Úleva pro dlužníky. Částka, kterou jim exekutor nesmí strhnout, se zvýšila

Od července se zvýšila částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi z jeho mzdy. Lidem v exekuci nebo v insolvenci tak zůstane měsíčně více peněz než dosud. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Exekuce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Změna se podle něj nejvíce projeví u dlužníků s vyživovací povinností, kterým měsíční srážka ze mzdy klesne nejvíce. Nově vypočtená nezabavitelná částka za měsíc červenec se uplatní poprvé za výplatní období v srpnu.

Nezabavitelná částka by se nově měla zvýšit ze dvou třetin součtu částky životního minima a částky normativních nákladů na bydlení na tři čtvrtiny součtu. Nezabavitelná částka za vyživovanou osobu má vzrůst z jedné čtvrtiny na jednu třetinu.

"Cílem návrhu bylo napravit nepříznivý stav, kdy po odečtu zákonných srážek ze mzdy nezbývá dlužníkům dostatek financí na zajištění výživy a bydlení rodiny, a docházelo tak k jejich vytlačování na hranici chudoby. Dlužníci tento problém řeší vstupem do šedé ekonomiky, kde vydělávají nepostižitelné příjmy. To se negativně odráží v míře uspokojení věřitelů dlužníka," uvedl Řepka.

Na stránkách ministerstva je podle Řepky dostupná kalkulačka splátek a metodika jejich výpočtu od 1. července pro insolvence i exekuce. "Výsledná částka, která lidem v exekuci nebo v insolvenci zůstane, závisí na výši jejich příjmů, neboť jim nezůstává pouze základní nezabavitelná částka v nové výši 7772 korun, u níž došlo ke zvýšení od začátku roku 2020 o 1164 korun, nýbrž i část ze zbývající mzdy," vysvětlil mluvčí.

"Hranice, od které se sráží zbytek mzdy bez omezení, byla zvýšena již v loňském roce a je nyní 28.496 korun pro bezdětného dlužníka. Dlužníku s dítětem a minimální mzdou (13.391 korun čistého) bude nově v oddlužení ponecháno 11.373 korun, při nepřednostní exekuci dokonce 12.382 korun," doplnil Řepka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stažení obžaloby Dbalého mělo jen procesní důvod, stíhání trvá

08.03.2021 12:05 Obžalobu v tzv. třetí větvi kauzy bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého stáhl…

Soud kvůli stížnosti dělníka řeší povinné testování zaměstnanců

08.03.2021 10:33 Opatření, které podnikům uložilo povinnost testovat zaměstnance na koronavirus, přezkoumá Nejvyšší…

Česko nenese odpovědnost za délku řízení u štrasburského soudu, rozhodl ÚS

08.03.2021 10:32 Česká republika nenese odpovědnost za délku řízení před Evropským soudem pro lidská práva (ESLP).…

Zájem o rozvoz květin je na MDŽ větší než na Valentýna

08.03.2021 10:14 Květiny v e-shopech s rozvozem na dnešek, na který připadá Mezinárodní den žen (MDŽ), za poslední…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama