Pražský groš? "Středověká koruna" dobyla Evropu. Co jste si za ni mohli koupit?

Kdo by neznal pražský groš – například z učebnice dějepisu. Stříbrná mince s obrazem královské koruny a českého lva je poměrně známá. O jejím velkém významu, který pronikl až za hranice Českého království, však už mnozí nevědí.

Pražský groš se v Českém království razil od roku 1300, kdy za vlády krále Václava II. vešel v platnost nový horní zákoník s názvem „Ius regale montanorum“, což by se dalo přeložit jako „ Královské horní právo“. Tento zákoník v sobě zahrnoval horní a mincovní reformu. Je celkem obsáhlý – tvoří ho čtyři knihy, tematicky orientované.

Na jeho tvorbě se podíleli italští právníci, zejména pak Gozzius z Orvieta. V dané době se jednalo v podstatě o moderní dílo, které se inspirovalo starými zákoníky, římským právem i novými právními postupy. Některé novinky se v tomto zákoníku objevují vůbec poprvé a později je převzaly i jiné země. Dílo bylo původně psáno latinsky, ovšem později se objevila celá řada různojazyčných překladů.

Zákoník platil v některých oblastech prakticky až do 19. století! Zahrnuty v něm jsou například podmínky pro těžbu stříbra, jeho následné zpracování, dále se pak zákoník věnuje bezpečnosti práce, výplatám mezd nebo stanovuje pracovní dobu. A také se zde objevuje zpráva o ražbě nové mince – pražského groše.

Jedná se o stříbrnou minci, která byla velká a těžká – vážila zhruba tři a půl gramu. Vyznačovala se také velkou ryzostí – našli byste v ní více než 90 procent ryzího stříbra. Takto kvalitní mince byla proto platidlem velmi váženým nejenom u nás, ale také v zahraničí.

Razit se začala ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře. Vzorem jí byl tzv. tourský groš, tedy francouzský groš Ludvíka IX. z roku 1266. Pražský groš byl dále dělen na 12 tzv. parvů, menších dílů mince, halířů. Vzhled mince je dodnes poměrně známý. Na lícní straně se nacházela česká koruna s opisem DEI GRATIA BOHEMIE (tedy „Z Boží milosti král český“). Na rubu mince byl umístěn český heraldický lev s opisem „GROSSI PRAGENSES“ („Groše pražské“).

Václav II. se tehdy domníval, že jeho mince bude věčná, tedy s věčnou platností. K tomu však nedošlo. Jedním z důvodů bylo postupné snižování zásob stříbrné rudy, kvůli čemuž se postupem času začaly razit mince s nižším obsahem stříbra. O návrat ke starým normám se pokusil Karel IV., ovšem zřejmě neúspěšně.

Další velkou ránu pro pražský groš představovaly husitské války, kdy došlo hned dvakrát k vypálení Kutné Hory. Pro město i ražbu mincí to představovalo velkou ránu. Teprve roku 1469 znovuzavedl ražbu pražského groše král Jiří z Poděbrad. Dalším zlatým věkem stříbrné mince byla však až vláda dynastie Jagellonců, kdy se stal pražský groš znovu hlavní mincí království. Příčinou toho byl jistě také technologický pokrok, který umožňoval lepší těžbu stříbra.

Stále však pokračovalo snižování obsahu stříbra v groších. Mince tak postupně ztrácely svou hodnotu. Spolu s objevem nových ložisek stříbrné rudy u Jáchymova se ražba pražského groše začala pomalu chýlit ke konci. Tehdy se začalo s ražbou mincí nových – tolarů. Definitivní konec pro pražský groš znamenalo začlenění českých zemí do Habsburské monarchie, kdy se začal formovat jednotný systém měny pro celý státní útvar.

V roce 1547 se s ražbou pražského groše skončilo, roku 1644 byla mince definitivně stažena z oběhu. Představa krále Václava II. se tedy nenaplnila, ovšem ražba pražského groše je mezi numismatiky pokládána za velmi důležitou událost (nejen) našich zemí.

A co byste si mohli ve 14. století za pražský groš pořídit? Dva parvy (tedy dva haléře) stálo jedno vejce. Za jeden groš byste si tehdy koupili kus sýra, másla nebo třeba nůž. Za tři groše byly k dostání boty nebo sekera. Padesát grošů stál pluh. Nejvíce ceny kolísaly u zvířat. Za prase byste zaplatili 5 až 29 grošů, za slepici 2 až 3 haléře a za krávu 22 až 55 grošů. Co se týče tehdejších příjmů, tesař si za týden vydělal 16 až 20 grošů, nádeník jenom 4 až 6 grošů.

pražský groš mince

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy