Nejvyšší správní soud dostal podněty na zrušení nových opatření ve službách a obchodech

Nejvyšší správní soud (NSS) už obdržel deset návrhů proti novému znění mimořádného opatření regulujícího provoz obchodů a služeb a shromažďování lidí v době pandemie. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to dnes řekl předseda soudu Michal Mazanec.

Eurozpravy.cz

Původní znění mimořádného opatření soud před týdnem zrušil a dal ministerstvu zdravotnictví lhůtu k nápravě. Podle některých právních odborníků, včetně advokáta Zdeňka Koudelky, který úspěšně napadl původní opatření, zohlednilo ministerstvo v novém znění názor soudu jen částečně.

Přezkoumávání opatření přijatých podle pandemického zákona patří k novým kompetencím NSS. Dostal podle Mazance zatím 74 podnětů, které se často týkají například povinného testování, nošení respirátorů, provozu škol nebo omezení obchodů.

Zatím soud vyřešil kolem 25 podnětů, uvedl Mazanec. Dosud se daří vyřizovat vše ve lhůtách, ale nápor je značný, navíc jde o "neprobádaný terén". "Jestli to půjde tímto tempem dál, budeme v problémech," uvedl Mazanec. Zdůraznil, že soud je dlouhodobě přetížený a "jako švestka z čistého nebe" mu navíc připadla rozsáhlá pandemická agenda, kterou řeší jako soud prvního stupně, což je procesně náročné.

NSS je podle Mazancových slov spíše na "obecná moudra", nyní se ale ocitl v pozici okresního soudu, který "musí provádět řízení s plnou parádou". Soud by potřeboval alespoň několik administrativních sil navíc, navýšení soudcovských míst Mazanec nepokládá za reálné ani vhodné. Kvůli pandemické agendě se odkládá rozhodování o běžných kasačních stížnostech, připustil předseda soudu ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu.

Psaní pandemických opatření je podle Mazance pro ministerstvo zdravotnictví náročnou zkouškou. Opatření jsou obsáhlá, kazuistická, tedy řeší jednotlivosti typu podmínek prodeje hřbitovních svící. Detailnost je pak terčem kritiky a podněcuje návrhy na zrušení opatření nebo jejich částí. Návrhy míří proti jednotlivým bodům, i proto je jich tolik, míní Mazanec.

Na soud se možná obrátí i Asociace hotelů a restaurací

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) je připravena obrátit se kvůli vládním omezením na Nejvyšší správní soud, považuje je za diskriminační. Jejich znění navíc podle ní nejsou v souladu se zákonem. V představeném plánu rozvolňování asociaci nejvíce vadí kapacitní limit pro ubytovací zařízení na 25 procent. ČTK to dnes řekl prezident AHR Václav Stárek.

AHR ve středu vyzvala ministerstvo zdravotnictví k úpravě opatření a zahájení jednání o podmínkách obnovení provozu ve stravovacích a ubytovacích službách. Řešení od resortu očekává nejpozději do pondělí. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes po mimořádném jednání vlády uvedl, že uvolňování podnikatelských činností bude pokračovat podle představeného plánu, přestože kabinet dnes například diskutoval o dřívějším otevření zahrádek restaurací.

"Naše stanovisko dále trvá," řekl dnes Stárek. Podle šesti balíčků rozvolňování by se venkovní prostory stravovacích zařízení a hotely na čtvrtinu kapacity mohly otevřít v rámci čtvrtého balíčku. Počítá se s tím nejdříve od 17. května za předpokladu, že počet nakažených za sedm dní klesne pod 75 nad 100.000 obyvatel. Počet pozitivních případů nemoci covid-19 v ČR nyní činí 146 na 100.000 lidí.

"Nikdo nám nevysvětlil, jak se k výpočtu 25 procent kapacity ubytovacích zařízení došlo. Pokud máte penzion s deseti pokoji a budete moci obsadit dva, tak se nevyplatí otevřít," upozornil Stárek. Doplnil, že nevidí důvod, proč by restaurace a hotely nemohly fungovat, pokud se hosté prokážou negativním testem na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem, že v posledních 90 dnech covid-19 prodělali.

Vláda by nyní každé pondělí měla upřesňovat pravidla pro odvětví, která od dalšího týdne uvolní. Ve čtvrtek pak bude definitivně potvrzovat, zda vývoj epidemické situace rozvolnění umožňuje. Stárek v této souvislosti uvedl, že restaurace k přípravě na otevření potřebují minimálně tři až čtyři dny, mnohem delší čas je třeba u hotelů. Většina je podle něj nyní ve stavu "hibernace", kromě sanitace bude nutné provést kontrolu vody či začít s vytápěním. Pokud ale lidé nebudou vědět, od kdy budou moci služeb hotelů využít, rezervace neudělají. Podle Stárka jde o vládní kalkul, že pokud jejich fungování povolí na poslední chvíli, provoz zahájí se zpožděním.

AHR ministerstvu zdravotnictví dále vytýká, že stávající opatření jsou formulována jako omezení provozu, fakticky jde ale o jeho zákaz, když vylučuje přítomnost veřejnosti v prostorách stravovacích či ubytovacích služeb. K zákazu fungování je podle AHR nutné detailnější zdůvodnění.

Kvůli druhé vlně pandemie byla ubytovací zařízení uzavřena od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. Nyní těchto služeb mohou využít jen lidé cestující za služební účelem nebo lékařem. Stravovací provozy musely přerušit běžné fungování od 14. října, omezení trvalo do 2. prosince. Následně platila výrazná omezení kapacity i otevírací doby. Stravovací podniky jsou znovu uzavřené od 18. prosince. Občerstvení mohou prodávat jen přes výdejní okna či rozvoz.

Témata: EZ

Česko patří mezi země s největším růstem hodinové minimální mzdy od roku…

28.09.2021 12:15 Česká republika obsadila v hodnocení zemí s nejvyšším růstem minimální mzdy od roku 2010 pátou…

Národní sportovní agentura zahájí novou kontrolu Mynářových dotací

28.09.2021 10:00 Národní sportovní agentura zahájí nové šetření dotací hradního kancléře Vratislava Mynáře. Jde o…

V Česku žije přes 700 stoletých lidí. V naprosté většině jde o ženy

28.09.2021 08:04 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala v červnu 713 stoletých a starších lidí - 603…

Zabaveno ANO-FERTEM. Milion chvilek vylepil na protest proti Babišovi…

27.09.2021 10:11 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Lidem se zjednodušil návrat do Česka z Francie, Španělska či Nizozemska

27.09.2021 09:26 Ode dneška se zjednoduší neočkovaným lidem návrat do České republiky z Francie, Španělska,…

Litovlí otřásl výbuch. Kvůli explozi plynu zasahují hasiči

25.09.2021 21:49 Aktualizováno Hasiči dnes večer zasahovali v Litovli na Olomoucku, kde v rodinném domě vybuchnul plyn. ČTK to…

Od pondělí se zjednoduší návrat do Česka z Francie, Španělska, Nizozemska…

24.09.2021 16:52 Z Francie, Španělska, Nizozemska a Monaka bude od pondělí jednodušší návrat do České republiky. Na…

Lidé zasažení tornádem dostali na obnovu bydlení přes 660 milionů korun

24.09.2021 15:25 Obyvatelé tornádem zasažených oblastí podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) k dnešku uzavřeli…

Policie žádá veřejnost o kamerové záznamy výbuchu v Koryčanech

24.09.2021 14:31 Policie žádá veřejnost o poskytnutí kamerových záznamů výbuchu rodinného domu v Koryčanech na…

Provozovatelé lanovek dostali manuál covidových opaření pro lyžařskou…

23.09.2021 15:46 Asociace lanové dopravy ČR (ALD) připravila pro nadcházející zimní sezonu manuál pro bezpečný…

Související:

Právě se děje

reklama