Koronakrize dopadla na zpracovatelský průmysl v ČR, podmínky jsou nehorší od března 2009

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v dubnu kvůli dopadům šíření koronaviru výrazně zhoršily. Index PMI klesl na 35,1 bodu z březnových 41,3 bodu, tedy tedy na nejnižší hodnotu od března 2009. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Průmysl
doporučujeme

"Vzhledem k odstávkám výrobců automobilů, které se postupně prodloužily téměř na celý duben, není uvedený propad příliš velkým překvapením. Dubnové hodnoty indikátoru PMI by měly dosáhnout svého dna a květen by měl být s ohledem na postupné obnovování výroby příznivější," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

I podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče je dost pravděpodobné, že průzkumy za květen již budou naznačovat zmírnění poklesu průmyslové aktivity napříč Evropou. "Stále ale půjde o výrazné meziroční poklesy aktivity a nájezd k oživení budou dle všeho pozvolný," uvedl. Prohloubení poklesu aktivity ve zpracovatelském průmyslu hlásí také Polsko a západoevropské ekonomiky. V Maďarsku se naopak celkový indikátor v dubnu mírně zlepšil.

Dubnová data za ČR ukázala na nejprudší pokles objemů výroby a nových zakázek v českém zpracovatelském sektoru od začátku sběru dat v červnu 2001. Pokles poptávky způsobený pandemií přispěl i k největšímu snížení zaměstnanosti od finanční krize v roce 2009 a k propadu obchodní důvěry na minimum od července 2012.

Výrobci také v dubnu kvůli snaze udržet si konkurenceschopnost opět zlevnili zboží i přesto, že ceny vstupů dál vzrostly. Vstupy pak podražily kvůli prodlevám v dodávkách a nedostupnosti. Zároveň ale v sektoru silně poklesla nákupní činnost.

"Pandemie Covid-19 a nouzová zdravotní opatření v dubnu dopadla na český zpracovatelský sektor v plné míře. Kvůli zastavení domácí i zahraniční poptávky objemy výroby i nových zakázek klesly historicky prudkým tempem, které předčilo pokles během finanční krize," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Omezení v České republice se podle ní sice pomalu uvolňují, ale firmy očekávají, že výroba bude během příštího roku klesat. "Jejich důvěru podemílá nejistota z trvání karantény a postupné obnovy i obavy z dopadu případného poklesu investic," dodala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podmínky v průmyslu se nadále zlepšují, index ale mírně klesl

01.03.2021 10:21 Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v únoru nadále zlepšovaly, i když index PMI mírně…

Objem stavebních zakázek byl na konci roku 2020 nejvyšší od roku 2008

28.02.2021 09:48 Stavební firmy v Česku měly na konci loňského roku 18.286 zakázek za 199,8 miliardy korun,…

Omezení maloobchodu bez adekvátních náhrad není podle CBRE možné

27.02.2021 18:27 Aktuální omezení maloobchodu je podle realitně-poradenské společnosti CBRE, která mimo jiné…

Ztráty kvůli opatřením budou nižší než před rokem, míní experti

27.02.2021 17:37 Dosavadní opatření proti šíření pandemie stojí ekonomiku zhruba 1,6 až 1,7 miliardy korun denně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama