad rámec současných opatření měli lidem a firmám odpustit platbu některých daní a odvodů. Rovněž by se mělo snížit DPH na potraviny a další nezbytné položky spotřebního koše.

 Může se vše odrazit i na inflaci? Mnoho lidí má už teď obavy, že tato krize znehodnotí jejich úspory...

Lidé by neměli všechny své úspory držet jen v penězích. Tak jako se všechna vejce nemají nosit jen v jedné ošatce, tak by se i úspory měly rozdělit do různých aktiv. Lidé si za část svých úspor mohou koupit například zlato, akcie, dluhopisy, nemovitosti či další alternativy.

Ze začátku krize nelze očekávat, že by inflace narůstala. Lidé se budou bát nakupovat a sníží se poptávka. To povede ke snižování cen u mnohých produktů a služeb. V delším časovém období by však inflace mohla vzrůst. Bude záležet na provádění měnové politiky centrální banky a rozpočtové politiky vlády.

Kvůli opatřením jsou zavřené některé podniky, restaurace a další zařízení. Co tohle vše udělá s nezaměstnaností, která byla v ČR až dosud velmi nízká?

Nezaměstnanost vzroste, nicméně výrazně méně než ve Spojených státech a dalších zemích s výrazně slabším sociálním systémem. Jestli restriktivní opatření v ekonomice nebudou trvat příliš dlouho, pravděpodobně se opět otevře většina uzavřených podniků. To by následně mohlo vést ke snížení nezaměstnanosti na původní úroveň. Pozice zaměstnanců na pracovním trhu se však zhorší. Rovněž nelze očekávat, že mzdy porostou tak rychle, jako v minulých letech.

Vláda schválila návrh zákona, který umožní lidem a firmám přerušit splácení úvěrů a hypoték. Umožnila také odložení splatnosti nájmů firmám i nájemníkům, dočasně zmírnila pravidla insolvencí a exekucí. Jak hodnotíte tento krok?

Vláda by neměla vstupovat do smluv, které sama neuzavřela. Může tím způsobit víc problémů než užitku. Spíše by měla přímo pomáhat lidem a firmám, které se dostanou do problémů. Tím, že vláda přehodí problémy z jedněch na druhé, tak nedojde k jejich vyřešení.

Jaké kroky by měla podle vás vláda učinit, aby oživila ekonomiku?

Výrazně snížit přímé daně a odvody. Rovněž by mělo dojít ke snížení DPH na potraviny a další nezbytné produkty. Dále by se mohla zkrátit doba na vrácení DPH například na 10 dnů. Stát nemá důvod zadržovat peníze podnikatelů, kteří je nezbytně potřebují pro svou činnost, a to obzvláště v době, kdy se jim razantně snížily příjmy. Rovněž by se měly zrušit zbytečné regulace, které již dlouho dusí náš průmysl.

Jak dlouho může trvat, než se Česko vzpamatuje a vrátí se na úroveň před koronakrizí?

Na předkrizovou úroveň bychom se měli vrátit již v průběhu roku 2021. Na rozdíl od války či živelné pohromy nebylo při pandemii rozbito strojní vybavení. To by mělo přispět k rychlé obnově ekonomiky. Bohužel však v některých odvětvích ekonomiky bude obnova trvat déle. Situace bude nejhorší v odvětvích navázaných na cestovní ruch.

Související

Josef Středula

Vláda by měla využít zákona a regulovat ceny potravin, míní Středula

Vláda by podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly měla kvůli vysokým cenám potravin využít zákon o cenách. Řekl to v dnešním pořadu Partie televize CNN Prima News. Uvedl, že zákon dává vládě nástroje, jak ceny usměrňovat. Podle něho je již 11 procent cen v Česku zákonem určováno a nezpůsobilo to žádné selhání na trhu. Podle Středuly se regulují například ceny léků nebo vody. 
Štěpán Křeček - hlavní ekonom BH Securities

Vláda by mohla zavést karenci, připustil Fialův poradce. Odbory jsou proti

Jedno z opatření, které se v Česku může kvůli snížení zadlužování zavést, je karenční doba. Až se vláda dohodne, rozhodnutí o případném neplacení náhrady výdělku v prvních dnech nemoci představí. V dnešním pořadu Partie televize CNN Prima News to řekl premiérův poradce, ekonom Štěpán Křeček. Daně z příjmu by se podle něj zaměstnancům zvedat neměly. Proti obnovení karence se staví odbory. 

Více souvisejících

Štěpán Křeček rozhovor Ekonomika státní rozpočet nezaměstnanost / nezaměstnaní inflace Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

včera

včera

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

včera

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

včera

včera

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

včera

včera

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

včera

včera

včera

včera

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice

Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy