Zahraniční tisk propírá útok vandala na sochu Churchilla v Praze

I v zahraničí se hovoří o útoku vandalů na sochu bývalého britského premiéra Winstona Churchilla v Praze 3. Podstavec sochy byl posprejován nápisy „byl rasista“ a názvem hnutí Black Lives Matter. Incidentu si všimla také britská média.

Winston Churchill
doporučujeme

Deník Guardian se domnívá, že tento akt vandalismu v Praze souvisí s hněvem na britské historické postavy, které se v minulosti netajili svým postojem k otroctví a rasismu. Po vlnách demonstrací napříč světem kvůli rasové otázce, které vyvolala smrt George Floyda v USA, se ve Velké Británii objevily petice proti sochám historických osobností. Lidé bojují za jejich odstranění a seznam v současné době čítá téměř 80 soch.

Podle Guardianu právě probíhající protirasistické akce hnutí Black Lives Matter souvisejí s útokem na Churchillovu sochu na stejnojmenném náměstí v Praze, protože i bývalý britský premiér se přikláněl k rasistickým názorům.

Black Lives Matter (BLM) je mezinárodní hnutí aktivistů, které vzniklo v roce 2013 v USA a upozorňuje na rasovou nerovnost a na zvýšené policejní násilí páchané převážně na černoších. Hnutí již v minulosti podpořily známé osobnosti, např. zpěvačka Beyoncé nebo režisér Quentin Tarantino.

The Guardian poukázal na fakt, že Winston Churchill je v České republice ctihodnou postavou, protože byl jedním z mála lidí, kteří britskou vládu ostře kritizovali za zradu Československé republiky v případě Mnichovské dohody. Churchill požadoval, aby se Velká Británie společně s Francií a Sovětským svazem vydala na obranu naší republiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve středu v ČR potvrdili 129 případů covidu, dosud jich je 12.814

09.07.2020 05:39 Ve středu bylo v České republice potvrzeno 129 nových případů nemoci covid-19, podobné množství…

Cestování se jen tak k normálu nevrátí, ale Chorvatsko zůstane otevřené,…

08.07.2020 18:12 Vzhledem k událostem posledních dní, kdy některé evropské země zařadily Česko na seznam…

Většina Čechů se obává další vlny koronavirové epidemie, ukázal průzkum

08.07.2020 12:39 Více než tři pětiny Čechů se domnívají, že přijde druhá vlna epidemie koronaviru, zjistil výzkum…

Další Čech odsouzen kvůli komentáři na facebooku, dle žaloby schvaloval…

08.07.2020 12:35 Aktualizováno Tříletý podmíněný trest se zkušební lhůtou na pět let vyměřil dnes Krajský soud v Plzni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy