Česká ekonomika loni stoupla v průměru o 2,9 procenta, odhadují analytici

Česká ekonomika loni stoupla v průměru o 2,9 procenta. Vyplývá to z odhadu analytiků oslovených ČTK. Odhady se přitom pohybují od 2,6 do 3,5 procenta. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad vývoje ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí a za celý loňský rok v úterý 1. února. Předloni ekonomika klesla o 5,8 procenta, šlo o nejvýraznější propad za dobu samostatné České republiky.

Ohledně vývoje v samotném čtvrtém čtvrtletí se odhady různí v souvislosti s dopady pozastavení výroby v automobilkách kvůli nedostatku čipů. Meziroční růst ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí tak odhadují ekonomové od jednoho do 3,5 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím ekonomové počítají s poklesem o 0,6 procenta, stagnací, ale i růstem až o jedno procento.

"Čtvrté čtvrtletí začalo značným zpomalením ekonomické aktivity hlavně v důsledku přerušení výroby ve Škodě Auto, postupně se ale aktivita zlepšovala. Skutečná dynamika HDP v loňském posledním kvartálu, jak bude zveřejněna v následných revizích, zřejmě bude proti prvnímu odhadu o něco vyšší. Revize prvního odhadu HDP v tomto směru se v posledních obdobích staly téměř pravidlem," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

"V posledním čtvrtletí loňského roku se negativně projevily problémy v dodavatelských řetězcích. Nedostatek polovodičových čipů na pár týdnů zastavil výrobu v automobilovém průmyslu, který má v české ekonomice významnou roli. Očekáváme, že kvůli tomu meziroční tempo růstu HDP v posledním čtvrtletí zpomalilo na jedno až dvě procenta," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Novák byl vývoj ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí pravděpodobně nakonec daleko lepší, než jak to vypadalo ještě v září a na začátku října. "Ke zlepšení došlo především u automobilového průmyslu, na který sice i nadále negativně dopadaly problémy s dodávkami, ale již ne v takové míře, jako ve třetím čtvrtletí. Domácí ekonomika se zároveň vyhnula lockdownu, který jednu chvíli kvůli zrychlující covidové pandemii reálně hrozil," uvedl.

Zároveň podle Nováka vývoj maloobchodních tržeb naznačil, že spotřeba domácností byla ve čtvrtém čtvrtletí solidní. "Rizikem pro o něco slabší růst domácí ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí jsou zásoby. Zatímco ve třetím čtvrtletí tvorba zásob výrazně vzrostla, tak v závěru roku došlo k jejich snížení," dodal.

Podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím zhruba stagnovala. "V porovnání s růstem ve třetím čtvrtletím je odhad mnohem nižší. Důvodem je očekávaný nižší příspěvek spotřeby domácností a tvorby zásob. Navíc zpracovatelský sektor byl i nadále zatížen komplikacemi v dodavatelských řetězcích a některé automobilky se potýkaly s výpadky částí výroby," uvedl.

Ve třetím čtvrtletí loni česká ekonomika meziročně stoupla o 3,3 procenta a mezičtvrtletně o 1,6 procenta.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 51 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy