Soud odmítl žalobu advokáta Černého, kterému vadí nošení roušek

Soud odmítl žalobu advokáta Adama Černého, který se domáhal zrušení opatření ministerstva zdravotnictví ohledně povinného nošení roušek. Ministerstvo totiž v mezičase nahradilo napadené opatření jiným a soud zároveň Černému nepovolil, aby svůj návrh přesměroval proti aktuálně platnému předpisu. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Ilustrační foto
doporučujeme

Svou správní žalobu Černý podal před měsícem proti mimořádnému opatření ze 4. května, kterým ministerstvo s některými výjimkami prodloužilo povinnost občanů nosit mimo bydliště respirátory, roušky, ústenky, šátky nebo jiné ochranné prostředky dýchacích cest, které brání šíření kapének. Advokát mimo jiné argumentoval tím, že úřad překročil svou pravomoc a omezil ústavně zaručenou svobodu pohybu.

"Soud nemůže zrušit mimořádná opatření žalovaného (ministerstva), která již byla jednou zrušena," konstatoval nyní ve svém rozhodnutí o odmítnutí žaloby předseda soudního senátu Marek Bedřich.

"Jelikož ze zrušeného napadeného opatření obecné povahy již netrvá zásah do práv žalobce (Černého), není soud oprávněn akademicky deklarovat jeho případnou nezákonnost po dobu jeho trvání, tím méně tuto nezákonnost považovat za trvající a přenesenou do nově vydaného opatření obecné povahy," pokračoval soudce.

Na změnu žalobního návrhu nelze podle soudu přistoupit, protože by pak soud zkoumal opatření, které se sice s původně napadeným opatřením částečně prolíná, ale je účinné v jiném časovém i věcném rámci. Měněná opatření totiž vycházejí z potřeby ochrany obyvatelstva před onemocněním covid-19 v daném časovém úseku.

Soud také uvedl, že přenášení návrhů do řízení o nových mimořádných opatřeních by vedlo k neefektivním průtahům. "Pokud má navrhovatel (Černý) v úmyslu brojit proti jakýmkoliv jiným, nově vydaným opatřením obecné povahy, nic mu nebrání v tom, aby tak učinil novým, samostatným návrhem na jejich zrušení," uzavřel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Říčanech hořel bytový dům, škoda je čtyři miliony korun

09.07.2020 19:04 V Říčanech u Prahy dnes odpoledne hořel řadový bytový dům. Jeden člověk se při požáru nadýchal…

Magistrát přestěhoval prvního klienta z domova Svojšice do Prahy

09.07.2020 18:22 Z domova sociální péče ve středočeských Svojšicích se do Prahy vrátil první z klientů. Karel Loub…

Koruna znehodnocuje. V červnu došlo k růstu meziroční inflace na tři…

09.07.2020 17:19 Meziroční inflace v červnu zřejmě mírně stoupla na tři procenta z květnových 2,9 procenta, odhadují…

Rektor ČVUT údajně navrhl, aby VŠ koupily Lidové noviny

09.07.2020 17:05 Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy