Nejvyšší správní soud dostal podněty na zrušení nových opatření ve službách a obchodech

Nejvyšší správní soud (NSS) už obdržel deset návrhů proti novému znění mimořádného opatření regulujícího provoz obchodů a služeb a shromažďování lidí v době pandemie. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to dnes řekl předseda soudu Michal Mazanec.

Původní znění mimořádného opatření soud před týdnem zrušil a dal ministerstvu zdravotnictví lhůtu k nápravě. Podle některých právních odborníků, včetně advokáta Zdeňka Koudelky, který úspěšně napadl původní opatření, zohlednilo ministerstvo v novém znění názor soudu jen částečně.

Přezkoumávání opatření přijatých podle pandemického zákona patří k novým kompetencím NSS. Dostal podle Mazance zatím 74 podnětů, které se často týkají například povinného testování, nošení respirátorů, provozu škol nebo omezení obchodů.

Zatím soud vyřešil kolem 25 podnětů, uvedl Mazanec. Dosud se daří vyřizovat vše ve lhůtách, ale nápor je značný, navíc jde o "neprobádaný terén". "Jestli to půjde tímto tempem dál, budeme v problémech," uvedl Mazanec. Zdůraznil, že soud je dlouhodobě přetížený a "jako švestka z čistého nebe" mu navíc připadla rozsáhlá pandemická agenda, kterou řeší jako soud prvního stupně, což je procesně náročné.

NSS je podle Mazancových slov spíše na "obecná moudra", nyní se ale ocitl v pozici okresního soudu, který "musí provádět řízení s plnou parádou". Soud by potřeboval alespoň několik administrativních sil navíc, navýšení soudcovských míst Mazanec nepokládá za reálné ani vhodné. Kvůli pandemické agendě se odkládá rozhodování o běžných kasačních stížnostech, připustil předseda soudu ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu.

Psaní pandemických opatření je podle Mazance pro ministerstvo zdravotnictví náročnou zkouškou. Opatření jsou obsáhlá, kazuistická, tedy řeší jednotlivosti typu podmínek prodeje hřbitovních svící. Detailnost je pak terčem kritiky a podněcuje návrhy na zrušení opatření nebo jejich částí. Návrhy míří proti jednotlivým bodům, i proto je jich tolik, míní Mazanec.

Na soud se možná obrátí i Asociace hotelů a restaurací

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) je připravena obrátit se kvůli vládním omezením na Nejvyšší správní soud, považuje je za diskriminační. Jejich znění navíc podle ní nejsou v souladu se zákonem. V představeném plánu rozvolňování asociaci nejvíce vadí kapacitní limit pro ubytovací zařízení na 25 procent. ČTK to dnes řekl prezident AHR Václav Stárek.

AHR ve středu vyzvala ministerstvo zdravotnictví k úpravě opatření a zahájení jednání o podmínkách obnovení provozu ve stravovacích a ubytovacích službách. Řešení od resortu očekává nejpozději do pondělí. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes po mimořádném jednání vlády uvedl, že uvolňování podnikatelských činností bude pokračovat podle představeného plánu, přestože kabinet dnes například diskutoval o dřívějším otevření zahrádek restaurací.

"Naše stanovisko dále trvá," řekl dnes Stárek. Podle šesti balíčků rozvolňování by se venkovní prostory stravovacích zařízení a hotely na čtvrtinu kapacity mohly otevřít v rámci čtvrtého balíčku. Počítá se s tím nejdříve od 17. května za předpokladu, že počet nakažených za sedm dní klesne pod 75 nad 100.000 obyvatel. Počet pozitivních případů nemoci covid-19 v ČR nyní činí 146 na 100.000 lidí.

"Nikdo nám nevysvětlil, jak se k výpočtu 25 procent kapacity ubytovacích zařízení došlo. Pokud máte penzion s deseti pokoji a budete moci obsadit dva, tak se nevyplatí otevřít," upozornil Stárek. Doplnil, že nevidí důvod, proč by restaurace a hotely nemohly fungovat, pokud se hosté prokážou negativním testem na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem, že v posledních 90 dnech covid-19 prodělali.

Vláda by nyní každé pondělí měla upřesňovat pravidla pro odvětví, která od dalšího týdne uvolní. Ve čtvrtek pak bude definitivně potvrzovat, zda vývoj epidemické situace rozvolnění umožňuje. Stárek v této souvislosti uvedl, že restaurace k přípravě na otevření potřebují minimálně tři až čtyři dny, mnohem delší čas je třeba u hotelů. Většina je podle něj nyní ve stavu "hibernace", kromě sanitace bude nutné provést kontrolu vody či začít s vytápěním. Pokud ale lidé nebudou vědět, od kdy budou moci služeb hotelů využít, rezervace neudělají. Podle Stárka jde o vládní kalkul, že pokud jejich fungování povolí na poslední chvíli, provoz zahájí se zpožděním.

AHR ministerstvu zdravotnictví dále vytýká, že stávající opatření jsou formulována jako omezení provozu, fakticky jde ale o jeho zákaz, když vylučuje přítomnost veřejnosti v prostorách stravovacích či ubytovacích služeb. K zákazu fungování je podle AHR nutné detailnější zdůvodnění.

Kvůli druhé vlně pandemie byla ubytovací zařízení uzavřena od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. Nyní těchto služeb mohou využít jen lidé cestující za služební účelem nebo lékařem. Stravovací provozy musely přerušit běžné fungování od 14. října, omezení trvalo do 2. prosince. Následně platila výrazná omezení kapacity i otevírací doby. Stravovací podniky jsou znovu uzavřené od 18. prosince. Občerstvení mohou prodávat jen přes výdejní okna či rozvoz.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 26 minutami

před 31 minutami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

Nehoda autobusu u Lišova: Vůz skončil v příkopu, řidička utrpěla zranění

Zranění řidičky si vyžádala nehoda autobusu u Lišova na Českobudějovicku, která se stala ve středu odpoledne. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, příčina nehody je předmětem vyšetřování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy