Zdražení domácnostem: Za elektřinu od ČEZ zaplatí příští rok až o 2 140 Kč víc!

Praha - Domácnosti, které odebírají elektřinu od společnosti ČEZ, za ni v příštím roce zaplatí o 275 až 2140 korun víc než letos. Za zdražením je zvýšení příspěvku na obnovitelné zdroje, které ČEZ částečně kompenzuje nižší cenou silové elektřiny. ČEZ o tom dnes informoval na svých internetových stránkách. Nárůst ceny počítá se schválením vládního návrhu na zvýšení horní sazby DPH na 21 procent.

V sazbě pro domácnosti, které elektřinu používají ke svícení a vaření, se cena za kilowatthodinu zvýší z letošních 4,83 koruny na 4,91 koruny. Za celý příští rok tak tyto domácnosti podle ČEZ průměrně zaplatí za elektřinu 12.701 korun, tedy o 2,2 procenta víc než letos. Domácnostem, které elektřinou navíc i ohřívají vodu a topí, se celkové roční náklady zvýší o 4,8 procenta na 46.625 korun.Cenu elektřiny tvoří regulovaná složka, kterou stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ), a cena silové elektřiny. Regulovaná složka ceny, která tvoří asi 55 procent výsledné ceny, se příští rok zvýší o 9,4 procenta, především kvůli podpoře obnovitelných zdrojů energie.ČEZ pro příští rok zlevňuje silovou elektřinu v průměru o pět procent. "Zlevnění silové elektřiny kompenzuje část nárůstu dalších složek ceny. Pro zákazníky je tak velmi pozitivním faktem nízká cena elektřiny na burze," uvedl na internetových stránkách firmy obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.V příštím roce vzroste domácnostem cena elektřiny kvůli příspěvku na obnovitelné zdroje také u dalších předních dodavatelů. U společnosti E.ON Energie, která působí hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji, zaplatí ročně o zhruba 335 až 1690 korun více, firma přitom snížila cenu silové elektřiny o více než pět procent. Pražská energetika zdraží pro domácnosti podle tarifu jednotlivých zákazníků o 2,7 až 4,1 procenta, silovou elektřinu přitom zlevní o šest procent.ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procenta akcií.

Související

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.
Jaderná elektrárna Dukovany Komentář

Česko hledá odpověď na zásadní otázku. Ano, či ne novým jaderným elektrárnám?

Nedávná analýza poradenské společnosti EGÚ Brno konstatovala, že Česká republika zůstala i v roce 2023 vývozcem elektřiny do zahraničí. Podíl exportu se sice snižuje, ale i tak jsme vyvezli devět terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziročně o pět TWh méně. Česko přitom samo spotřebuje elektřiny přes šedesát TWH za rok. Ale i tak se loni ČR stala čtvrtým největším exportérem elektřiny v EU. Člověk by z toho mohl mít, tak nějak na první dobrou, radost, jenže taková zpráva a přístup řady extremistických politiků, spíše posiluje řadu mýtů, dezinformací a odsudků o energetice.

Více souvisejících

ČEZ Energetika

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Ministerstvo obrany

Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny

Ministerstvo obrany pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Armáda ČR díky nim získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, při hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo při tankování paliva. O zakázce dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Smlouva s brazilským výrobcem by měla být uzavřena do několika týdnů a první stroj budou mít vojáci k dispozici už příští rok.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Marian Jurečka

Jurečka utnul spekulace. Řekl, kdy půjdeme do důchodu

Věková hranice pro odchod do důchodu by měla být stanovena na 67 let pro osoby narozené v roce 1989 a později. Tento návrh představil ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poslancům. Jde o druhou změnu v důchodové reformě po jejím odeslání z vlády do Sněmovny.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Nový íránský tank Karrar

Íránské ozbrojené síly jsou mocné. Pozemní válku s Izraelem si ale nemohou dovolit

Íránský raketový útok proti Izraeli přináší řadu otázek. Jeden z velkých otazníků představuje samotná síla ozbrojených Teheránu. Jejich složení je totiž netradiční – spíše než na pozemní vojsko a letectvo kladou Íránci důraz na prostředky zastrašení. Primárním způsobem boje tak pro íránskou armádu jsou balistické rakety a bezpilotní letouny, jak jsme v posledních dnech a měsících měli možnost vidět.

před 6 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Svět ostře reaguje na raketový útok Íránu na Izrael

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel ve středu ostře odsoudili úterní raketové útoky Íránu na Izrael. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se k nim přidal už v úterý večer.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Britské a americké stíhačky pomohly sestřelovat rakety z Íránu

Britská a americká letadla pomohla se sestřelováním íránských raket, které v úterý večer mířily proti Izraeli. Nasazení potvrdili nezávisle na sobě lídři obou zemí s tím, že budou Izraelce podporovat proti případné další íránské agresi.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy