V Praze platí rozšířená povinnost nosit roušku, lidé většinou nařízení dodržují

Obyvatelé Prahy ve většině případů dodržují rozšířenou povinnost nosit roušky, která se nově vztahuje například na tramvaje a autobusy MHD nebo veřejné budovy. Někteří je dnes dopoledne předčasně odkládali ve vestibulech veřejné dopravy. Vyplývá to ze zjištění reportérů ČTK. Problémy zatím nezaznamenaly ani oslovené radnice.

Ilustrační foto

Dopravní podnik (DPP) rozšířil hlášení o povinnosti mít roušku do tramvají a autobusů a nadále má rozmístěny v prostorách MHD informační cedule. Dodržování povinnosti nadále sledují strážníci.

Na nástupišti metra Hlavní nádraží a v přijíždějících soupravách měli roušky nasazené téměř všichni lidé, řada z nich si ochranu dýchacích cest snímala hned po opuštění prostoru metra. V navazující nádražní hale neměla roušku nasazenou zhruba desetina lidí. Nádražní bezpečnostní služba je na povinnost vyhlášenou pražskými hygieniky neupozorňovala.

Disciplinovaní byli podle reportérů ČTK cestující v povrchové dopravě. V autobusu z pražských Bohnic do Kobylis měli roušku všichni lidé. Stejně tomu bylo v případě tramvají ve Švehlově ulici na Praze 10, kdy měli lidé roušky často i na tramvajových zastávkách.

Na povinnost mít roušku ve veřejných prostorech úřadů upozorňují na magistrátu nebo radnicích informační cedule. Magistrát pak navíc zpřísní vstup do hlavní budovy na Mariánském náměstí. "Pravidla pro vstup zavádíme postupně. Již dnes jsou v budovách umístěny informace o snížené kapacitě výtahů a desatero preventivní ochrany včetně informací o povinnosti nosit roušky," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Infocedule rozmisťují radnice. Ve své budově je má například Praha 4. "Lidé na radnici chodili s rouškou často již v minulých měsících, neboť naše radnice je spojena s poliklinikou a je zde lékárna, kde byly povinné již dříve," uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. Pravidla podle něj dodržují také úředníci, kteří je mají i při jednáních s větším počtem osob.

V budově hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici měla roušku zhruba polovina návštěvníků, zaměstnanci za plentami nikoliv. Ve vstupu visí jen výzva, aby lidé kvůli šíření epidemie dodržovali dvoumetrové odstupy.

DPP dosud vyzýval cestující k nošení roušek prostřednictvím hlášení pouze v metru. Od dnešního dne bylo rozšířeno i na povrchovou dopravu. "S ohledem na doporučené nošení roušek nebyly informační samolepky ze dveří autobusů ani tramvají odstraňovány," uvedla mluvčí Aneta Řehková. Podnik má infocedule i u vstupů do metra a nadále provádí intenzivnější úklid a dezinfekci vozů.

Na dodržování nařízení budou dohlížet strážníci, kteří plánují kromě běžné hlídkové činnosti navíc akce zaměřené přímo na nošení roušek. Kdy přesně budou, nechtějí prozradit. "Co se týká samotného posuzování (přestupků), konkrétní řešení i stanovení sankce závisí vždy na posouzení strážníka, který situaci posuzuje a na tom, jak danou situaci vyhodnotí s ohledem na všechny okolnosti přestupkového jednání v danou chvíli na konkrétním místě," uvedl ředitel strážníků Eduard Šuster.

Kromě výše zmíněných případů budou roušky povinné také u říjnových voleb. Ode dneška byla také zkrácena izolace a karanténa pro nakažené koronavirem a lidi, kteří s nimi byli v kontaktu, a to ze 14 na deset dní.

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Doba, kterou lidé tráví v penzi, se prodlužuje. V průměru tvoří téměř…

23.10.2021 08:10 Doba, kterou lidé v Česku stráví ve starobní penzi, se postupně prodlužuje. Loni trvala v průměru…

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Základ nároku dědiců Altnera vůči ČSSD je podle soudkyně oprávněný

22.10.2021 12:28 Žaloba, kterou se dědici právníka Zdeňka Altnera domáhají odměn za zastupování ČSSD, je oprávněná.…

ERÚ vyzval lidi, aby neotáleli s výběrem smlouvy u vybraného dodavatele

22.10.2021 12:15 Aktualizováno Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií…

Po vichřici jsou bez elektřiny stále tisíce lidí

22.10.2021 10:51 Aktualizováno Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k dnešním 09:00 ještě asi 8000 odběrných míst…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Přibývá Češek, které jsou závislé na alkoholu

21.10.2021 18:58 Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou…

Související:

Právě se děje

reklama