V Praze platí rozšířená povinnost nosit roušku, lidé většinou nařízení dodržují

Obyvatelé Prahy ve většině případů dodržují rozšířenou povinnost nosit roušky, která se nově vztahuje například na tramvaje a autobusy MHD nebo veřejné budovy. Někteří je dnes dopoledne předčasně odkládali ve vestibulech veřejné dopravy. Vyplývá to ze zjištění reportérů ČTK. Problémy zatím nezaznamenaly ani oslovené radnice.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dopravní podnik (DPP) rozšířil hlášení o povinnosti mít roušku do tramvají a autobusů a nadále má rozmístěny v prostorách MHD informační cedule. Dodržování povinnosti nadále sledují strážníci.

Na nástupišti metra Hlavní nádraží a v přijíždějících soupravách měli roušky nasazené téměř všichni lidé, řada z nich si ochranu dýchacích cest snímala hned po opuštění prostoru metra. V navazující nádražní hale neměla roušku nasazenou zhruba desetina lidí. Nádražní bezpečnostní služba je na povinnost vyhlášenou pražskými hygieniky neupozorňovala.

Disciplinovaní byli podle reportérů ČTK cestující v povrchové dopravě. V autobusu z pražských Bohnic do Kobylis měli roušku všichni lidé. Stejně tomu bylo v případě tramvají ve Švehlově ulici na Praze 10, kdy měli lidé roušky často i na tramvajových zastávkách.

Na povinnost mít roušku ve veřejných prostorech úřadů upozorňují na magistrátu nebo radnicích informační cedule. Magistrát pak navíc zpřísní vstup do hlavní budovy na Mariánském náměstí. "Pravidla pro vstup zavádíme postupně. Již dnes jsou v budovách umístěny informace o snížené kapacitě výtahů a desatero preventivní ochrany včetně informací o povinnosti nosit roušky," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Infocedule rozmisťují radnice. Ve své budově je má například Praha 4. "Lidé na radnici chodili s rouškou často již v minulých měsících, neboť naše radnice je spojena s poliklinikou a je zde lékárna, kde byly povinné již dříve," uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. Pravidla podle něj dodržují také úředníci, kteří je mají i při jednáních s větším počtem osob.

V budově hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici měla roušku zhruba polovina návštěvníků, zaměstnanci za plentami nikoliv. Ve vstupu visí jen výzva, aby lidé kvůli šíření epidemie dodržovali dvoumetrové odstupy.

DPP dosud vyzýval cestující k nošení roušek prostřednictvím hlášení pouze v metru. Od dnešního dne bylo rozšířeno i na povrchovou dopravu. "S ohledem na doporučené nošení roušek nebyly informační samolepky ze dveří autobusů ani tramvají odstraňovány," uvedla mluvčí Aneta Řehková. Podnik má infocedule i u vstupů do metra a nadále provádí intenzivnější úklid a dezinfekci vozů.

Na dodržování nařízení budou dohlížet strážníci, kteří plánují kromě běžné hlídkové činnosti navíc akce zaměřené přímo na nošení roušek. Kdy přesně budou, nechtějí prozradit. "Co se týká samotného posuzování (přestupků), konkrétní řešení i stanovení sankce závisí vždy na posouzení strážníka, který situaci posuzuje a na tom, jak danou situaci vyhodnotí s ohledem na všechny okolnosti přestupkového jednání v danou chvíli na konkrétním místě," uvedl ředitel strážníků Eduard Šuster.

Kromě výše zmíněných případů budou roušky povinné také u říjnových voleb. Ode dneška byla také zkrácena izolace a karanténa pro nakažené koronavirem a lidi, kteří s nimi byli v kontaktu, a to ze 14 na deset dní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od února se mění pravidla pro prodej psů a koček

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Od února nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích,…

V úterý otevřou papírnictví a obchody se spodním prádlem oblečením pro děti

17.01.2021 18:41 Od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním…

Češi loni nakoupili více ovoce, předloni vyhrála zelenina

17.01.2021 09:08 Češi loni ve vybraných hypermarketech a supermarketech nakoupili meziročně o osm procent více ovoce…

Palachova smrt nebyla zbytečná. Chtěl vyburcovat národ, který se smiřoval…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR – Zamíří k filozofické fakultě, kde zapálí svíčku. Historik Ústavu pro studium totalitních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama