Podvody u příspěvku OSVČ. Finanční správa už podala devět trestních oznámení

Finanční správa dosud podala devět trestních oznámení a další připravuje v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení příspěvku pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Zároveň správa vyzvala podnikatele k vrácení příspěvku nebo eviduje dobrovolné vrácení v 1154 případech. Jejich celková výše činí 24,6 milionu korun. Na dotaz ČTK to dnes sdělila finanční správa. Ta do pondělka vyřídila zhruba 832.000 žádostí a vyplatila 18,5 miliardy korun.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Finanční správa eviduje snahu různých osob a lze říci i organizovaných skupin, které se snaží využít tíživého stavu podnikatelů, kterým jsou bonusy vypláceny," uvedl Lukáš Heřtus z tiskového oddělení správy. V těchto případech správa podává trestní oznámení, dodal.

Upozornil, že příspěvek je spravován jako daň podle daňového řádu a finanční správa proto podává zpravidla trestní oznámení na vylákání daňové výhody. "Jak bude jednání kvalifikováno z hlediska trestně právního je samozřejmě v pravomoci orgánů činných v trestním řízení," dodal. Příspěvek je podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Správa již dříve uvedla, že v jednom z případů chtěl neoprávněný žadatel vylákat na výplatě příspěvku 875.000 korun, když podal žádosti jménem živnostníků, kteří však o bonus nežádali. Další zjištěné případy mají obdobný postup. Například žádosti podala osoba za žadatele, kteří už ale podali žádost pod svým jménem a na svůj účet.

OSVČ mohou o příspěvek žádat od 9. dubna. Od 12. března do 30. dubna činil maximální příspěvek 25.000 korun, tedy 500 korun denně. Následně ministerstvo financí prodloužilo vyplácení příspěvku i po 30. dubnu do 8. června, a to opět 500 korun denně. Na druhé období ovšem musí OSVČ opět podat žádost, pokud již požádala o příspěvek v prvním období. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700.000 OSVČ.

Zároveň od minulého týdne mohou žádat o příspěvek společníci malých společností s ručením omezeným. Dostanou stejně jako osoby samostatně výdělečně činné 500 korun denně. Od 12. března do 8. června by mohlo jít až o 44.500 korun.

V pondělí sice skončila rozhodná lhůta pro vyplácení příspěvku, žádat je ale možné i nadále. OSVČ, kteří chtějí zažádat o příspěvek v rámci prvního období, mají čas do 29. června. V případě druhého období a společníků malých firem je termín do 7. srpna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf představenstva Škoda Auto Bernhard Maier končí ve funkci

09.07.2020 17:27 Aktualizováno Předseda představenstva automobilky Škoda Auto Bernhard Maier končí po necelých pěti letech v čele…

ČSSD: Obce by měly od developera dostat 25 procent bytů pro své účely.…

09.07.2020 16:47 Aktualizováno Obce by měly mít při povolování výstavby bytů právo od developerů žádat až čtvrtinu nových bytů pro…

Banky začínají uzavírat pobočky. Opatření proti koronaviru urychlila…

09.07.2020 16:43 Karanténní opatření v době pandemie urychlila digitalizaci českého bankovnictví, banky tudíž…

Nad těžbou v OKD visí otazníky. Ceny uhlí už klesat nebudou, soudí…

09.07.2020 15:51 Velkoobchodní ceny černého uhlí by do konce letošního roku měly stagnovat na současné úrovni, a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy