Nejvyšší správní soud dostal podněty na zrušení nových opatření ve službách a obchodech

Nejvyšší správní soud (NSS) už obdržel deset návrhů proti novému znění mimořádného opatření regulujícího provoz obchodů a služeb a shromažďování lidí v době pandemie. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to dnes řekl předseda soudu Michal Mazanec.

Původní znění mimořádného opatření soud před týdnem zrušil a dal ministerstvu zdravotnictví lhůtu k nápravě. Podle některých právních odborníků, včetně advokáta Zdeňka Koudelky, který úspěšně napadl původní opatření, zohlednilo ministerstvo v novém znění názor soudu jen částečně.

Přezkoumávání opatření přijatých podle pandemického zákona patří k novým kompetencím NSS. Dostal podle Mazance zatím 74 podnětů, které se často týkají například povinného testování, nošení respirátorů, provozu škol nebo omezení obchodů.

Zatím soud vyřešil kolem 25 podnětů, uvedl Mazanec. Dosud se daří vyřizovat vše ve lhůtách, ale nápor je značný, navíc jde o "neprobádaný terén". "Jestli to půjde tímto tempem dál, budeme v problémech," uvedl Mazanec. Zdůraznil, že soud je dlouhodobě přetížený a "jako švestka z čistého nebe" mu navíc připadla rozsáhlá pandemická agenda, kterou řeší jako soud prvního stupně, což je procesně náročné.

NSS je podle Mazancových slov spíše na "obecná moudra", nyní se ale ocitl v pozici okresního soudu, který "musí provádět řízení s plnou parádou". Soud by potřeboval alespoň několik administrativních sil navíc, navýšení soudcovských míst Mazanec nepokládá za reálné ani vhodné. Kvůli pandemické agendě se odkládá rozhodování o běžných kasačních stížnostech, připustil předseda soudu ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu.

Psaní pandemických opatření je podle Mazance pro ministerstvo zdravotnictví náročnou zkouškou. Opatření jsou obsáhlá, kazuistická, tedy řeší jednotlivosti typu podmínek prodeje hřbitovních svící. Detailnost je pak terčem kritiky a podněcuje návrhy na zrušení opatření nebo jejich částí. Návrhy míří proti jednotlivým bodům, i proto je jich tolik, míní Mazanec.

Na soud se možná obrátí i Asociace hotelů a restaurací

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) je připravena obrátit se kvůli vládním omezením na Nejvyšší správní soud, považuje je za diskriminační. Jejich znění navíc podle ní nejsou v souladu se zákonem. V představeném plánu rozvolňování asociaci nejvíce vadí kapacitní limit pro ubytovací zařízení na 25 procent. ČTK to dnes řekl prezident AHR Václav Stárek.

AHR ve středu vyzvala ministerstvo zdravotnictví k úpravě opatření a zahájení jednání o podmínkách obnovení provozu ve stravovacích a ubytovacích službách. Řešení od resortu očekává nejpozději do pondělí. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes po mimořádném jednání vlády uvedl, že uvolňování podnikatelských činností bude pokračovat podle představeného plánu, přestože kabinet dnes například diskutoval o dřívějším otevření zahrádek restaurací.

"Naše stanovisko dále trvá," řekl dnes Stárek. Podle šesti balíčků rozvolňování by se venkovní prostory stravovacích zařízení a hotely na čtvrtinu kapacity mohly otevřít v rámci čtvrtého balíčku. Počítá se s tím nejdříve od 17. května za předpokladu, že počet nakažených za sedm dní klesne pod 75 nad 100.000 obyvatel. Počet pozitivních případů nemoci covid-19 v ČR nyní činí 146 na 100.000 lidí.

"Nikdo nám nevysvětlil, jak se k výpočtu 25 procent kapacity ubytovacích zařízení došlo. Pokud máte penzion s deseti pokoji a budete moci obsadit dva, tak se nevyplatí otevřít," upozornil Stárek. Doplnil, že nevidí důvod, proč by restaurace a hotely nemohly fungovat, pokud se hosté prokážou negativním testem na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem, že v posledních 90 dnech covid-19 prodělali.

Vláda by nyní každé pondělí měla upřesňovat pravidla pro odvětví, která od dalšího týdne uvolní. Ve čtvrtek pak bude definitivně potvrzovat, zda vývoj epidemické situace rozvolnění umožňuje. Stárek v této souvislosti uvedl, že restaurace k přípravě na otevření potřebují minimálně tři až čtyři dny, mnohem delší čas je třeba u hotelů. Většina je podle něj nyní ve stavu "hibernace", kromě sanitace bude nutné provést kontrolu vody či začít s vytápěním. Pokud ale lidé nebudou vědět, od kdy budou moci služeb hotelů využít, rezervace neudělají. Podle Stárka jde o vládní kalkul, že pokud jejich fungování povolí na poslední chvíli, provoz zahájí se zpožděním.

AHR ministerstvu zdravotnictví dále vytýká, že stávající opatření jsou formulována jako omezení provozu, fakticky jde ale o jeho zákaz, když vylučuje přítomnost veřejnosti v prostorách stravovacích či ubytovacích služeb. K zákazu fungování je podle AHR nutné detailnější zdůvodnění.

Kvůli druhé vlně pandemie byla ubytovací zařízení uzavřena od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. Nyní těchto služeb mohou využít jen lidé cestující za služební účelem nebo lékařem. Stravovací provozy musely přerušit běžné fungování od 14. října, omezení trvalo do 2. prosince. Následně platila výrazná omezení kapacity i otevírací doby. Stravovací podniky jsou znovu uzavřené od 18. prosince. Občerstvení mohou prodávat jen přes výdejní okna či rozvoz.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

před 2 hodinami

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

před 2 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

před 2 hodinami

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

před 6 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

před 10 hodinami

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

před 10 hodinami

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy