Kyberútoku čelila v roce 2018 pětina českých firem, rizikem jsou i samotní zaměstnanci

Téměř každá pátá tuzemská firma v roce 2018 čelila kybernetickému útoku. Jejich počet se meziročně zvýšil zhruba o 20 procent. Nejčastěji šlo o tzv. DDoS útoky s cílem přehltit kapacitu serverů obrovským množstvím požadavků a vyřadit je z provozu. Vyplývá to z nových údajů Českého statistického úřadu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Hackeři také často nasazovali vyděračské programy, které způsobují nedostupnost dat nebo celého systému a za znovuobnovení požadují zaplacení výkupného. S nedostupností ICT služeb se setkala téměř třetina velkých a čtvrtina středně velkých firem. Pětina firem dále čelila zničení nebo poškození dat.

Kybernetické hrozby podle odborníků nepředstavují jen útoky zvenčí, ale rizikoví jsou i samotní zaměstnanci firem.

"Přiznaná kybernetická kriminalita v Česku meziročně roste zhruba o 20 procent, ale reálné číslo je mnohem vyšší. Nejohroženější je státní správa, banky, firmy z energetiky a čím dál oblíbenějším cílem útočníků jsou univerzity. Velmi rizikový je také segment zdravotnictví, kde nebyl dlouhou dobu dostatečný tlak na zabezpečení informačních systémů. Nejvážnější hrozby představují všeobecně zničení nebo poškození firemních dat, které předloni postihlo téměř pětinu velkých firem," uvedl Tomáš Kubíček z poradenské společnosti BDO.

Hackeři v Česku podle Jakuba Kejvala z Bureau Veritas cílí především na střední a velké firmy. "Velmi náchylné k útokům jsou nemocnice, které až donedávna nespadaly pod zákon o kybernetické bezpečnosti a jejich systémy jsou zranitelné. Ukazuje to nedávný případ z Benešova, kdy vyděračský krypto virus napadl počítačový systém zdravotnického zařízení a zamezil například provádění plánovaných operací. Významný náskok v plnění požadavků kybernetického zákona mají firmy a instituce, které jsou certifikované dle normy ISO 27001," podotkl.

Dramatický nárůst kybernetické kriminality na celosvětové úrovni přináší popularita internetu věcí. V předminulém roce se počet počítačových útoků na připojená zařízení zvýšil o 600 procent.

"V příštích letech se do ochrany před počítačovou kriminalitou budou stále významněji zapojovat systémy umělé inteligence a strojového učení, které najdou uplatnění ve všech segmentech. Obrovské množství složitých úkolů bude možné automatizovat, na druhou stranu sítě páté generace přinesou útočníkům i obráncům ještě větší možnosti k útoku i obraně," dodal Kubíček.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sdílená ekonomika: Zájem Čechů roste, ušetří nemalé peníze

21.01.2020 10:42 Podíl Čechů využívajících některé ze služeb sdílené ekonomiky stoupl loni meziročně zhruba na…

České firmy balí kufry. Daňové ráje už pro ně nejsou sexy, říká analytička

21.01.2020 10:38 V daňových rájích ke konci loňského roku sídlilo 12.102 českých firem, což je o 703 firem méně než…

Zadlužená Praha. Kde vezme peníze na splátky?

21.01.2020 10:07 Hlavní město Praha v letošním roce splatí ze svého dluhu 763 milionů korun. Na konci roku by tak…

Zbrojař Strnad expanduje. Koupí firmu, která vyvíjí systémy pro řízení…

21.01.2020 09:20 Průmyslový holding Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada se dohodl na koupi české pobočky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama