Koronakrize dopadla na zpracovatelský průmysl v ČR, podmínky jsou nehorší od března 2009
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v dubnu kvůli dopadům šíření koronaviru výrazně zhoršily. Index PMI klesl na 35,1 bodu z březnových 41,3 bodu, tedy tedy na nejnižší hodnotu od března 2009. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.
doporučujeme
"Vzhledem k odstávkám výrobců automobilů, které se postupně prodloužily téměř na celý duben, není uvedený propad příliš velkým překvapením. Dubnové hodnoty indikátoru PMI by měly dosáhnout svého dna a květen by měl být s ohledem na postupné obnovování výroby příznivější," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Dubnový PMI byl nejnižší od března 2009, trh přitom čekal ještě horší výsledek. PMI však nadhodnocuje skutečnost, že se prodlužují dodací lhůty. Ty jsou nyní způsobeny problémy s Covid-19, metodika je však chápe jako důsledek vyšší popotávky, a PMI tak díky tomu roste 🙄
— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) May 4, 2020
I podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče je dost pravděpodobné, že průzkumy za květen již budou naznačovat zmírnění poklesu průmyslové aktivity napříč Evropou. "Stále ale půjde o výrazné meziroční poklesy aktivity a nájezd k oživení budou dle všeho pozvolný," uvedl. Prohloubení poklesu aktivity ve zpracovatelském průmyslu hlásí také Polsko a západoevropské ekonomiky. V Maďarsku se naopak celkový indikátor v dubnu mírně zlepšil.
Dubnová data za ČR ukázala na nejprudší pokles objemů výroby a nových zakázek v českém zpracovatelském sektoru od začátku sběru dat v červnu 2001. Pokles poptávky způsobený pandemií přispěl i k největšímu snížení zaměstnanosti od finanční krize v roce 2009 a k propadu obchodní důvěry na minimum od července 2012.
Výrobci také v dubnu kvůli snaze udržet si konkurenceschopnost opět zlevnili zboží i přesto, že ceny vstupů dál vzrostly. Vstupy pak podražily kvůli prodlevám v dodávkách a nedostupnosti. Zároveň ale v sektoru silně poklesla nákupní činnost.
"Pandemie Covid-19 a nouzová zdravotní opatření v dubnu dopadla na český zpracovatelský sektor v plné míře. Kvůli zastavení domácí i zahraniční poptávky objemy výroby i nových zakázek klesly historicky prudkým tempem, které předčilo pokles během finanční krize," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.
Omezení v České republice se podle ní sice pomalu uvolňují, ale firmy očekávají, že výroba bude během příštího roku klesat. "Jejich důvěru podemílá nejistota z trvání karantény a postupné obnovy i obavy z dopadu případného poklesu investic," dodala.
Podmínky v průmyslu se nadále zlepšují, index ale mírně klesl
01.03.2021 10:21 Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v únoru nadále zlepšovaly, i když index PMI mírně…
Objem stavebních zakázek byl na konci roku 2020 nejvyšší od roku 2008
28.02.2021 09:48 Stavební firmy v Česku měly na konci loňského roku 18.286 zakázek za 199,8 miliardy korun,…
Omezení maloobchodu bez adekvátních náhrad není podle CBRE možné
27.02.2021 18:27 Aktuální omezení maloobchodu je podle realitně-poradenské společnosti CBRE, která mimo jiné…
Ztráty kvůli opatřením budou nižší než před rokem, míní experti
27.02.2021 17:37 Dosavadní opatření proti šíření pandemie stojí ekonomiku zhruba 1,6 až 1,7 miliardy korun denně.…