Nejvyšší soud loni kvůli koronaviru obdržel méně dovolání

Nejvyšší soud loni obdržel méně dovolání a dalších podnětů. Jednou z příčin je koronavirová krize spojená s jarním i podzimním utlumením justičního rozhodování. Soudcům nejvyšší instance se tak podařilo téměř ve všech agendách vyřídit více spisů, než kolik jich v daném roce soud nově zaevidoval, uvedl v tiskové zprávě mluvčí soudu Petr Tomíček.

Do roku 2020 vstupoval Nejvyšší soud s 2577 nedodělky, na začátku letošního ledna měl 2189 nevyřízených spisů. Podle Tomíčka je pochopitelné, že počty nedodělků nelze snížit až k nule, protože soudní agenda je "živý organismus", denně se na podatelně objevují nové spisy. Stovky z nich přicházely na Nejvyšší soud i tentokrát až před koncem kalendářního roku.

Celkem 71 soudců Nejvyššího soudu s přispěním stážistů vyřídilo napříč všemi agendami v roce 2020 celkem 7001 spisů. Podatelna nově evidovala 6613 kauz.

"Historicky nejvíce podání evidoval Nejvyšší soud v roce 2016, kdy to bylo 9153 věcí," uvedl Tomíček. V mezidobí se ale v reakci na zahlcení civilního kolegia Nejvyššího soudu změnila právní úprava dovolání.

Na nižším počtu nově přijímaných podání se podle Tomíčka loni zcela jistě projevila koronavirová krize. Na soudech nižších stupňů se totiž zpomalila některá soudní řízení. Na rozsudky, které by v normálních podmínkách dávno padly, se dosud čeká.

"Předpokládáme, že až krize odezní a soudy prvního a druhého stupně budou moci znovu naplno pracovat, opět počet dovolání k Nejvyššímu soudu naroste. Odhaduji ten nárůst řádově ve stovkách řízení, hlavně u civilních dovolání," uvedl předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy.

Průměrná délka dovolacího řízení je u Nejvyššího soudu v posledních letech stabilní. Dovolání v trestních věcech vyřizují senáty průměrně za 45 dnů, u civilních dovolání je průměr asi 190 dnů.

 

Související

Nejvyšší soud České republiky

Nejvyšší soud potvrdil trest pro Tušla. Vydíral ženu a vyhrožoval strážníkovi

Nejvyšší soud odmítl dovolání dezinformátora Patrika Tušla proti patnáctiměsíčnímu trestu odnětí svobody. Odůvodnění potvrzení rozsudku zatím není k dispozici. Soudy Tušla potrestaly za to, že telefonicky vydíral správkyni skupiny namířené proti dezinformátorům, a za vyhrožování strážníkovi, který ho v autobuse vyzval k nasazení respirátoru. 

Více souvisejících

Nejvyšší soud soudy

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy