Obchody se staly nevinnými oběťmi, vláda na ně neustále zapomíná, uvedl svaz

Obchody se podle jejich svazu staly nevinnými oběťmi krize, na které vláda neustále zapomíná. Přitom nikdy nebyly ohniskem nákazy koronaviru. Ankety na facebooku jsou pro rozhodování vlády zřetelně důležitější než doporučení odborníků, uvedl dnes Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) v tiskové zprávě.

Eurozpravy.cz

Všechny obchody se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou smět otevřít od 10. května. Vládní představitelé přitom v poslední době mluvili o tom, že by provoz mohly obnovit k 3. květnu. Podmínkou ovšem byl pokles počtu nakažených koronavirem za posledních sedm dní pod 100 na 100.000 obyvatel. Počet pozitivních případů covid-19 v ČR nyní je 146 na 100.000 lidí. Podle Havlíčka by se na požadovanou hranici do pondělí nedostal. Navíc expertní Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) podle něj radila jejich otevření o týden posunout, řekl dnes.

"Prapodivná rozhodnutí vlády v rozporu s doporučeními odborníků neberou konce. Vláda původně slibovala obchody jako nejméně rizikovou oblast otevřít již k 26. dubnu a následně slib posunula na 3. května. Je zarážející, že se ochozy fotbalových stadionů začínají plnit, ale obchody, které zajišťují zásobování obyvatel, podporují zaměstnanost a odvádějí daně, zůstávají zavřené," uvedl prezident SOCR Tomáš Prouza.

Obchodníci podle SOCR investovali miliardy korun do hygienických a bezpečnostních opatření, která mají chránit zákazníky i zaměstnance. Podle Prouzy si vláda zahrává s velmi křehkým zlepšováním situace. Tento týden už kritizoval její postup, kdy služby péče o tělo uvolní od pondělí bez podmínky určité hranice počtu nakažených, zatímco u prodejen na limitu trvá.

I podle Asociace nákupních center ČR jsou kadeřnictví či masážní služby rizikovější než obchod. Rozhodnutí vlády podle ní nedává smysl ani z pohledu proporcionality ekonomického přínosu drobných služeb a maloobchodu. "Každý další den zbytečného čekání maloobchodu na plné znovuotevření prohlubuje dramatickou ztrátu a tvrdý dopad na celou ekonomiku. Naprostá většina obchodníků přešlapuje už několik týdnů na značkách a čeká na pomyslné mávnutí zeleným praporkem, které bylo opakovaně přislíbeno. To ale nepřichází a jim dochází poslední síly a finanční rezervy," uvedl předseda výkonného výboru asociace Jan Kubíček. Doplnil, že dopad restrikcí na prodejce je kritický a vláda ignoruje fakta, že obchodní centra jsou bezpečná i to, že otevření obchodů podle kvalifikovaných výpočtů a zkušeností zvýší mobilitu jen minimálně.

Vláda by podle předsedy Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) Pavla Březiny měla najít odvahu začít říkat, kde se nákaza šíří, aby nemusela být uzavřená část ekonomiky zbytečně. "Lidem mělo být jasně komunikováno, že pokud budou poctivě dodržovat pravidla, může být větší část služeb pro ně otevřená. Nemuselo tak dojít k tomu, že poběží část ekonomiky paralelně načerno a bez kontroly státu. A stát se nemusel tvářit, že se tak neděje. Vláda toto absolutně nezvládla," řekl.

V současné době mohou fungovat jen vybrané obchody jako potraviny, lékárny, drogerie, optiky, obchody s dětským oblečení a obuví nebo květinářství. Podle Havlíčka zůstává uzavřena čtvrtina prodejen.

Kvůli druhé vlně pandemie vláda zakázala maloobchodní prodej od 22. října. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění povolila v prosinci, kvůli špatné epidemické situaci se ale většina prodejen po Vánocích už nesměla znovu otevřít.

Témata: EZ

Škoda výrazně omezí výrobu ve všech svých závodech kvůli nedostatku čipů

24.06.2021 12:46 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto výrazně omezí ve všech svých českých závodech v příštím týdnu až dvou výrobu…

Důvěra v českou ekonomiku v červnu vzrostla

24.06.2021 11:04 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v…

Lidé se mohou přes bankovní identitu zdarma přihlašovat i ke službám firem

22.06.2021 18:53 Lidé se mohou přes svoji bankovní identitu, tedy přístup k internetovému bankovnictví, nově od…

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést…

22.06.2021 17:35 Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická…

Akcionáři Monety neodsouhlasili financování spojení s bankovní částí PPF

22.06.2021 13:58 Aktualizováno Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s…

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Související:

Právě se děje