Koronakrize v leteckém průmyslu: Výrobce dveří pro Airbus propustil v Praze třetinu lidí

Francouzský výrobce součástek letadel Latecoere propustil ve svém pražském závodě ke konci května 212 lidí, asi třetinu kmenových zaměstnanců. Uvedly to dnes Hospodářské noviny na základě vyjádření odborů. Podnik Latecoere v pražských Letňanech, kde se vyrábějí hlavně dveře letounů, dal už v březnu výpověď také 60 agenturním zaměstnancům.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle odborářů se v době koronavirové krize značně propadl objem zakázek od výrobců letadel Airbus a Boeing, kteří jsou klíčovými zákazníky podniku. Vedení společnosti se podle deníku k situaci nevyjádřilo.

"Zakázky od Airbusu se snížily o 40 až 50 procent, ty od Boeingu se zastavily úplně," řekl deníku odborář Zdeněk Novotný. Od poloviny dubna podle něj pracují zaměstnanci firmy jen tři týdny měsíčně a týden jsou doma. Výroba se bude asi zvyšovat až v říjnu.

Zda propouštění v Latecoere definitivně skončilo, zatím není jasné. "V srpnu budeme mít 14 dnů celozávodní dovolenou, a pak se asi uvidí," uvedl Novotný.

Řada zemí kvůli pandemii koronaviru, který se začal šířit po světě začátkem roku, omezila letecké cestování. Koronavirová krize tak výrazně zasáhla firmy působící v letecké dopravě, a tím i výrobce letadel a jejich dodavatele. Americký výrobce letecké techniky Boeing, který se potýkal s ekonomickými problémy již dříve, v dubnu oznámil, že hodlá zrušit asi desetinu pracovních míst. To se dotkne zhruba 16.000 zaměstnanců. Evropský výrobce letecké techniky Airbus s více než 130.000 zaměstnanci by mohl podle dřívějších informací médií zrušit více než 10.000 míst.

V Česku například kvůli dopadům pandemie koronaviru na letecký průmysl propustí až 200 lidí také firma Honeywell Aerospace Olomouc, která v Hlubočkách u Olomouce vyrábí a opravuje letecké motory. Podnik Honeywell Aerospace v Hlubočkách zaměstnává zhruba tisíc lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Růst cen domů a bytů v ČR byl v 1. čtvrtletí šestý nejvyšší v EU

08.07.2020 13:15 Meziroční růst cen domů a bytů v Česku v prvním čtvrtletí zrychlil na 9,5 procenta, o čtvrtletí…

Tržby maloobchodu v květnu ovlivnila odložená spotřeba

08.07.2020 12:06 Výsledky maloobchodu za květen podle analytiků pozitivně překvapily. Velmi dobře si vedly zejména…

Tržby obchodníků v květnu vzrostly meziročně o dvě procenta

08.07.2020 10:34 Tržby obchodníků v Česku v květnu po očištění stouply meziročně o dvě procenta, meziměsíčně byly…

Drtivé většině zájezdových dopravců hrozí krach, varuje iniciativa Za…

07.07.2020 14:58 Zájezdová autobusová doprava v Česku je po koronavirové krizi na hraně kolapsu. Podle iniciativy Za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy