Povodeň na Žďársku: Po lijácích bylo několik domů zaplavených

Řeka Sázava ve Žďáru nad Sázavou se dnes odpoledne dostala na druhý povodňový stupeň, platí tedy povodňová pohotovost. Podle starosty města Martina Mrkose (Ždár-živé město) zatím povodňová komise jednat nemusí. Kvůli silnému dešti a odstraňování jeho následků už dnes měli hasiči na Vysočině asi 50 výjezdů. Zatopené byly sklepy některých domů. V obci Počítky na Žďársku hrozilo přelití rybníku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Druhý stupeň povodňové aktivity platí ve Žďáru nad Sázavou od 14:40. "Tuto informaci jsem dostal na vědomí, vyčkám případně instrukcí především od hasičů. Zatím se situace jen podrobně monitoruje, v tuto chvíli neprší," řekl Mrkos ČTK v 15:30. Před 16:00 se dostala Sázava na první povodňový stupeň (bdělost) i v obci Sázava.

Situace v Počítkách se podle mluvčí hasičů Petry Musilové stabilizovala po 13:00. Od 10:00 už hasiči na Vysočině kvůli počasí zasahovali u více než 50 událostí, většinou na Žďársku. "Nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů objektů. V několika případech odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu," uvedla Musilová.

V Novém Městě na Moravě voda ohrožovala několik domů ve Žďárské ulici kvůli ucpané kanalizaci. Odpoledne tam hasiči museli čistit ucpaná stavidla. Kvůli čerpání vody ze zatopených sklepů zasahovali hasiči také v Polničce, ve Svratce nebo Radešínské Svratce.

Výstraha meteorologů před vysokým stupněm nebezpečí bouřek a přívalových dešťů platí pro celý dnešní den.

Na Vysočině se kvůli dešti zvedly hladiny řek už v sobotu. V Borovnici na Žďársku se řeka Svratka dostala na třetí povodňový stupeň a vylila se ze svého koryta. V Dalečíně se její hladina v noci na dnešek dostala na druhý povodňový stupeň. Nyní je Svratka na svém normálním stavu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů se obává další vlny koronavirové epidemie, ukázal průzkum

08.07.2020 12:39 Více než tři pětiny Čechů se domnívají, že přijde druhá vlna epidemie koronaviru, zjistil výzkum…

Další Čech odsouzen kvůli komentáři na facebooku, dle žaloby schvaloval…

08.07.2020 12:35 Aktualizováno Tříletý podmíněný trest se zkušební lhůtou na pět let vyměřil dnes Krajský soud v Plzni…

Odsouzený z metanolové kauzy neuspěl s ústavní stížností, dostal 7 let

08.07.2020 12:33 Alexander Jordán neuspěl s ústavní stížností proti sedmiletému trestu vyměřenému ve zlínské větvi…

Srážka vlaků u Perninku: Čtyři těžce zranění jsou ve stabilizovaném stavu

08.07.2020 09:00 Vážně zranění ze srážky vlaků u Perninku, kteří byli přepraveni do Fakultní nemocnice v Plzni, jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy