Další prodloužený víkend je za dveřmi. Budou mít obchody otevřeno?

Většina obchodů zůstane na státní svátek 8. května zavřená. Prodejci nevyužijí nouzového stavu, kdy neplatí zákaz prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních. Raději nechají zaměstnancům volno. Fungovat nebudou velké potravinářské řetězce, hobbymarkety ani nábytkářské sítě. Výjimkou je Mountfield, který zákazníky ve svých prodejních centrech obslouží.

Lidl, supermarket
doporučujeme

O víkendu 9. a 10. května budou obchody otevřené podle bežné provozní doby, zjistila ČTK mezi prodejci.

Na Den vítězství zůstanou zavřené potravinářské řetězce Globus, Albert, Penny, Lidl, Tesco, Billa i Kaufland. "Jsme si velmi dobře vědomi toho, jak mimořádně náročná je současná situace pro naše zaměstnance. Nesmírně si jejich každodenního pracovního nasazení vážíme a tento volný den vnímáme jako čas, kdy si mohou odpočinout a být se svou rodinou," uvedla mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Billa bude fungovat pouze v konceptu stop & shop na čerpacích stanicích Shell.

Zavřené budou také drogerie Rossmann i DM, stejně jako hobbymarkety Hornbach, Bauhaus či Baumax. Doplňky do domácnosti lidé nenakoupí ve Scontu ani Jysku, prodejci na svých stránkách upozorňují na zavřené prodejny 8. května.

Především potravinářské řetězce měly možnost mít otevřeno letos výjimečně z důvodu nouzového stavu také na Velikonoční pondělí. Obchody ale nechaly zavřené.

Nouzový stav ruší pouze zákaz prodeje ve vybrané svátky. Podle mluvčího České obchodní inspekce Jiřího Fröhlicha ale veškerá opatření vlády a ministerstva zdravotnictví týkající se maloobchodu nadále platí. Zavřené tak musejí být obchody nad 2500 metrů čtverečních a prodejny, které jsou součástí nákupních center nad 5000 metrů čtverečních a nemají vlastní vchod zvenku. Fungovat nesmějí ani obchodní centra. S obnovením jejich provozu vláda počítá od 11. května.

Omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních platí od konce roku 2016. Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Naopak odboráři usilují o rozšíření regulace na všech 13 svátků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novým vlastníkem české innogy bude maďarská MVM Group, transakce má zvýšit…

11.07.2020 10:51 Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu…

Kolik bude stát český pavilon na Expo v Dubaji? MZV chce rozpočet zvýšit

11.07.2020 10:34 Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 by se měl zvýšit o 25,2 milionu korun kvůli…

Stát chystá snížení spotřební daně za naftu. Pomoc pro kamioňáky, řekl…

11.07.2020 10:29 Stát připravuje snížení spotřební daně za naftu. Její cena by tak mohla klesnout o jednu až dvě…

Na dovolenou s CK vyrazily tisíce Čechů, přesto bude letní sezóna jen na…

10.07.2020 15:23 Na dovolenou s cestovními kancelářemi odjely od otevření hranic a obnovení letů už tisíce Čechů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy