S týdnem dovolené navíc by Češi nejraději zamířili k moři, ukázal průzkum

S týdnem dovolené navíc Češi nejraději zamíří k moři nebo si dny nového volna nechají na případné nemoci, ošetřování či jiné mimořádné příležitosti. Vyplývá to z průzkumu, který společnost Edenred uskutečnila v březnu mezi 520 zaměstnanci a téměř stovkou firem v souvislosti s projednávaným zákonem, který má zvýšit státem garantovanou dovolenou na pět týdnů. O prodloužení dovolené ze čtyř týdnů o pět dní jednají poslanci.

Již nyní přitom pět týdnů dovolené nabízí podle průzkumu téměř 62 procent zaměstnavatelů. Dalších osm procent pak dokonce přidává ještě nějaké dny navíc.

Pokud zákonná změna bude schválena, pak se na delší dovolenou než doposud mohou těšit zaměstnanci nejméně 35 procent českých firem. K třiceti procentům společností, kde by změnu zařídili zákonodárci, by totiž přibyly ještě další, které zaměstnancům chtějí přidávat nové dny navíc formou benefitu.

Pevně rozhodnuto takto pracovníkům přilepšit je nyní pět procent společností, 43 procent žádané dny přidávat nebude a zbylá nadpoloviční většina (52 procent) to bude řešit až bude otázka aktuální.

Pokud zákonodárci novelu schválí, největší radost z ní budou mít zřejmě cestovní kanceláře. Češi budou chtít cestovat a za novou dovolenou jsou ochotni si připlatit, 60 procent lidí by za ni dalo 5000 korun a více (na osobu), každý pátý pak dokonce přes 10.000 korun.

Na dovolenou může zaměstnavatel přispět až 20.000 Kč ročně. Tento benefit nyní podle průzkumu používá 18 procent firem. Dalších více než 20 procent pak dává zaměstnancům možnost vybrat si benefit ve firemní cafeterií a záleží jen na nich, zda peníze použijí na cestování, sport, zdravotní potřeby a léky nebo třeba kulturu.

Zajímavostí jsou i rozdílné představy trávení případné přidané dovolené. Ženy by o poznání raději než muži (46 procent, ve srovnání s 31 procenty) jely k moři, muži zase více fandí turistice. Mnoho lidí by ale také volilo možnost nechat si dny nového volna pro případ náhlých událostí, nebo by se rozhodovalo dle aktuální situace a možností.

Většina firem tvrdí, že by novou situaci po zavedení pětitýdenní zákonné dovolené zvládly bez nutnosti dělat nějaká opatření. Na 28 procent jich by ale pravděpodobně muselo sáhnout k nějakým personálním opatřením, například najmout další zaměstnance nebo agenturní pracovníky (15 procent), nebo přijmout brigádníky (13 procent).

Související

Dovolená v Chorvatsku? Pro Čechy stále jasná volba

Dovolená v Chorvatsku? Pro Čechy stále jasná volba

Ani zavedení eura neodradilo řadu českých turistů od návštěvy oblíbeného Jadranu. Chorvatsko je zkrátka ideální prázdninovou destinací, kde panuje příjemné klima a moře je díky pozvolnému vstupu a malým vlnám vhodné pro každého. Kde se ale při návštěvě ubytovat a co dalšího je na Chorvatsku tak lákavé?
bankomaty

Dovolená v zahraničí: Je výhodné platit kartou a vybírat hotovost v cizině?

Pro financování zahraniční dovolené už není nutné se zatěžovat velkým množstvím hotovosti. Zejména v rámci Evropské unie je možné spoléhat na bezproblémové platby kartou nebo výběry hotovosti ve měně dané země. Avšak je třeba si dávat pozor na potenciální poplatky a specifika související se směnou měnových kurzů, a to jak před odjezdem, tak i během pobytu na dovolené. Je rozumné, aby spotřebitelé nepodceňovali ani rizika spojená s výběrem konkrétního bankomatu a zvolenou transakční metodou, sdělil naši redakci dTest.

Více souvisejících

dovolená Moře

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy