Udání v Lidicích pár dní před vyhlazením? Kontroverzní případ mají rozseknout historikové

Experti na historii mají nezávisle posoudit případ údajného udání v Lidicích několik dní před vyhlazením obce v roce 1942. Iniciátorem práce odborníků je ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Podle něj postupně ryze odborná argumentace přerostla v mediální a politickou kauzu.

Lidice, pietní místo: Základy Horákova statku (10. 6. 2017)
doporučujeme

Jde o případ, na který upozornila loňská reportáž České televize o případu, kdy matka jedné z přeživších lidických dětí údajně udala četníkům svou židovskou podnájemnici Štěpánku Mikešovou. Reportáž vycházela z bádání historika z Historického ústavu Akademie věd Vojtěcha Kyncla. Židovku Štěpánku Mikešovou v roce 1942 nacisté zavraždili v Osvětimi. Stehlík již dříve novinářům řekl, že reportáž byla jednak nešťastně načasovaná na výročí lidické tragédie a navíc podle něj existovala stanoviska jiných historiků, kteří existenci dokumentu dokládajícího udání zpochybňovala.

Tehdejší ředitelka Památníku Lidice Lehmannová v reportáži hovořila. Někteří lidičtí pamětníci ji pak kritizovali. Obvinění z toho, že by překrucovala fakta nebo nectila památku přeživších Lehmannová odmítla, v lednu ale rezignovala. Později podala výpověď i část vedoucích a odborných pracovníků. Novým ředitelem památníku se stal vojenský historik Stehlík.

"Chci, aby se celý případ opět vrátil tam, kam patří, tedy na pole práce akademické a historické obce. Proto jsem se rozhodl bezodkladně oslovit odborná historická pracoviště v České republice i v zahraničí s žádostí o nominaci expertů do vědeckého týmu, který vše nezávisle posoudí," uvedl Stehlík. Dodal, že posudek vypracovaný experty, včetně všech shromážděných dobových dokumentů, Památník Lidice v plném rozsahu zveřejní.

Památník Lidice připomíná nacistické vyhlazení obce v červnu 1942. Záminkou se stala domnělá souvislost obce s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha. Ze zhruba 500 obyvatel Lidic jich válku přežilo 160. Přímo v Lidicích nacisté 10. června zastřelili 173 mužů, 16. června v Praze-Kobylisích dalších 26 obyvatel Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V deportačním táboře bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. V Památníku Lidice je od února deska, která Štěpánku Mikešovou připomíná.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve středu v ČR potvrdili 129 případů covidu, dosud jich je 12.814

09.07.2020 05:39 Ve středu bylo v České republice potvrzeno 129 nových případů nemoci covid-19, podobné množství…

Cestování se jen tak k normálu nevrátí, ale Chorvatsko zůstane otevřené,…

08.07.2020 18:12 Vzhledem k událostem posledních dní, kdy některé evropské země zařadily Česko na seznam…

Většina Čechů se obává další vlny koronavirové epidemie, ukázal průzkum

08.07.2020 12:39 Více než tři pětiny Čechů se domnívají, že přijde druhá vlna epidemie koronaviru, zjistil výzkum…

Další Čech odsouzen kvůli komentáři na facebooku, dle žaloby schvaloval…

08.07.2020 12:35 Aktualizováno Tříletý podmíněný trest se zkušební lhůtou na pět let vyměřil dnes Krajský soud v Plzni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy