MMF zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok

Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok, slabší růst ale čeká i v roce příštím. Fond v aktualizaci svého jarního výhledu dnes uvedl, že na letošní rok počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,2 procenta, což je o 0,4 procentního bodu méně, než předpokládal v dubnové prognóze.

Na příští rok počítá se zpomalením tempa na 2,9 procenta, proti jarnímu výhledu je to o sedm desetin procentního bodu méně.

Od ledna je to už potřetí, co měnový fond přistoupil ke zhoršení výhledu. Loni světová ekonomika vzrostla o 6,1 procenta, a výrazně se tak zotavila z poklesu o 3,1 procenta v roce 2020. Tehdy na ni dolehla pandemie způsobená šířením koronaviru.

MMF upozornil, že po nepřesvědčivém oživení v loňském roce se letos vývoj zhoršuje. Globální produkce se ve druhém čtvrtletí snížila kvůli poklesu v Číně a v Rusku, zatímco spotřebitelské výdaje ve Spojených státech zaostaly za očekáváním.

Světovou ekonomiku oslabenou pandemií zasáhlo několik šoků. Patří k nim vysoká inflace ve světě, zejména v USA a v hlavních evropských ekonomikách, která vyvolala zpřísnění měnové politiky. Dalším šokem bylo nad očekávání výrazné zpomalení hospodářského růstu v Číně kvůli epidemii nemoci covid-19 a omezením pohybu souvisejícím se snahou zastavit šíření této nemoci. Negativním faktorem jsou i dopady války na Ukrajině.

Základní projekce vychází z předpokladů, že už se dál nesníží tok zemního plynu z Ruska do zbytku Evropy, dlouhodobá inflační očekávaní zůstanou stabilní a nedojde k nečekaným výkyvům na světových finančních trzích. Existuje ale značné riziko, že se některé, nebo i všechny, tyto základní předpoklady nenaplní, varoval MMF. V posledních měsících se zvýšila míra ekonomické nejistoty a obavy z blížící se recese. Odhady pravděpodobnosti recese jsou také vyšší, a proto hrozí, že současný výhled se může ještě zhoršit.

MMF vyjmenoval řadu rizik, která by mohla zhoršit současný výhled. Patří mezi ně náhlé zastavení dovozu plynu z Ruska do Evropy kvůli válce na Ukrajině či obtížnější snižování inflace. Zvýšení úrokových sazeb by mohlo vyvolat dluhové potíže v rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách. Hrozí také obnovení ohnisek výskytu nemoci covidu-19 a koronavirových omezení či další eskalace krize v sektoru nemovitostí, které by mohly dál zbrzdit růst čínské ekonomiky. Geopolitická roztříštěnost pak může bránit globálnímu obchodu a spolupráci.

Alternativní scénář MMF počítá s tím, že se rizika naplní a inflace ještě vzroste. Předpokládá, že tempo růstu HDP se v letošním roce sníží na 2,6 procenta a příští rok na dvě procenta. To by znamenalo, že ekonomický růstu bude patřit k dolním deseti procentům výsledků od roku 1970.

MMF v nejnovějším výhledu revidoval očekávání inflace směrem vzhůru kvůli vysokým cenám potravin a energií a přetrvávající nerovnováze mezi nabídkou a poptávkou. Ve vyspělých ekonomikách počítá s inflací 6,6 procenta, což je o 0,9 procentního bodu více než v předchozím výhledu. V rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách inflace odhaduje na 9,5 procenta, o 0,8 procentního bodu více proti dosavadnímu očekávání.

Protože růst cen snižuje životní úroveň na celém světě, mělo by být zmírnění inflace pro politiky prvořadou prioritou, dodal MMF.

Související

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.
Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Trumpovy daňové škrty mohou spustit finanční krizi, varuje ekonom

Navzdory klesajícím úrokovým sazbám a růstu dovozních cel vykazují americké finanční trhy varovné signály. Výnosy z dluhopisů rostou, dolar oslabuje a cena zlata stoupá – to vše podle ekonoma Desmonda Lachmana z American Enterprise Institute naznačuje, že zahraniční investoři ztrácejí důvěru v rozpočtovou politiku prezidenta Donalda Trumpa.

Více souvisejících

Ekonomika Mezinárodní měnový fond (MMF IMF)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Nevídaná nehoda na Bruntálsku má vážné následky. Na auto spadl obráběcí stroj

Vážná a děsivě vypadající nehoda se v pátek stala na Bruntálsku. Na auto se dvěma pasažéry spadl obráběcí stroj. Pro zraněnou dvojici letěly vrtulníky, které pacienty přepravily do nemocnice. Okolnostmi nehody se zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy