Milion chvilek připomene krizi kolem České televize. Kromě výstavy bude i protestní shromáždění

Veřejně přístupná fotografická výstava s názvem Televizi lidem, NE stranám připomene od 11. do 24. ledna na Jungmannově náměstí v Praze 20. výročí televizní krize z přelomu let 2000 a 2001. Výstavu snímků Evžena Janouška, Jana Fišera a Vratislava Hůrky uvede 11. ledna v 16:00 v místě jejího konání protestní shromáždění, které spolek Milion chvilek svolává v souvislosti s děním v Radě České televize (ČT). ČTK o tom dnes informoval mluvčí spolku Jiří-Jakub Zévl.

Na shromáždění vystoupí například Jiří František Potužník, bývalý redaktor ČT a aktivní účastník tehdejších protestů. Vystoupí také autoři fotografií a předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll. Vzhledem k epidemické situaci je počet účastníků shromáždění omezen. Na událost není zvaná široká veřejnost. Protest bude živě přenášen na komunikačních platformách Milionu chvilek.

"Připomínat televizní krizi znamená i připomínat, jaký význam mají nezávislá média v demokratickém systému. Protesty před dvaceti lety zabránily přeměně České televize v hlásnou troubu hegemonů tehdejší politiky," uvedl dnes Zévl.

Události z přelomu let 2000 a 2001 přivedly do ulic desetitisíce lidí a vyústily mimo jiné ve změnu zákonů o veřejnoprávních médiích. Bezprostřední příčinou rozruchu kolem televize před 20 lety bylo odvolání generálního ředitele Dušana Chmelíčka a zejména pak rychlý výběr nového šéfa ČT. Tím televizní rada 20. prosince 2000 zvolila Jiřího Hodače. Proti Hodačovu jmenování do čela celé televize se postavila velká část zaměstnanců zpravodajství, na obrazovce se dokonce objevilo jejich nesouhlasné stanovisko s tímto krokem. Hodač jmenoval ředitelkou zpravodajství bývalou redaktorku Janu Bobošíkovou.

Hodačovy odpůrce podpořili někteří politici, zejména z tehdejší čtyřkoalice a části ČSSD. Vyvrcholení nepřehledné situace na obrazovce pak přišlo 27. prosince večer, když ČT přestala na pokyn Hodače úplně vysílat. Signál veřejnoprávní televize se v éteru znovu objevil až po téměř 23 hodinách po výzvě Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, zpravodajství ale ČT nadále vysílala dvojí. Krizí se začali zabývat také politici a 3. ledna vláda schválila novelu zákona o ČT. Ve stejný den se také v Praze, Brně a Ostravě uskutečnily desetitisícové demonstrace na podporu revoltujících zaměstnanců televize. Hodač dlouho odmítal výzvy k rezignaci. Odchod z čela televize nakonec oznámil 11. ledna 2001. Poslanci 9. února na základě novely zákona zvolili prozatímním ředitelem ČT jejího bývalého zaměstnance Jiřího Balvína.

Rušno je kolem ČT i dnes. Loni 7. prosince se několik desítek lidí sešlo před budovou České televize v Praze na podporu nezávislosti tohoto veřejnoprávního média. Situace v televizní radě, která nedávno odvolala svou dozorčí komisi, podle pořadatelů shromáždění ze spolku Milion chvilek ohrožuje nezávislost a důvěryhodnost České televize. Obdobné akce organizátoři svolali i v dalších českých městech.

"Nezávislost České televize a veřejnoprávních médií obecně je jednou z našich červených čar, tedy krajních mezí, po jejichž překročení musí přijít hlasitá odpověď občanské společnosti. Současná situace v Radě ČT je alarmující, dlouhodobě ji sledujeme a jsme připraveni Českou televizi i nadále bránit," uvedl Benjamin Roll, předseda a mluvčí Milionu chvilek.

Související

Pavel Blažek

Blažek chtěl mluvit na demonstraci za své odvolání, Milion chvilek mu to nedovolil

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chtěl dnes odpoledne promluvit na demonstraci spolku Milion chvilek za své odvolání, organizátoři mu to ale neumožnili. Víc než sto účastníků protestu poblíž úřadu vlády na ministra křičelo "hanba" a "demisi" a někteří z nich se podle zpravodajky ČTK za ním vydali k budově úřadu, kam se vrátil. Blažek čelí kritice kvůli setkání s lobbistou a exporadcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým a kvůli kauze kupčení s městskými byty v Brně.
Benjamin Roll

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40.000 korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. ČTK to dnes řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. 

Více souvisejících

Milion chvilek pro demokracii Česká televize Benjamin Roll (Milion chvilek) Rada České televize

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy