Český průmysl v lednu meziročně klesl, stavební produkce naopak vzrostla

Průmysl v ČR v lednu zrychlil meziroční pokles na 1,4 procenta z prosincových 0,9 procenta. Negativně se na tom podepsala hlavně výroba elektřiny, plynu a tepla, kovovýroba a strojní výroba. Dařilo se automobilovému průmyslu a výrobě počítačů.

Přidejte svůj názor

Průmysl
doporučujeme

Informoval o tom Český statistický úřad. Reálně po očištění o vliv počtu pracovních dnů klesla průmyslová produkce proti loňskému lednu stejně jako bez očištění o 1,4 procenta, meziměsíčně byla reálně vyšší o 1,1 procenta.

"Celkový mírný pokles průmyslové produkce pokračoval i v lednu s tím, že jednotlivým odvětvím se dařilo různě. Například v dřevozpracujícím průmyslu se projevila zvýšená činnost v souvislosti s kůrovcovou kalamitou. Naopak s problémy se i nadále potýkal kovodělný průmysl," uvedl k lednovým výsledkům ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka.

Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, které nejvíce ovlivnily lednový výsledek průmyslu, se proti loňskému lednu snížily o 5,8 procenta. Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků zaznamenala pokles o 5,5 procenta a výroba strojů o 3,2 procenta. Naopak produkce aut, přívěsů a návěsů byla meziročně vyšší o tři procenta, výroba počítačů o 6,9 procenta a v dřevozpracujícím průmyslu dokonce o 9,2 procenta.

Nových zakázek ze zahraničí průmyslovým podnikům ale ubylo, naopak tuzemských měly více. Celková hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 1,3 procenta. Tržby průmyslových podniků v lednu meziročně stouply o 1,1 procent. Tržby z vývozu byly nižší o 0,2 procenta, zatímco domácí tržby stouply o 2,9 procenta.

Průmyslové podniky v první měsíc roku zaměstnávaly o 2,1 procenta méně lidí než před rokem, průměrná mzda zaměstnanců stoupla o 6,4 procenta.

Stavební produkce v lednu meziročně vzrostla o šest procent, meziměsíčně byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 3,3 procenta. Výroba v pozemním stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 3,3 procenta. Produkce inženýrského stavitelství, které tvoří z velké části dopravní infrastruktura, vzrostla meziročně o 18,9 procenta.

"Lednová stavební produkce zaznamenala meziroční i meziměsíční růst. Tahounem bylo inženýrské stavitelství s téměř pětinovým nárůstem. K dobrému výsledku zčásti přispělo teplé počasí a málo srážek," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Stavební úřady vydaly v lednu 6894 stavebních povolení, meziročně o 13,4 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 36 miliard korun, proti loňskému lednu vzrostla o 16,6 procenta.

Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o šest procent na 2965 bytů, naopak počet dokončených bytů klesl o 0,6 procenta, dostavěno jich bylo 2727.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v lednu meziročně zvýšil o 0,8 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 8,8 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodloužení omezení? Vláda musí podnikatelům pomoci, tvrdí Asociace hotelů…

30.03.2020 21:18 Prodloužení doby, po kterou musí být zavřené pro veřejnost stravovací zařízení, nechce Asociace…

Lázním hrozí zánik, obrátily se na VZP i vládu o pomoc

30.03.2020 14:55 Českým lázním hrozí kvůli opatřením proti šíření koronaviru zánik. Tvrdí to Svaz léčebných lázní,…

Podpora vlády pro zaměstnavatele je nedostatečná, říká Prouza. Čeká masové…

30.03.2020 14:50 Podpora vlády pro zaměstnavatele je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše…

Program COVID II začne ve čtvrtek, je v něm vyčleněno 1,5 miliardy korun

30.03.2020 14:21 První kolo žádostí do programu COVID II bude zahájeno ve čtvrtek. Vyčleněno na něj bude 1,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama