V Moravskoslezském kraji přibylo 50 nakažených, starostové z Bruntálska a Opavska píšou Vojtěchovi

V Moravskoslezském kraji přibylo od úterní aktualizace dat 50 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to méně než o den dříve. Celkem už se od počátku pandemie nakazilo 4132 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, jež ráno zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Ilustrační foto
doporučujeme

Největší přírůstek znovu připadá na Karvinsko, kde nárůst představuje polovinu z celkových nových případů, následuje Frýdecko-Místecko a Ostrava. V dalších okresech regionu nové případy nejsou nebo je nárůst minimální.

"V našem kraji se situace příliš nezměnila i přes plošné testování v OKD. To však neznamená, že to je dobré. Poklesl počet hospitalizovaných," uvedl ke statistice hejtman.

Z údajů vyplývá, že v regionu se z koronaviru aktuálně léčí 2658 lidí. Nejvíce jich je na Karvinsku - 1856, následuje Frýdecko-Místecko s 385 nemocnými, Ostravsko s 298, Novojičínsko s 67, Opavsko se 47 a Bruntálsko s pěti nakaženými. V souvislosti s covidem-19 v kraji podle grafů chytré karantény zemřelo 73 lidí, což je o jednoho více než v úterý. Počet hospitalizovaných se snížil z 52 lidí na 50. Z nemoci se dosud uzdravilo 1401 osob.

Hygienici v úterý ukončili testování zaměstnanců Dolu ČSM, otestovali zhruba 2500 lidí, dnes je ještě čeká testování pracovníků Dolu ČSA, kteří zajišťují bezpečnostní provoz dolu během přerušení těžby. V souvislosti s nákazou v Dole ČSM-Sever hygienici k úternímu večeru evidují 779 pozitivních a na Dole ČSM-Jih je to 359 pozitivních.

Data a údaje o nemocných se z různých zdrojů liší, důvodem jsou odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje 3754 pozitivně testovaných. Hygienici data o nemocných vykazují až v okamžiku, kdy s nimi mají provedeno epidemiologické šetření. Statistika, kterou ke koronaviru zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, zase v regionu k dnešku udává 4144 nemocných od počátku pandemie.

Starostové Bruntálska a Opavska žádají v otevřeném dopise ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a hygieniky o přehodnocení plošných protiepidemických opatření, která byla v kraji zavedena v pátek. Dopis podepsalo 64 starostů včetně opavského primátora Tomáše Navrátila (ANO). ČTK o tom dnes informovala Dita Círová, mluvčí krnovské radnice, odkud byl dopis odeslán.  

Starostové v dopise uvedli, že okamžité zavedení mimořádných opatření přijali s velkým roztrpčením, ještě víc je ale trápí jejich plošnost.

"Nerozumíme, proč tak tvrdě postihla severozápad našeho kraje," uvedli starostové a připomněli, že v této části regionu je dlouhodobě minimum nemocných. "Od lokálních ohnisek jsme navíc velmi vzdálení. Například Krnov od Karvinska 83 kilometrů, Frýdecko-Místecka 80 kilometrů, Novojičínska 68 kilometrů. Pro lepší představu vzdáleností: za lokální ohnisko v Plzni by musela být přijata opatření v Praze," uvedli v dopise.

Ředitelka Krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová dnes ČTK řekla, že hygienici situaci v regionu vyhodnocují, ale stále zaznamenávají případy bez spojitosti s předchozími a situace v různých částech regionu se liší, někde se zhoršuje, jinde naopak. "Ještě to budeme vyhodnocovat dneska večer," podotkla hygienička. Připustila, že na Bruntálsku by změny a zmírnění opatření mohly nastat. Uvolnění všech opatření ale podle ní rozhodně nelze očekávat.

Starostové v dopise připomněli, že města a obce v této části regionu patří mezi takzvané strukturálně postižené regiony. "Neseme si s sebou historické břímě hlubokých ekonomických problémů ještě dávno před vypuknutím koronavirové epidemie. Naše města s nimi statečně bojují například rozvojem služeb a cestovního ruchu. Ten teď ale dostal další těžkou ránu," doplnili.

Uvedli, že za sebou mají řadu náročných měsíců, kdy po nich jednotlivé úřady požadovaly mnoho věcí jako zajištění ochranných pomůcek, pomoc seniorům či koordinaci opatření se školskými či zdravotnickými zařízeními nebo sociálními službami. "Prosíme, abyste přísná opatření v severozápadní části našeho kraje co nejdříve přehodnotili," uzavřeli.

Krajská hygienická stanice v pátek rozšířila protiepidemická opatření na celý kraj. V kraji se znovu musí nosit roušky v hromadné dopravě a veřejných vnitřních prostorách. Omezeny jsou návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, provoz restaurací a barů, hromadné akce i působení takzvaných pendlerů. Opatření a jejich okamžité uvedení v platnost vyvolaly kritiku. Kritikům vadí i jejich plošnost. Už po pondělním jednání Bezpečnostní rady kraje hygienici avizovali, že opatření budou pravidelně vyhodnocovat. Uvedli, že první revizi by mohli udělat ve čtvrtek, případné změny by začaly platit od pátku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 13:58 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Zájem o očkování učitelů je enormní. Přes 50 tisíc registrací za dvě hodiny

27.02.2021 12:00 Aktualizováno Za první dvě hodiny se k přednostnímu očkování proti covidu-19 zaregistrovalo zhruba 52.500…

Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím

27.02.2021 10:44 Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím, dosud ho nakupovalo…

S koronavirem v Česku zemřelo přes 20 tisíc lidí

27.02.2021 09:59 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v Česku překročil 20.000, ve vážném stavu je v nemocnicích dál přes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama