Česko mělo loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU. Jak se změnila životní úroveň?

Česká republika měla loni čtvrtý rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, a to dvě procenta. Druhou nejnižší míru nezaměstnanosti mělo Německo s 3,2 procenta, nejvyšší mělo nadále Řecko s 17,3 procenta.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2020. Průměr EU byl loni 6,3 procenta a v případě zemí platících eurem 7,5 procenta.

Ze statistik dále vyplývá, že česká ekonomika loni rostla rychleji než průměr zemí EU i zemí eurozóny. Růst české ekonomiky loni činil 2,6 procenta. Nejrychleji rostl hrubý domácí produkt (HDP) Irska, a to o 5,5 procenta. Ekonomický růst EU byl loni 1,5 procenta a v eurozóně 1,3 procenta.

Životní úroveň v Česku se podle zveřejněných statistik loni přiblížila průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl na 92 procent EU z předchozích 91 procent. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 53 procent průměru EU.

Nezaměstnanost zůstává v Česku na nízké úrovni i letos, a to přes dopady pandemie koronaviru. Podle odborníků tomu napomáhají vládní podpůrné programy, jako je například Antivirus.

V září činila v ČR nezaměstnanost na základě výběrového šetření pracovních sil prováděného ČSÚ 2,8 procenta. Analytici očekávají s koncem roku a postupným ukončováním podpůrných programů zvyšování nezaměstnanosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela…

20.01.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna…

České obchody Pietro Filipi chtějí propustit všechny pracovníky

20.01.2021 09:13 Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Uvedl to dnes…

V OKD skončí na konci února 1770 lidí, už absolvovali pohovory

19.01.2021 15:33 Aktualizováno Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února budou přecházet pod státní podnik Diamo,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama