Řadě Čechů se nelíbí opatření proti covid-19. Ombudsman přijal 200 podnětů

Veřejný ochránce práv dosud přijal přes 200 podnětů, které se týkaly vládních opatření proti šíření nového typu koronaviru, nejvíce se jich týkalo cestovních kanceláří a zájezdů. Třetinu z celkového počtu zatím vyřídil, řekla dnes ČTK mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Stanislav Křeček
doporučujeme

Podnětů k cestovním kancelářím a zájezdům přijal ombudsman dosud 55. Celkem 45 přijatých podnětů se týká uzavření hranic. Nejde o takzvané pendlery, ale o problém rodinných příslušníků - cizinců a otázku jejich příjezdu, případně vycestování za nimi. Z dalších témat jde o podněty týkající se přijímacích zkoušek na střední školy, těch je 12, či přítomnosti otců u porodu, kterých bylo 11. Zbytek jsou podle mluvčí různá témata jako ošetřovné, pendleři, předávání dětí druhému rodiči, maturity, nesouhlas s promořováním, dotazy k podpoře v nezaměstnanosti a podobně.

"Pokud jde o vyřizování podnětů, tak v tuto chvíli je vyřízena asi třetina z nich. Ve všech případech, včetně otců o porodu, jde o objasnění, že podnět směřuje proti opatření vlády v rámci nouzového stavu a nelze ho řešit individuálně, proto se ombudsman i jeho zástupkyně v jednotlivých agendách obracejí na příslušné ministry, upozorňují na obsah podnětů a doporučují přihlížet k určitým skutečnostem," uvedla mluvčí.

Tak tomu podle ní bylo i v případě otců u porodu, kdy ombudsman ministra zdravotnictví upozornil na nutnost podobná opatření občanům srozumitelně a podrobně zdůvodnit. "Ministr to akceptoval a ujistil ombudsmana, že vyhlášené opatření zákazu přítomnosti otců u porodu ministerstvo po celou dobu průběžně vyhodnocovalo z hlediska hygienického a epidemiologického," uvedla mluvčí. Doplnila, že proto také, hned jakmile to bylo možné, byla od 16. dubna přítomnost blízké osoby u porodu znovu umožněna.

"Opatření vlády i ministerstev se také dynamicky mění, takže se stává, že vzápětí poté, co podněty přijdou, už je situace jiná. Stěžovatelům pak pomáháme se v opatřeních zorientovat," uvedla mluvčí.

V ČR bylo dnes ráno od začátku epidemie 7899 potvrzených případů, přičemž s nemocí zemřelo 258 lidí a 4017 se z ní vyléčilo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnes v noci se mění čas. Češi si o hodinu déle pospí

24.10.2020 11:49 Dnes v noci začne platit zimní čas. Ve tři hodiny v noci na neděli se posunou hodiny zpět na 02:00…

Lidé se sesypali na restauraci Rio's. Kvůli Prymulovi jí likvidují pověst

23.10.2020 22:03 Aktualizováno Restaurace Rio's, v níž se navzdory platnému zákazu nacházel ve středu večer ministr zdravotnictví…

Schůzka Prymuly s Faltýnkem zaskočila Vyšehradskou kapitulu, děkan o ničem…

23.10.2020 15:19 Vyšehradskou kapitulu zaskočila informace o schůzce ministra Romana Prymuly a šéfa poslanců ANO…

Česká televize prodlužuje vysílání programu ČT3, jeho obliba mezi důchodci…

23.10.2020 13:02 V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama