Ministerstvo financí dnes prodalo dluhopisy za 55 miliard, vysoký zájem tak trvá

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 54,8 miliardy korun, tedy několikanásobně více, než plánovalo.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ministerstvo financí
doporučujeme

Vyplývá to z údajů na webu České národní banky. Původně MF plánovalo prodat dluhopisy za maximálně 14 miliard korun. Zájem investorů o státní dluhopisy vydávané ministerstvem financí z předchozích týdnů tak pokračuje.

MF zvýšilo prodeje dluhopisů díky zatím příznivé situaci na finančních trzích a snaze zajistit financování zvýšeného schodku státního rozpočtu. Ten Sněmovna zvýšila 24. března ze 40 na 200 miliard korun kvůli snaze omezit dopady šíření koronaviru. MF plánuje deficit financovat především právě prodejem státních dluhopisů. Další tři aukce plánuje MF 22. dubna.

Největší poptávka investorů byla po dluhopisech s nejkratší splatností, tedy obdobně jako v minulých aukcích. "Mezi hlavními důvody poptávky po kratších splatnostech vidíme poměr výnosu vůči podstupovanému riziku, které roste s delší splatností, čemuž v očích investorů neodpovídá dodatečný výnos. U kratší splatností hraje svou roli i agresivní očekávání finančních trhů, které počítají s dalším snížením úrokové sazby ČNB na 0,5 procenta už v horizontu jednoho měsíce. Ve srovnání s tím tak výnos 0,79 procenta stále vypadá jako lákavá příležitost," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.

Podle něj si tak ministerstvo financí dnešní aukcí zajistilo zhruba 90 procent z potřebných 410,3 miliard korun pro financování deficitu státního rozpočtu a splátek starších dluhopisů. "I přes to však emisní aktivita neklesá a bude pravděpodobně pokračovat i v dalších týdnech. Navíc současný kalendář splatností emitovaných dluhopisů a vyhlídka státního rozpočtu pro příští rok naznačují, že finanční potřeby ministerstva financí budou příští rok ještě vyšší než letos," uvedl.

Před týdnem MF ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát více než plánovalo. Na počátku dubna prodalo MF státní cenné papíry za 87,4 miliardy korun, původně chtělo prodat dluhopisy 12 miliard Kč. Obdobná situace byla ještě o týden dříve, kdy MF prodalo dluhopisy za za 53,4 miliardy, přičemž původní plány počítaly s 12 miliardami korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peníze z Antiviru za březen nedostalo 8 procent firem

02.06.2020 17:54 Každá dvanáctá firma, která žádala o příspěvky na náhrady mezd z kurzarbeitového programu Antivirus…

ANO chce zbrzdit zákon o povinných českých potravinách

02.06.2020 16:30 Hnutí ANO ve středu navrhne Sněmovně, aby se zákon, který by stanovil povinný podíl až 85 procent…

Zlé vyhlídky pro čtvrt milionu Čechů? Průzkum naznačil dopady koronakrize

02.06.2020 15:40 S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global…

Zdravotní turistika? Česko by ji mělo podporovat, přináší miliardy korun,…

02.06.2020 14:44 Aktualizováno Stát by měl podpořit zdravotní turistiku, která do České republiky přináší miliardy korun ročně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy