S tendry na přestavbu nemocnice Náchod se manipulovalo, soud vynesl trest

Krajský soud v Hradci Králové dnes potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka za manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod pětiletým trestem vězení. Bývalý poradce hejtmana Lubomír Červinský byl viny zproštěn. Oba vinu odmítali. Na krajském úřadě již nepracují.

Soud, ilustrační foto

Rozsudek není pravomocný. Kmoníčkův advokát si ponechal lhůtu pro podání odvolání. Sám Kmoníček se dnešního vyhlášení rozsudku nezúčastnil. Červinský se odvolání vzdal. Státní zástupce se u Červinského na místě odvolal, u Kmoníčkova rozsudku si ponechal lhůtu.

Obžaloba tvrdila, že manipulací zadávacích podmínek soutěží se Kmoníček a Červinský pokusili zajistit vítězství v tendrech stavební společnosti Metrostav. Soud trval od loňského června.

Kmoníček byl podle obžaloby i soudu v e-mailovém kontaktu se dvěma manažery Metrostavu, jimž poskytoval před vypsáním tendru zadávací dokumentaci a umožňoval jim vznášet k ní připomínky. Jednomu z manažerů Kmoníček například sdělil "mělo by to proběhnout podle scénáře". "Zneužil svého postavení vedoucího odboru investic," konstatoval soudce Miroslav Mjartan.

Podle soudu nebylo zjištěno, že by se Kmoníček manipulací tendrů finančně obohatil. I proto, a také pro jeho dosavadní bezúhonnost, mu soud uložil trest na dolní hranici sazby. Za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a za pokus o zneužití pravomoci úřední osoby Kmoníčkovi hrozilo až 12 let vězení.

U Červinského podle soudu nebylo prokázáno, že by jednal ve prospěch Metrostavu. "Za rok a půl jeho odposlouchávání nebylo zjištěno, že by měl vazby na Metrostav," uvedl soudce. Podle soudu Červinský na kraji jako poradce neměl pravomoc, kdy by mohl něco rozhodovat či jiným nařizovat. "Tvořil podklady a návrhy k diskuzi. Dál to řešily další orgány kraje a věci kolem zadávacího řízení kontrolovaly i specializované subjekty," uvedl soud. Obžaloba tvrdila, že Červinský vše řídil a kvalifikační požadavky na uchazeče koncipoval tak, aby Metrostav měl výhodu v soutěži.

Podle Červinského advokáta Petra Drapáka policie během téměř dvou let vyšetřování a odposlechů nezískala proti Červinskému jediný důkaz. "Je smutné, že k tomuto rozhodnutí orgány dospějí po několika letech a klienta to prakticky zcela zničí. Byl poradce a byl součástí nějakého týmu. Bylo to kolektivní rozhodování," řekl Drapák. Státní zastupitelství a policie podle něj obdobně postupují v mnoha jiných případech. "Myslím si, že jim nepřísluší to, aby se vyjadřovaly k tomu, jakým způsobem samospráva nastavovala tvrdost kritérií v rámci veřejných zakázek," řekl.

Státní zastupitelství nadále míní, že Červinský Kmoníčka řídil a nezákonného jednání se dopustil. "Podle našeho názoru předestřené důkazy svědčí o tom, že i pan Červinský se dopustil trestné činnosti," řekl po rozsudku státní zástupce Jiří Viesner.

Kraj v kauze vystupuje jako poškozený a žádá náhradu škody ve výši 898.000 korun za náklady, které měl se zrušenými tendry. Soud kraj s jeho nárokem odkázal do občanskoprávního řízení.

Podezření z machinací se týkalo druhého a třetího tendru na přestavbu krajské Oblastní nemocnice Náchod, které kraj neúspěšně organizoval v letech 2015 až 2016. Ani jeden z tendrů, první měl hodnotu 1,19 miliardy korun bez DPH a druhý 1,3 miliardy korun bez DPH, kraj nedotáhl do konce.

Kdyby Metrostav zakázky získal, tak v prvním případě by jím vedené sdružení se společností VCES získalo podle obžaloby neoprávněný zisk 27 milionů korun. U druhého tendru by Metrostav měl neoprávněný zisk 13 milionů korun. Firma Metrostav již dříve uvedla, že do konečného pravomocného rozhodnutí se k případu vyjadřovat nebude.

Součástí vyšetřování byl i zásah detektivů 22. a 23. září 2016 na hejtmanství a dalších místech, například i doma u tehdejšího hejtmana Lubomíra France (ČSSD). Zásah přišel den před otevřením obálek s nabídkami pro třetí tendr a dva týdny před krajskými volbami.

Stavební firmu se podařilo kraji vybrat až ve čtvrté soutěži. Stalo se jí konsorcium firem Geosan Group a BAK stavební společnost. Stavba dvou nových pavilonů nemocnice za 1,344 miliardy korun bez DPH začala v dubnu 2018, hotová má být do letošního 30. července.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Litovlí otřásl výbuch. Kvůli explozi plynu zasahují hasiči

25.09.2021 21:49 Aktualizováno Hasiči dnes večer zasahovali v Litovli na Olomoucku, kde v rodinném domě vybuchnul plyn. ČTK to…

Od pondělí se zjednoduší návrat do Česka z Francie, Španělska, Nizozemska…

24.09.2021 16:52 Z Francie, Španělska, Nizozemska a Monaka bude od pondělí jednodušší návrat do České republiky. Na…

Lidé zasažení tornádem dostali na obnovu bydlení přes 660 milionů korun

24.09.2021 15:25 Obyvatelé tornádem zasažených oblastí podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) k dnešku uzavřeli…

Policie žádá veřejnost o kamerové záznamy výbuchu v Koryčanech

24.09.2021 14:31 Policie žádá veřejnost o poskytnutí kamerových záznamů výbuchu rodinného domu v Koryčanech na…

Provozovatelé lanovek dostali manuál covidových opaření pro lyžařskou…

23.09.2021 15:46 Asociace lanové dopravy ČR (ALD) připravila pro nadcházející zimní sezonu manuál pro bezpečný…

Během pandemie vzrost počet dospívajících, kteří nadměrně používali…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Uniqa neuhradí záchranu dvou horolezců v Pákistánu

22.09.2021 14:23 Aktualizováno Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu.…

Expert: Vliv na to, kde a co budou Češi nakupovat, bude mít i očkování

22.09.2021 12:32 Čeští spotřebitelé budou podle Karla Týry ze společnosti Nielsen IQ nyní více vyhranění než dříve.…

Většina zničených domů v Hruškách má novou střechu. Na okna se čekalo

22.09.2021 12:18 Většina soukromých domů poničených červnovým tornádem v Hruškách na Břeclavsku už má novou střechu,…

Většina Čechů čeká průměrnou inflaci nad třemi procenty

22.09.2021 10:10 Dvě třetiny Čechů očekávají v následujících pěti letech průměrnou inflaci nad třemi procenty, skoro…

Související:

Právě se děje

reklama