Koronovirus zasáhl i kamionovou dopravu, firmám ubývají zakázky

Českým kamionovým dopravcům ubývají kvůli šíření koronaviru zakázky, od pondělí museli zrušit několik přeprav do Itálie. Kvůli omezení výroby v Číně se snižují i další nákladní přepravy. ČTK to dnes sdělil mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Mezinárodní přeprava českých nákladních dopravců se ocitla v krizi už před šířením nákazy, současný výpadek tak může podle dopravců jejich situaci ještě více ohrozit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Od včerejška (pondělí) zaznamenáváme úbytek a rušení přeprav z Itálie, i když zatím jde o jednotlivé případy. V souvislosti s omezením výroby v Číně se zastavila kontejnerová doprava, což bude a již znamená omezení výroby v řadě továren a okamžitý výpadek zakázek pro dopravu. Některé provozy mají zásoby pouze na pár dní a jsou na dodávkách z Číny závislé, svou výrobu tedy budou muset omezit," uvedl Felix.

Výpadek dodávek bude mít podle analytika České spořitelny Davida Navrátila vliv zejména na výrobu počítačů. "Podíl mezispotřeby, tedy podíl součástek a dílů dovezených z Číny, představuje čtyři procenta. Pro srovnání, z Německa je to 18 procent. Nejvíce spoléhá na Čínu výroba počítačů s podílem 20 procent, což nepůjde snadno vykompenzovat dovozem z jiných zemí. V případě aut jde jen o dvě procenta," dodal.

Podle Felixe se v některých případech objevil problém i u řidičů, kteří se obávají jezdit do severní Itálie. Nejde prý však o obecný stav. Dopravci šoféry vybavují dezinfekcí a rouškami, těch je ovšem někde nedostatek. "Problém je, že opatření a tzv. zakázané oblasti se rozšiřují každý den a dopravce, který dnes vyšle kamion, neví, jestli se na místo doručení dostane a bude tam puštěn. A už vůbec netuší, zda se mu podaří vrátit zpět," podotkl Felix. Situaci může v dalších dnech a týdnech ovlivnit i případné částečné nebo úplně uzavírání hranic a omezování dopravy.

Kritické situaci, zejména v mezinárodní dopravě, čelili silniční dopravci už před šířením koronaviru. Výkony mezinárodní dopravy klesají čtvrtým rokem po sobě, loni za tři čtvrtletí dopravci zaznamenali meziroční pokles o 33 procent. Nynější úbytek zakázek tak může podle Felixe ohrozit chod řady společností. "Současný výpadek přeprav už dopravci nebudou schopni nijak nahradit. Protože většina vozidel se pořizuje na leasing, bude třeba, aby se do překonání krize zapojily i finanční společnosti," dodal.

Nový typ koronaviru se šíří od prosince z Číny a zabil od té doby přes 2660 lidí, naprostou většinu v Číně. Z evropských zemí se v posledních dnech nákaza šíří v Itálii, dnes ohlásilo první dva případy Rakousko a první případ Chorvatsko.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: Miliardář Křetínský měl pozitivní test. Nechce "zdravotně…

30.03.2020 05:31 Podnikatel Daniel Křetínský byl 12. března pozitivně testován na nový typ koronaviru. Od té doby je…

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může firmám pomoci

29.03.2020 19:34 Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout…

Několikaměsíční odložení splátek klientům už nabízíme, reagují banky na…

29.03.2020 18:39 Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Reagovaly na…

Do 30. června by mohlo v české ekonomice chybět až 700 miliard

29.03.2020 15:46 Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama