Pietní akce za Karla Gotta sledovaly miliony lidí

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gota sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu.

Vyplývá to z informací televizních a internetových společností pro ČTK. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Obě pietní akce vysílaly tuzemské televizní stanice. Česká televize vysílala zádušní mši od 10:30 na dvou stanicích, ČT1 a ČT24. Podle mluvčí Karolíny Blinkové oba televizní kanály sledovalo po dobu mše dohromady 1,065 milionu diváků, tedy přibližně 53 procent všech lidí u obrazovek. Pietu dnes vysílala v přímém přenosu také televize Nova, údaje o sledovanosti jejího vysílání ovšem stanice zatím neposkytla.

Také páteční pieta na Žofíně přilákala k televizním obrazovkám více lidí než obvykle. "Podíl ČT24 byl za celý den 10,46 procenta, což je více než dvojnásobný podíl na sledovanosti oproti průměru," uvedla Blinková.

Smuteční rozloučení zvýšila také návštěvnost na internetu. Aneta Kapuciánová ze společnosti Seznam ČTK řekla, že návštěvnost portálu Seznam.cz v pátek oproti běžným dnům vzrostla o půl milionu na více než 10,5 milionu návštěv za celý den. Návštěvnost a zobrazování se výrazně zvýšily i na zpravodajských serverech na portálu, u stránek Novinky.cz a Seznamzpravy.cz vzrostly o téměř čtvrtinu.

Televize věnovaly Karlu Gottovi pořady i v minulých dnech. V den oznámení jeho úmrtí 2. října sledovalo tyto pořady 2,1 milionu lidí, asi 60 procent všech diváků. Množství dotazů v internetových vyhledávačích v souvislosti s Gottovým úmrtím se tehdy zvýšilo téměř o milion, o stovky tisíc vzrostla návštěvnost internetového zpravodajství.

Samotná zádušní mše v svatovítské katedrále byla pro zvané z řad rodiny, přátel, duchovních nebo politiků, lidé mohli ale dění uvnitř chrámu sledovat vedle televize také na velkoplošných obrazovkách umístěných na nádvoří u katedrály a na Hradčanském náměstí. Pátečního rozloučení na Žofíně se zúčastnilo přibližně 49.000 lidí.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 39 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy