Nejvyšší soud loni kvůli koronaviru obdržel méně dovolání

Nejvyšší soud loni obdržel méně dovolání a dalších podnětů. Jednou z příčin je koronavirová krize spojená s jarním i podzimním utlumením justičního rozhodování. Soudcům nejvyšší instance se tak podařilo téměř ve všech agendách vyřídit více spisů, než kolik jich v daném roce soud nově zaevidoval, uvedl v tiskové zprávě mluvčí soudu Petr Tomíček.

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

Do roku 2020 vstupoval Nejvyšší soud s 2577 nedodělky, na začátku letošního ledna měl 2189 nevyřízených spisů. Podle Tomíčka je pochopitelné, že počty nedodělků nelze snížit až k nule, protože soudní agenda je "živý organismus", denně se na podatelně objevují nové spisy. Stovky z nich přicházely na Nejvyšší soud i tentokrát až před koncem kalendářního roku.

Celkem 71 soudců Nejvyššího soudu s přispěním stážistů vyřídilo napříč všemi agendami v roce 2020 celkem 7001 spisů. Podatelna nově evidovala 6613 kauz.

"Historicky nejvíce podání evidoval Nejvyšší soud v roce 2016, kdy to bylo 9153 věcí," uvedl Tomíček. V mezidobí se ale v reakci na zahlcení civilního kolegia Nejvyššího soudu změnila právní úprava dovolání.

Na nižším počtu nově přijímaných podání se podle Tomíčka loni zcela jistě projevila koronavirová krize. Na soudech nižších stupňů se totiž zpomalila některá soudní řízení. Na rozsudky, které by v normálních podmínkách dávno padly, se dosud čeká.

"Předpokládáme, že až krize odezní a soudy prvního a druhého stupně budou moci znovu naplno pracovat, opět počet dovolání k Nejvyššímu soudu naroste. Odhaduji ten nárůst řádově ve stovkách řízení, hlavně u civilních dovolání," uvedl předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy.

Průměrná délka dovolacího řízení je u Nejvyššího soudu v posledních letech stabilní. Dovolání v trestních věcech vyřizují senáty průměrně za 45 dnů, u civilních dovolání je průměr asi 190 dnů.

 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku dnes otevřelo několik restaurací. Na Olomoucku zasahovala policie

23.01.2021 22:10 Aktualizováno Několik restaurací v Česku dnes otevřelo na protest proti vládním nařízením. Stoupenci iniciativy…

V Praze se sešli lidé na protest proti zadržení Navalného a Putinovu režimu

23.01.2021 15:52 Aktualizováno Několik stovek lidí se dnes odpoledne sešlo v Praze na náměstí Jana Palacha, aby protestovaly proti…

Možnost vyrazit do restaurace chybí podle průzkumu dvěma třetinám Čechů

23.01.2021 09:36 Možnost vyrazit s rodinou nebo přáteli do restaurace podle aktuálního průzkumu společnosti Up Česká…

Pohlreich dostal přednostně vakcínu proti koronaviru

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Restauratér Zdeněk Pohlreich dostal v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) vakcínu proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama